Fotó: Boda L. Gergely
A holokauszt 70. évfordulójára emlékezett hétfőn a Marosvásárhelyi Zsidó Hitközség. A félnapos rendezvénysorozat a Holokauszt-emlékműnél kezdődött, az egykori gettó helyszínén folytatódott és emléktábla-avatással fejeződött be a vasútállomáson.
2014. május 12., 20:542014. május 12., 20:54
2014. május 12., 22:102014. május 12., 22:10
A Holokauszt-emlékműnél jelen volt Aurel Vainer parlamenti képviselő, a Romániai Zsidó Hitközségek Föderációjának elnöke, aki shalommal (békesség) köszöntötte a zuhogó esőben összegyűlt mintegy félszáz résztvevőt. „Ha a shalom egy igazság lett volna, akkor itt ma nem találkoznánk” – fogalmazott, majd hozzátette, iszonyatosan szomorú az, ami Marosvásárhelyen és 12 más észak-erdélyi városban történt. Beszédét azzal zárta, hogy kegyelettel kell emlékeznünk a koncentrációs táborokban elhunytakra, és arra kell törekednünk, hogy ma is shalomban éljünk.
Izrael bukaresti nagykövete üzenetének tolmácsolása előtt Dub László, a marosvásárhelyi hitközség elnöke elmondta: az elhurcoltak közül 5943 ember nem tért vissza, és arra hívta fel a figyelmet, hogy pár év múlva nem lesz élő tanúja az akkori borzalmaknak, ezért is fontos az emlékek továbbadása. Az emlékező közösséget a Kossuth utcából busz szállította az egykori gettó helyszínére, ahol mindenki egy szál piros szegfűt kapott a kezébe, ebből formálták meg a Dávid-csillagot. „Képzeljék el, hogy 7500 ember állt ezen a helyen, fele gyerek volt” – mondta Dub László, majd elmesélte a vízilabdázó Vancea Pubi történetét, aki menyasszonya után szökött a gettóba, és a későbbi lágerélet végleg a zsidósághoz kapcsolta.
„Az emlékekért jöttem” – mondta a nagyállomás főépületének lépcsőin Nagy Gyula, aki hosszasan sorolta zsidó nemzetiségű jó barátainak nevét és foglalkozását. Az állomás épületében kisebb csoportokba verődve egykori elhurcolt hozzátartozóik képét nézegették a hitközség tagjai.
„A magyar csendőrség a Horthy-rezsim fasiszta jellegű uralma alatt álló Észak-Erdélyből 131639 zsidót – férfiakat, nőket, gyerekeket – deportált” – így kezdődik a hétfőn felavatott tábla szövege, amely két nyelven – románul és magyarul –, a 6386 Marosvásárhelyről elhurcolt zsidónak szeretne emléket állítani, „a jövő generációjának okulására”.
Egyébként a szám helytelen, hiszen Marosvásárhelyről mintegy 7500 embert szállítottak az auschwitz-birkenaui haláltáborba, amiért Florian Alexandru, az Elie Wiesel Nemzeti Holokausztkutató Intézet igazgatója bocsánatot is kért. Az intézményvezető felhívta a figyelmet az egyre inkább teret nyerő szélsőjobboldal térhódítására, valamint arra, hogy Románia felvállalja történelmét, amelyért az akkori magyar vezetés a felelős. Az ünnepségen Shaffer Rafael, Románia főrabbija elmondta a kádist (halotti imát), és Fodor Bertalan rövid emlékezésére is sor került. Őt a nagyállomásról vitték a munkatáborba, családja, rokonai közül egyedül ő tért vissza a városba.
Jégkorongozók, mű- és gyorskorcsolyázók avatják fel pénteken Marosvásárhelyen a várban kialakított műjégpályát.
A kerékpározók közlekedési kihágásai okozták a legtöbb balesetet, de ezek jártak a legkevesebb halálos áldozattal. Maros megyében viszont számos halálos kimenetelű közúti baleset történt. Sajtóeseményen ismertették a számokat a hatóságok képviselői.
Külföldről behozott autók és alkatrészek kereskedésével, valamint biztosítótársaságok átverésével vádoltak meg egy Maros megyei rendőrt, akit őrizetbe is vettek a korrupcióellenes igazgatóság felügyelői.
Nem lesz többé lezárva és sétálásnak fenntartva Marosvásárhelyen az Enescu utca, miután a rendőrség visszavonta korábbi határozatát. A városháza elégedetlen.
Fából készült lakóház gyulladt ki hétfőn délután Somostelkén, a lángok az épület 70 négyzetméternyi felületén terjedtek szét – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Wittner Mária a magyar jellem nagyasszonya volt, aki soha nem első, hanem mindig önmaga akart lenni, soha nem önmagáért, hanem az Istenben és hazában hívő magyar társaiért – hangoztatta Kövér László szombaton Marosvásárhelyen.
Fizi Miska bácsinak szólítják az ovisok Strausz Róbert bábszínészt, aki egy személygépjárműben hozza-viszi a kis mellényes bábfigura világát Magyarország és Románia között. Marosvásárhelyen mutatta be nekünk Fizi Miskát, és rajta keresztül önmagát.
Jótékonysági néptáncgálát szervez Kupás Sándor és családja megsegítésére a marosvásárhelyi amatőr néptáncmozgalom november 6-án 19 órától a Maros Művészegyüttes előadótermében.
Idén is megteremtik az ünnepi hangulatot Marosvásárhelyen a Színház téren december 5–31. között. A karácsonyi vásárt ugyanazok szervezik idén is, akik az elmúlt évben, és azt is megtudtuk, mennyit szán erre a polgármesteri hivatal.
Hatalmas lángok csaptak fel egy épületben Szászrégenben, amelyben raktár, autószerelő-műhely és lakrész is ki volt alakítva. A lángok megfékezésén számos tűzoltó dolgozott, a hétfőn éjszaka kigyulladt épületnek sikerült egy részét megmenteni.
szóljon hozzá!