Fotó: Gergely Imre
Ez a szobor szimbólum, Czetz János összeköti a legkeletibb erdélyi magyarságot és legnyugatibb magyar diaszpórát, személyében megvalósítja a nemzet egyesítését – hangzott el szombaton Gyergyószentmiklóson, a honvédtábornok első erdélyi szobrának leleplezésén.
2019. október 05., 21:012019. október 05., 21:01
2019. október 06., 19:032019. október 06., 19:03
Az örmény származású 1848-as szabadságharcos tábornok, és később az emigrációban Argentínában is hősként tisztelt Czetz János szobrának felállítása az Erdélyi Magyarörmények Szövetsége kezdeményezésére valósult meg Gyergyószentmiklóson, ott, ahol a legnagyobb lélekszámú mai erdélyi magyarörmény közösség él.
Blaskó János szobrászművész alkotása az örmény templom kertjében áll. Az avatóünnepségen elhangzott az is, hogy
Fotó: Gergely Imre
Puskás Attila akkori örmény plébános és Mezei János akkori polgármester is idézte beszédében Áder János szavait, amelyet 2014-es látogatásakor mondott, látván az akkori Czecz emlékhelyet, amely egy kis plakett volt: „a tábornok ennél többet érdemelne”. Történelmi igazságtétel is ez az alkalom – mondta Puskás Attila, hiszen
Az örmény származású Czetz János, aki 27 évesen a szabadságharc legfiatalabb tábornoka volt, tökéletesen megvalósította az erdélyi örmények legjellemzőbb tulajdonságát:
– hangzott el.
Fotó: Gergely Imre
A Gyergyószentmiklósi Ipartestület Férfikara és a Gyergyószentmiklósi Fúvószenekar fellépésével színesített avatóünnepségen felszólalt Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere, Darvas Kozma József pápai káplán, címzetes esperes plébános, Kálmán Attila történész és Mezei János, az MPP elnöke is.
Az esemény díszmeghívottja Kövér László, a Magyar országgyűlés elnöke volt. „Czetz János teljesítménye, áldozata és emléke napjainkban is erőt, példát és mércét ad a magyarságnak. Örüljünk, hogy minden történelmi csapás ellenére van hazánk, amiért békében küzdhetünk szülőföldünkön, van nemzetünk, ami értelmet ad küzdelmünknek.
– hívta fel a figyelmet ünnepi beszédében a házelnök.
Fotó: Gergely Imre
A Gál Hunor plébános által megszentelt Czetz János szobor várhatóan nem sokáig lesz egyedüli a gyergyószentmiklósi örmény templom kertjében.
További szobrokat terveznek ide, más magyarörmény szülötteknek állítanak még emléket.
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
Fotó: Gergely Imre
A karácsonyi ünnepek jó alkalmat kínálnak régi hagyományok felélesztésére, éltetésére. December 26-án, csütörtökön 13 órától a csinódi ökumenikus csutakkápolnánál vendégszerepel a csíkszentdomokosi betlehemes csoport.
Számos zenei esemény kínál kikapcsolódási lehetőséget az ünnepi időszakban Gyergyószéken. Több koncert jótákonysági célt is szolgál.
Az év végéig Románia legnagyobb részében a nappali hőmérsékleti átlagok ingadozása várható, csapadékra december 27-ig, majd január 3. után lehet számítani.
Tűz ütött ki egy maroshévízi tömbházban, amikor felrobbant egy gázpalack. Két személy pánikrohamot kapott.
Ünnepnapokon is tárcsázható a Telefonos Szeretetszolgálat, naponta ügyeletet biztosítanak, fogadják a betelefonálók hívásait.
Gyermekkorból hozott családi szokások, közösen kialakított ünnepi hagyományok, kis, falusi gyülekezetben töltött évek után idén lesz az első városi karácsony – református lelkészekkel beszélgettünk.
A vásárló és eladó közötti közvetlenebb kapcsolat és a helyi kézművesek támogatása miatt sokan látogattak ki a különböző erdélyi városok karácsonyi vásáraira.
Munkagép szorított be egy embert a Maros megyei Kerelőszentpálon kedden délután – tájékoztat a Maros megyei tűzoltóság.
Közel ötven új rendőr kezdte meg munkáját Hargita megyében – olvasható a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság Facebook-oldalán.
Eltűnt egy 12 éves lány a Kovászna megyei Kökös településről – értesít a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság. A kiskorú önként hagyta el otthonát kedden, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
szóljon hozzá!