A helyiek által Dinoszauruszkőnek nevezett andezit szikla hűlt helye
Fotó: Bálint-Bálint Lóránt
Kiásták Csíklázárfalva Dinoszauruszkőnek nevezett természeti látványosságát, a mintegy nyolctonnás andezit sziklát mintha a föld nyelte volna el. A csíkkozmási önkormányzat képviselői arra kérik a környékbelieket, hogy aki bármilyen információval rendelkezik az esetről, jelentkezzen.
2017. november 08., 15:362017. november 08., 15:36
Több minősíthetetlen cselekmény is történt az elmúlt két hétben Csíklázárfalván – keresett meg panaszával Bálint-Bálint Lóránt, helyi önkormányzati képviselő. Mint tőle megtudtuk,
Emellett pedig szintén ismeretlenek megrongálták a nyáron kalákában felújított Fűrészborvíz-forrást. A történtekről és a további lépésekről az önkormányzati képviselő és a helyi polgármester, Szántó László számolt be.
A polgármester elmondta, a Sárkánykő Lázárfalva határában található Kisharam vulkáni kúp dél-keleti hegylábánál helyezkedett el, a falu kultúrtörténetéhez tartozó érték volt, amelyhez hiedelmek, mondák, legendák fűződtek.
Bálint-Bálint Lóránt megjegyezte, keletkezését illetően véleményeltérések voltak a geológusok, vulkanológusok és geomorfológusok között. De hogy hogyan keletkezett a sziklában levő nyom, azt a helyszínen kellett volna keresni, amelyben segített volna a természeti környezet, a mellette található kőzetek típusa, tengerszint feletti magasság, a nyom égtájak szerinti irányultsága, a növényzet sűrűsége és típusa. Amennyiben pedig nem prehisztorikus lénytől származó nyom volt, akkor az eróziós folyamatok és ezek intenzitása szolgáltathatott volna válaszokat – tisztázta, hozzátéve, sajnálja, hogy múlt időben kell beszélnie minderről.
Az egyelőre azonosítatlan nyom
Fotó: Bálint-Bálint Lóránt
– osztotta meg az önkormányzati képviselő. Azt is elmondta, a szikla eltűnéséről több mint egy hete szerzett tudomást. Szántó János, a helyi közbirtokosság alelnöke, illetve Dósa Levente, a Pro Szent Anna Egyesület ügyvezetője értesítette a hírről. Az elmúlt időszakban a polgármesterrel együtt mindenfelé érdeklődtek, a helyiek mellett a szomszédos település lakóit és a határban legeltető pásztorokat is megkérdezték, látták-e, ki ásta ki a sziklát. Segíteni egyelőre senki nem tudott, de
Természetesen megkeresték azt a gazdát is, akinek a kaszálóján volt az andezit szikla, az illető nem tudott a kő eltűnéséről, de utána sem tett hivatalos lépéseket – ismertették.
Szemtanúk segítségére számítanak
Mivel a szikla jelentős része a földben volt, így a helyszínén lévő gödör méretéből következtetnek csak annak teljes méretére. Meglátásuk szerint, egy 2-3 köbméteres szikladarabot szállíthattak el, amelynek összsúlya meghaladhatta a 8 tonnát, hiszen az andezit köbmétere 2800 kilogramm. Az időigényes és nehéz akciót az – eddigi információk szerint – mégsem észlelte senki. A polgármester és az önkormányzati képviselő abban bízik, hogy valaki, valakik mégis látták a helyszínen tevékenykedőket, őket arra kérik, hogy jelentkezzenek, mondják el amit tudnak, ezáltal segítsenek visszaszerezni a helyi geológiai értéket, amennyiben az még megmenthető.
Aki segíteni tud, jelentkezhet a csíkkozmási polgármesteri hivatalban, vagy akár üzenetet is írhat a Lázárfalva elnevezésű Facebook-csoportnak. Ha valaki csak az anyagiak miatt segítene, akár fizetni is hajlandó Bálint-Bálint Lóránt a konkrét nyomravezetőnek – szögezte le.
Szántó László belátta, utólag jöttek rá, hogy mivel a Sárkánykő a helyiek által büszkén mutogatott természeti érték volt, valamilyen formában be kellett volna venni az önkormányzat természeti kincseinek leltárába. Ez nem történt meg, így nem közvagyon, emiatt eljárást elsősorban a területtulajdonos indíthatna. Ebből tanulva a térség polgármestereinek figyelmét is fel szeretné hívni, hogy ahol hasonló természeti kincs van magántulajdonban, azt próbálják meg közvagyonná tenni, hogy ne kerüljenek ilyen helyzetbe.
hogy hasonló esetben vissza lehessen nézni, kik járták a településen. Tisztázta azt is, nem azért van szükség a kamerákra, hogy követhessék, ki, merre, mikor mozog, hanem szükség esetén legyen egy kiindulási pont. Erre akár kistérségi szinten is érdemes lenne hangsúlyt fektetni.
Fotó: Bálint-Bálint Lóránt
Nem föltétlen gondolják, hogy összefüggésben van a két eset, de szintén elfogadhatatlannak tartják azt is, hogy ismeretlenek ellopták a Fűrészborvíz kőré felállított kerítést, és megrongálták az ott földbe helyezett, Györfi Imre által készített „küpüt”, azaz csorgót – részletezték. Kifejtették azt is, hogy augusztusban, kalákában újították fel a Fűrészborvizet és Sósborvizet: az előbbinél szükség volt egy új küpüre és egy védő kerítés felállítására, az utóbbinál csak egy kerítést építettek. Ezzel a munkával próbálták megmenteni forrásaikat az elmocsarasodástól, ugyanakkor értéket teremteni a helyi közösség számára. Habár ehhez a rongálók nem így viszonyultak, a forrásmegőrző kezdeményezésüket jövőben is folytatják.
Fotó: Bálint-Bálint Lóránt
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!