Fotó: Kristó Róbert
Szerdán késő este még nem értek véget a tárgyalások a családorvosok, a kormány valamint az Országos Egészségbiztosítási Pénztár képviselői között. A már második napja húzódó megbeszélések jellemezték a szerdai napot, amely egyébként az Egészségügy Világnapja is volt, és ez alkalommal a világ más részein az egészséges életmódra buzdító akciókat szerveztek és ingyenes szűrővizsgálatok zajlottak.
2010. április 07., 20:392010. április 07., 20:39
2010. április 07., 20:452010. április 07., 20:45
Fotó: Kristó Róbert
A késő estébe húzódó tárgyalások – az, hogy a felek nem álltak fel a tárgyalóasztal mellől – azt jelzi, hogy talán közelednek az álláspontok.
Mint ismeretes, az egészségbiztosító pénztárral kötött, a betegek számára ingyenes családorvosi ellátást biztosító tavalyi szerződés március 31-én lejárt. Az új, idei keretszerződést a kormány utolsó percben, április 1-jén adta ki, és bár megjelent a Hivatalos Közlönyben, helyi szinten való tényleges aláírásáig még szükséges néhány nap.
A szerződéses viszony fenntartására a pénztár néhány napos kiegészítő szerződéseket ajánlott, azonban már az új, idei feltételekkel, amit a családorvosok többsége nem fogadott el. Hargita megyében mindössze 21 családorvos írta alá a kiegészítést. Így, mivel nem állnak szerződéses viszonyban a biztosítóval, a családorvosok nem állíthatnak ki ingyenes és ártámogatott recepteket, nem adhatnak ingyenes szakorvosi vizsgálatra és laborvizsgálatra feljogosító beutalót, nem írhatnak fel betegszabadságot stb.
Amellett, hogy a keretszerződés későn jött ki, a családorvosok nem akarják azt jelen formájában aláírni, mert meglátásuk szerint kevés pénzt szab meg a rendszer működtetésére, és jogtalan megkötéseket is tartalmaz.
Péntekig várja a családorvosokat a biztosító
Dr. Vargyas Lehel, a Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztár ügyvezető igazgatója szerdán azt mondta, most már minden készen áll az idei szerződések aláírására, péntekig várják a családorvosok jelzését, hogy ki kíván szerződést kötni, és valószínűleg jövő kedden el tudják kezdeni a szerződések aláírását.
Vargyas Lehel szerint az új keretszerződéssel Hargita megyében a családorvosok zömének nem fog változni a jövedelme, lesznek viszont, akik kevesebb pénzt fognak kapni, és néhányan olyanok is, akik többet az idei szerződés alapján. Ez ugyanis többek között megváltoztatja a kifizetési módot, az eddigihez viszonyítva nagyobb hányadban, a tavalyi 10 helyett idén 30 százalékban számolja be a családorvosi szolgáltatásokat a családorvosok jövedelmébe, amelynek másik részét a betegek száma alapján számolják. A korcsoportokra járó pontszámok is változtak, csökkentek, viszont az új szerződés szerint nemcsak a biztosítottak, hanem minden feliratkozott után pénzt kapnak a családorvosok, így a kiesés kompenzálódik a nem biztosítottak után kapott pénzzel – mutatott rá Vargyas. Közölte, azon családorvosoknak, akik nem írták alá a kiegészítést, az új szerződés aláírásáig eltelő időre nem fognak fizetni.
Jogtipró az új szerződés a családorvosok szerint
Teljesen másként látják az új szerződés előírásait a családorvosok. Nem kötjük meg az idei szolgáltatási szerződéseket mindaddig, amíg számunkra elfogadható és jogilag is garantált szerződés nem születik – mondta dr. Szabó Soós Klára, a Hargita Megyei Családorvosok Szövetségének elnöke.
Szerinte nem igaz, hogy az újfajta számlálási mód nem okoz jövedelem-kiesést. A nem biztosított betegek után idéntől adandó pénzt pedig dr. Szabó Soós Klára szerint más megyékben eddig is megkapták, Hargita megyében viszont nem, és ezzel negatívan diszkriminálta a megyebeli családorvosokat a biztosítópénztár. A családorvosi szövetség elnöke hozzáfűzte, bírósági úton fogják visszakövetelni a megyei pénztártól az elmúlt két évre azt a pénzt, amit véleményük szerint jogtalanul nem fizettek ki nekik a megyében a feliratkozott, de nem biztosított személyek után.
