Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Körlevélben kéri a tanfelügyelőség az oktatási intézményektől, hogy jelentsék, ha a szülők kivették az iskolából a gyermeküket. Az intézkedés elsősorban az otthoni oktatást választók felé irányul, hiszen évről évre gyarapodik ezeknek a családoknak a száma. A probléma azonban sokrétű.
2024. január 12., 08:042024. január 12., 08:04
Az oktatásügyi miniszter kérésére hivatkozva a megyei tanfelügyelőségek felkérték az iskolákat, hogy írják össze és jelentsék azokat az eseteket, amikor a szülő kivette a közoktatásból a gyermekét. Mint a levélben olvasható,
A körlevélben az is olvasható, hogy Romániában kötelező az óvodai, elemi, gimnáziumi és líceumi oktatáson való részvétel, és a szülőknek, vagy a kiskorú gyámjának biztosítani kell az ezekhez való hozzáférést.
Mindezek tükrében kérik az iskolákat, hogy tájékoztassák a szülőket a kötelezettségeikről, írják össze és jelentsék a gyermekjogvédelemnél és a hatóságoknál azokat a szülőket, akik kivették gyermekeiket a rendszerből. Az a cél – teszik hozzá –, hogy ki lehessen vizsgálni, betartják-e a szülők a gyermek oktatáshoz való jogát. Azt is kérik, hogy az eseteket jelentsék a tanfelügyelőségnek is, aki továbbítja az adatokat a minisztériumba.
A minisztérium és a tanfelügyelőség legutóbb 2022-ben kért ilyen összesítést, amikor a koronavírus-járvány után tömegesen hagyták el a hazai közoktatást és választották az otthonoktatást a szülők, gyermekek. Az is hozzájárulhatott az újabb felméréshez, hogy
A szülőket az iskola igazgatója jelentette fel és hivatalból indítottak eljárást ellenük, úgy értékelve, hogy megtagadták a gyermekek tanuláshoz való jogát. Holott a szülők beíratták egy amerikai oktatási intézménybe gyermeküket és otthon foglalkoztak velük.
A bíróság úgy értékelte, hogy a szülők, akik közül az anyának nyolc osztálya volt, az apának pedig tizenkét osztálya, nem alkalmasak a gyermekeik otthoni oktatására; a döntés meghozatalakor figyelembe vették a gyermekek felmérésének eredményeit is. Ebből az derül ki, a bírósági iratok szerint, hogy a gyermekek félénkek az idegenekkel, a kortársaikhoz képest érzelmileg és tudásanyag szintjén is le vannak maradva. A szülőket kötelezték, hogy írassák vissza az iskolába gyermekeiket. Az élesdi bíróság döntése kevéssel karácsony előtt született, nem végleges és meg lehet fellebbezni.
Antal Levente, Maros megyei főtanfelügyelő-helyettes a minisztériumi átirat kapcsán elmondta, ők azt kérték az iskoláktól, hogy minden olyan esetet jelentsenek, amikor a szülők kivették a gyermeket az iskolából. Ide tartoznak azok az esetek is, amikor esetleg külföldre telepedtek, de azok is, akik nem kívánják továbboktatni gyermekeiket, sehol. Maros megyére – az illetékes szerint – nem jellemző, hogy tömegesen vennék ki a diákokat az iskolából, de kétségtelen, hogy vannak esetek. Elmondta azt is, hogy
Ezért írja az átirat, hogy a gyermekjogvédelemmel közösen kell megbizonyosodni arról, hogy nem sérült a gyermek oktatáshoz való joga.
Curcubet Gábor, a Romániai Otthonoktatók Egyesületének (ROE) elnöke a Székelyhon megkeresésére rögtön leszögezte, hogy a román törvények nem tiltják az otthonoktatás. Kiemelte:
A gyermek oktatása biztosított, mint ahogy annak a gyermeknek is, akit külföldi iskolába iratnak, ami bejáratott módszer – divat – a törvényhozó politikusok családjaiban. A törvény, véleménye szerint, nem követeli meg, hogy kizárólag a román közoktatási intézményekben tanuljanak a gyermekek. Curcubet Gábor nem kívánt számadatokról beszélni, nem kívánta megosztani, hogy tudomása szerint hányan választották Székelyföldön az ún. homeschooling formát, de elmondta, hogy Székelyudvarhelyen és Csíkszeredában is jó kis közösségek vannak, és az otthonoktatásban részvevők száma növekedőben van.
