A csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház költségeinek optimizálása a személyzet legalább 10%-os csökkentését vonja maga után. Ez elméletileg 191 személy elbocsátását jelentené, de hogy mikortól, azt nem lehet tudni.
2010. február 25., 21:372010. február 25., 21:37
2010. február 25., 21:502010. február 25., 21:50
A csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház csaknem ezerkétszáz alkalmazottja a 2008-ra járó tizenharmadik fizetését, a 2009-es első félévi hűségpénzét, valamint a tavalyi második-harmadik negyedévre járó két százalékos juttatások kifizetését kéri, és ezért az alkalmazottakat tömörítő Sanitas a közelmúltban pert indított a kórház ellen. Csakhogy a juttatások összege 2.577.500 új lejre rúgna, amit semmiképpen nem tud kifizetni az intézmény, mert nincs pénze, mondta megkeresésünkre dr. Demeter Ferenc vezérigazgató.
„Minden alkalommal nemleges választ adtak, arra hivatkozva, hogy nincs pénze a kórháznak – vélekedett Nyulas Emma, a Sanitas Hargita megyei elnöke – így elindítottuk a peres eljárást. Ezt az összes szakszervezeti tag támogatta aláírásával, a középkáderek és az orvosok is. Csupán azt kérjük, ami jár nekünk” – nyilatkozta a szakszervezeti vezető.
A járandóság, amelyért a szakszervezet harcol, egyénenként változik, többnyire személyenként két átlagfizetésnyi összegről szó3. Dr. Demeter Ferenc kórházigazgató szerint a kórház költségvetésébe nem fér bele ez a kiadás. „Az egészségügyben központilag meg van határozva, hogy mennyi a pontérték. Annyi pontot adnak, amennyi beteget ellátunk, tehát a jövedelmünk az ellátott betegek után korlátozott\" – mondta az igazgató, aki úgy gondolja, hogy ha az alkalmazottak megnyerik a pert kb. „6,3%-nyi pluszjövedelemhez jutnak, de ez azzal jár, hogy 6,3%-uk kell hogy távozzon a kórháztól, és aki marad, az 6,3%-al többet kell dolgozzon, mert több pénz nem fog bejönni az egészségügyi rendszerbe”.
Az igazgató elmondta, hogy személyzetcsökkentést a per kimenetelétől függetlenül is kell eszközölniük, mert a személyzeti struktúra túlterhelt. „A kórház költségvetésének 60%-a kellene legyen a személyzeti költség, – magyarázta – de ez nálunk 84%. A kórházi működésben van egy alapelv, amely szerint egy ágyra egy alkalmazott juthat, tehát a 831 ágy esetén ugyanennyi körül kellene legyen az alkalmazottak száma.” Mivel a csíkszeredai kórház több épületben működik, ezért a struktúra valamivel bővebb lehet, de még így is 191 alkalmazottal több van, mint amit ez az engedékeny százalékmeghatározás megengedné, véli az igazgató, aki hangsúlyozta, hogy elsősorban kisegítő személyzeti állasokat próbálnak megszüntetni, de mivel a kisegítő személyzet körében végzett felszámolási lehetőségek korlátozottak, valószínű, hogy hozzá kell nyúljanak a gyógyító személyzethez is. Ez esetben figyelembe veszik az egyes osztályok kihasználtságát és eredményeit. A csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórháznak jelenleg 1136 állandó alkalmazottja van. A személyzet az ideiglenes alkalmazottakkal együtt összesen 1198 fő.
A szakszervezet a gyergyószentmiklósi kórház alkalmazottainak (266 főnek) nevében is, a csíkszeredaihoz hasonló okokból pert indított.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!