Dr. Szabó Soós Klára szerint egyébként az új szerződéssel, azon túl, hogy kevesebb pénzt biztosít, számos egyéb probléma is van. Az Országos Egészségbiztosító Pénztár adminisztrációs tanácsán nem ment át a szerződés, a román kormány a saját törvényeit nem tartja be, ugyanakkor pedig alkotmányos és alapvető emberi jogokat sértő kitételei is vannak – mondta dr. Szabó Soós Klára. Úgy véli, a keretszerződés csorbítja a praxis eladásának lehetőségeit, következésképp a tulajdonjogot, ugyanakkor pedig lényegében elveszi a jogorvoslathoz való jogot azzal a rendelkezéssel, mely szerint, ha a biztosítópénztár és a családorvos között konfliktus merül fel, a biztosító felfüggesztheti a kifizetéseket mindaddig, amíg végleges bírósági döntés nem születik az ügyben. „Tehát dolgozni kell, mert szerződést írtál alá róla, fizetni viszont nem fognak. Ilyen körülmények között ki mer valaha bírósághoz fordulni, az igazát keresni?” – tette fel a kérdést a családorvosi szövetség elnöke.
Ugyanakkor azt is kifogásolják, hogy havi keretösszeget akarnak megszabni arra, hogy egy családorvos mennyi ingyenes és ártámogatott receptet írhat fel egy hónapra. „A biztosítási összegek kezelése a biztosító feladata, most pedig a nyakunkba akarják varrni, mindezt pedig olyan körülmények között, hogy maga az országos biztosító elnöke nyilatkozta azt, hogy nincs pénz gyógyszerekre. Csak dolgozni szeretnénk, de nem hagynak minket orvosoknak lenni” – szögezte le a családorvos, aki szerint a betegek eddig megértően viszonyultak a helyzethez.
A családorvosi szövetség elnöke kihangsúlyozta, hogy a tevékenységüket továbbra is végzik, és bár nem állnak szerződésben a pénztárral, és nem adhatnak ki csak térítéses receptet és beutalót, ingyenesen megvizsgálják a betegeket, az orvosi munkát ingyen és bérmentve elvégzik. „Szerződés híján a konzultációkért pénzt is kérhetnénk, ezt azonban nem tesszük, a medikális munkát továbbra is ingyen végezzük. Az, hogy nincs szerződés, nem a mi hibánk” – nyilatkozta dr. Szabó Soós Klára.
Közösen készítik elő és közösen fogyasztják el a böjtös töltött káposztát a csíkmadarasi rózsafüzér-társulatok. A csütörtöki úrvacsorának régi időkre visszanyúló hagyománya van a községben.
Lakóház gyulladt ki Csíkkozmáson pénteken kora délután, a csíkszeredai tűzoltóság több egységgel szállt ki a helyszínre.
Némafilmet, helyi készítésű dokumentumfilmet, szlovák-cseh-magyar koprodukciót is filmvászonra vetítenek, emellett több más programra is várják a nézőket a Magyar Film Napja alkalmából a Csíki Moziban április 24-27.között. A belépés ingyenes lesz.
A depresszió megelőzését szolgálják az ágyhoz kötött betegek számára azok a virtuálisvalóság-szemüvegek, amelyeket Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház kapott adományba a legutóbbi Katalin-bál bevételéből. Az eszközöket csütörtökön adták át a kórháznak.
A csíkszeredaiak észrevételeit, javaslatait várja az önkormányzat az Etnográfiai park övezeti rendezési tervének elkészítésében, amelyet postán vagy elektronikus úton lehet eljuttatni, és lakossági fórumot is szerveznek a projekt kapcsán.
Egy 16 éves fiatalt vettek őrizetbe április 16-án a Hargita megyei rendőrök, akit azzal gyanúsítanak, hogy mutogatta magát közterületen és nőket bántalmazott.
Munkálatok miatt két napra bezár a Csíki Csobbanó, de a húsvéti ünnepek alatt – vasárnap kivételével – ismét várják a fürdőzőket.
Tizennégy évvel a felújítása után meglehetősen elhanyagolttá vált a borzsovai fürdő. Hasonlóan leromlott állapot uralkodik Cibrefürdőn is. A szépvízi önkormányzatnak egyelőre nincs pénze ezek rendbetételére.
Csíkszeredában szervezik az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Agrártudományi Szekcióját április végén. Az eseményre közel 200 oktató és 300, agrártémával foglalkozó hallgató érkezik a Kárpát-medence több pontjáról.
Év végéig lesz bezárva az a 30 kétcsillagos szállodai szoba a Tusnád Hotelben, amelyeket nemrég a fogyasztóvédelem a hiányosságok miatt ideiglenesen bezáratott. Ezeket a szobákat a tusnádfürdői szálloda felújíttatja.
szóljon hozzá!