Megtörtént az, amire lényegében már több mint egy éve számítani lehetett. A Gyergyószentmiklós korábbi, tavaly májusban leváltott alpolgármestere, Lázár Zoltán kilépett a Magyar Polgári Pártból és ezzel egy időben tanácsosi mandátumáról is lemondott.
2011. július 07., 17:492011. július 07., 17:49
2011. július 07., 18:122011. július 07., 18:12
Indokok? Nagyon hosszú lenne ezt mind összefoglalni – mondja a leköszönő Lázár Zoltán (fotó) – törvénytelenségek, félretájékoztatások, megalázások sorozata gyűlt össze, amelyeket a polgármester és tanácsostársai részéről tapasztalt. „A pohár régen tele volt a rengeteg cseppel, a döntésemet akár fél évvel ezelőtt is meghozhattam volna, de úgy gondoltam, tartozom azoknak, akik a választásokon rám szavaztak azzal, hogy folytatom a tanácsosi tevékenységemet. Mindeddig. Nem volt utolsó csepp, nem is fért volna a pohárban, de most éreztem úgy, hogy pontot kell tennem a tanácsosságom végére” – mondja Lázár Zoltán.
A volt alpolgármester és volt tanácsos a fűtésszolgáltatás kiadását hozta fel példának. Elmondta, elejétől fogva nem értett egyet azzal, hogy kiszervezzék a szolgáltatást – ugyanakkor, ha már így döntött a többség, akkor minden törvény betartásával, nyilvános árverésen kellett volna ezt megtenni – véli Lázár, hozzátéve, hogy emiatt romlott meg a viszonya Mezei János polgármesterrel, illetve az MPP-frakció többi tagjával.
Az MPP, a mandátum és a volt főkönyvelő
Lázár Zoltán újságírói kérdésre válaszolva elmondta, nem gondolkodott el rajta, de nem tartja kizártnak, hogy tavalyi leváltása összefüggésben van azzal, hogy a városháza volt főkönyvelője, Bíró Emese élettársa. Azt sem tartja elképzelhetetlennek, hogy a 2008-as választások előtt, amikor független jelöltként szeretett volna indulni, az MPP azért hívta őt a soraiba, hogy a főkönyvelőt a maga oldalára állítsa.
Aztán egy pár hónap alatt kiderült, hogy a polgármester és a főkönyvelő eltérő nézeteket vall például a fűtésüggyel kapcsolatban, és ezzel összefüggésben az ő alpolgármesteri tevékenysége sem kapta meg a kellő segítséget az MPP-frakció és a polgármester részéről.
Az alpolgármesteri tisztségből való leváltása után már a frakció üléseit sem látogatta – elmondta, ez nagy megkönnyebbülést jelentett számára, nem kellett órákat eltöltenie azzal, hogy olyan álláspontokat hallgasson végig, amelyekkel nem tud egyetérteni.
Lázár Zoltán hozzáfűzi: az utóbbi hónapokban semmilyen értelmét nem látta a tanácsban betöltött szerepének. Létezik egy 13 fős többség (az MPP-frakció többi tagja és az RMDSZ-ből eltávolított tanácsosok), amelyek szavazatai mindent képesek eldönteni. Még a kétharmados többséget igénylő határozatok esetén sem számít a néhány ellenszavazat.
A folytatásról
Lázár Zoltán jelenleg egy vállalkozást vezet, amely napelemes rendszerek szerelésével foglalkozik. Közéleti szerepvállalásban egyelőre nem gondolkodik. Nem zárja ki azonban, hogy a jövőre esedékes választásokon újra versenybe szálljon. Egyelőre csak független jelöltként tartja ezt elképzelhetőnek.
Álláspontok Lázár Zoltán lemondásáról:
„Úgy vélem, a tanácsos úrnak ez saját döntése. Meglátásom szerint azért cselekedett így, mert bár minden alkalommal jó szándék és jó indulat vezérelte, tudatosította önmagában, hogy az ezzel a feladatkörrel járó munkairam, folyamatos pörgés meghaladja a képességeit, illetve nehezen tud lépést tartani a város fejlődését biztosító ütemtervekkel. Véleményem szerint dicséretes, hogy belátta ezt a helyzetet, és úgy döntött, helyet ad valaki másnak, aki képes felvenni a ritmust a feladatok megoldását képező munkairammal” – válaszolt kérdésünkre írásban Mezei János polgármester.
„Örülök, hogy ez megtörtént, de ugyanakkor furcsának tartom, hogy szándékait nem közölte korábban párttársaival. Elvártuk volna, hogy szemtől szembe beszéljük meg ezt a döntést – ebből is látszik, igazából nem is tartozott közénk. Az elején bizalommal telve választottuk alpolgármesternek, aztán kiderült, elvárásainknak a munkatempója és elvei sem felelnek meg. A polgármester által rábízott feladatokat nem teljesítette, így nem segítette, hanem hátráltatta a város fejlődését” – véli Vadász Szatmári István, az MPP gyergyószentmiklósi szervezetének elnöke.
„Lázár Zoltán lemondása nem ért meglepetésként. Tulajdonképpen már az alpolgármesteri tisztségéből való felmentése előtt sem vette ki a részét sem a frakció, sem a testület életéből. Sorozatosan hiányzott a szakbizottsági ülésekről, rendszerint nem vett részt a rendkívüli tanácsüléseken sem, ha pedig jelen volt, általában tartózkodott a szavazástól. Sorozatosan megszegte a frakción belül született megegyezésünket, amivel pedig ő maga is egyetértett. Az, hogy elválnak útjaink, előrelátható volt. Azt, hogy miért mondott le, nem közölte senkivel, egy egymondatos lemondást adott át az irodavezetőnek, aki iktatta és ismertette velem annak tartalmát. Ezt az eljárást nem tartom méltónak egy magát egyenes és tisztességesnek tartó emberhez. Én személy szerint, mint frakcióvezető, elvártam volna tőle, hogy megkeressen és a szemembe nézve elmondja, mire készül és miért. Ezt ő nem tartotta fontosnak, így a lemondása okát sem tudom, csupán találgathatok. Talán belátta, hogy nem tud eleget tenni a tanácsosi tisztséggel járó feladatoknak, de az is lehet, hogy nem oka, hanem célja van ennek az egésznek – mondja Simon Katalin, a tanács MPP-frakciójának vezetője.
Az utódlás
A törvény előírásai szerint most az MPP városi szervezetén a sor, hogy új személyt jelöljön a megüresedett tanácsosi székbe. A jelölt olyan személy lehet, aki a legutóbbi választások során a párt választási listáján szerepelt. A listán a sorban Benedek Árpád László következik.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!