Ráduly Róbert Kálmán. A legfelsőbb bíróság szerint diszkriminálta a románokat. Archív
Fotó: Gecse Noémi
A legfelsőbb bíróság szerdán kimondott ítéletében jogerősen megerősítette: hátrányosan különböztette meg Ráduly Róbert, Csíkszereda polgármestere a székelyföldi város román lakosságát azzal, hogy a magyar nyelv ismeretét is megkövetelte bizonyos önkormányzati állások betöltésekor.
2019. március 21., 13:192019. március 21., 13:19
2019. március 21., 15:132019. március 21., 15:13
A legfelsőbb bíróság a honlapján közzétett ítéletkivonatban elutasította a polgármester fellebbezését, és megerősítette a romániai Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) 2015 decemberében kimondott elmarasztaló döntését.
A Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) még 2015 májusában panaszolta be az elöljárót az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnál, mert 2014 novemberében
A tanács 2015 decemberében 2000 lejes pénzbírság kifizetésére kötelezte a polgármestert, aki viszont pert indított a bírság érvénytelenítése érdekében. Keresetét 2016-ban a Marosvásárhelyi Ítélőtábla elutasította, az elsőfokú ítélet ellen Ráduly a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszékhez nyújtott be fellebbezést. Erről szerdán hoztak döntést,
Hasonló módon 2013-ban is ugyanilyen okból bírságolta meg a csíkszeredai polgármestert az Országos Diszkriminációellenes Tanács 600 lejre, mert a város főépítészi posztjára kiírt versenyvizsgán jelentkezési feltételként szerepelt a magyarnyelv-tudás. A hatóság akkor a Hargita és Kovászna megyei Román Civil Szervezetek Fórumának feljelentése nyomán vizsgálta ki az ügyet.
Kérdésünkre Ráduly Róbert Kálmán kifejtette:
Ezért is természetes elvárás, hogy a hivatali alkalmazottak ismerjék, beszéljék a magyar nyelvet. Hozzátette, senkit sem akadályoztak meg abban, hogy a magyar nyelvet elsajátítsa, és egy kis akarattal, kitartással erre mindenkinek megvan a lehetősége. Úgy vélte, az Országos Diszkriminációellenes Tanács ilyen helyzetben magyarellenes tanácsnak is minősíthető, mert nem az emberek jogait védi, hanem azt befolyásolja, hogy ki hogyan tud elhelyezkedni.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
Az alpolgármesternek fontos feladatai vannak a kisebb községekben is, nem róluk kellene lemondani, hanem inkább a tanácsosok számát kellene csökkenteni – javasolja a Romániai Községek Országos Szövetsége, a kormány megszorító intézkedéseire reagálva.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
A Saul fia című film főszereplője, Röhrig Géza költőként mutatkozik be július 16-án, szerdán 18 órától a marosvásárhelyi Kandaké kávézóban, a Bernády tér 3. szám alatt.
A romániai európai parlamenti (EP-) képviselők közül nyolcan szavazták meg csütörtökön az Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ketten tartózkodtak, 12-en ellene szavaztak, 11-en pedig nem vettek részt.
Átadták a forgalomnak csütörtök délután az észak-erdélyi (A3-as) autópályát az 1-es országúttal Tordatúr közelében összekötő gyorsforgalmi utat.
Befogták az egyik bocsát annak az anyamedvének amelyet a napokban lőttek ki, miután az megölt egy motorost a Transzfogarason – közölte Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
Kenőpénz elfogadásán érték tetten az ügyészek csütörtökön a bukaresti Floreasca kórház egyik ortopéd szakorvosát – értesült az Agerpres ügyészségi forrásokból.
Július 13. és 27. között ünnepli 15. születésnapját a Csíki Jazz Fesztivál. Idén az emlékezés és a világzene jegyében zajló eseménysorozat világszínvonalú fellépőkkel, tehetségkutatóval, gyerekprogramokkal és közösségi örömzenéléssel várja a közönséget.
3 hozzászólás