Az általunk megkérdezett iskolaigazgatók szerint nem jellemző, hogy sok gyereket végleg kiíratnak az iskolából. Csiki Angéla, a marosszentgyörgyi Szent György Általános Iskola igazgatója (aki a csejdi iskolásokért is felel) arról számolt be, hogy a több száz diákos iskolában nagyon ritka, hogy valakit végleg kivegyenek az előkészítőtől nyolc osztályig terjedő oktatásból. Az elmúlt években nem is volt erre náluk példa.
Egy másik, ugyancsak vidéki iskolaigazgató arról beszélt a Székelyhonnak, hogy inkább a nehéz sorban levő családok gyermekei maradnak ki az oktatásból – vagy be sem kerülnek az óvodákba, elemi osztályokba. A roma családok esetében nyolc osztály után a lányok szinte soha, a fiúk is ritkán tanulnak tovább.
– tapintott a lényegre Nyárádmente egyik iskolaigazgatója.
Felzárkóztató órákkal csökkentené a vizsgákról távolmaradó diákok számát a minisztérium
Elkészült a diákoknak az országos vizsgákról való távolmaradásának okait vizsgáló jelentés. Az oktatási minisztérium a jelenség visszaszorítását célzó intézkedések foganatosítására utasította a tanfelügyelőségek révén a tanintézeteket. A tanulóknak a képességfelmérő, illetve az érettségi vizsgáról való távolmaradásával kapcsolatos jelentést a minisztérium alárendeltségében működő Oktatáspolitikai és Értékelési Központ tette közzé. Ligia Deca szerint ez az első jelentés, amely a jelenség okait vizsgálja. „Egy igen összetett jelenséggel állunk szemben, amelyet számtalan tényező befolyásol” – idézte a tárcavezetőt a minisztérium közleménye. A szaktárca intézkedéseket vár az iskoláktól a jelenség visszaszorítására. A tanfelügyelőségeknek küldött átiratban egyebek mellett az szerepel, hogy a tanintézeteknek heti rendszerességgel felzárkóztató órákat kell tartaniuk azoknak a végzős osztályokba járó – tehát képességfelmérő vizsgára vagy érettségire készülő – tanulóknak, akiknek az előző tanévben a tanulmányi átlaga nem érte el a 7-est. Emellett figyelemmel kell követniük a tanulók hiányzásait, és intézkedéseket kell hozniuk a tanórákról való távolmaradás megelőzésére/visszaszorítására. A szülőket folyamatosan tájékoztatni kell a tanulók hiányzásairól, sok hiányzás esetén pedig a gyermekvédelmi szakszolgálatot is értesíteni kell a helyzetről, illetve együtt kell működni ezzel a tanulók iskolai visszailleszkedése érdekében – közölte a minisztérium az Agerpres beszámolója szerint.
Hogyan érte el Brassó, hogy turistaparadicsommá váljon? Mit tanulhatunk a parányi, de turizmusban szárnyaló Szlovéniától? Mi jelentheti Erdély számára a kitörési pontot? – ezeket a kérdéseket taglalta előadásában a Pro Economica Alapítvány vezetője.
Megközelítőleg hat hektárnyi területen égett a száraz aljnövényzet Gyergyóalfalu környékén, a tűzoltók nagy erőkkel dolgoztak a lángok megfékezésén, este 8 óra előttre sikerült eloltani.
Újból elmerülhetünk a Dűne-univerzumban, folytatódik 2021 egyik legjobb animációs sorozata, Eddie Redmayne egy lenyomozhatatlan bérgyilkos bőrébe bújik, ugyanakkor megtudhatjuk, hogy van-e élet a világégést túlélőknek menedéket nyújtó silón kívül.
Két hónappal meghosszabbították a Divat és dualizmus nevet viselő kiállítást a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban, melynek révén magunkat is beleképzelhetjük a múltbeli Budapest társadalmának életébe.
A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.
A csíkszéki fedett műjégpályák készen állnak arra, hogy megnyissák kapuikat a korcsolyázók előtt. Elsőként a csíkszeredai Molnár Lajos műjégpályán indul a közkorcsolyázás szombattól, majd hamarosan a Vákár Lajos műjégpályán és a karcfalvi műjégpályán is.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. Mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
szóljon hozzá!