Zack Snyder insturálja a Denevérembert alakító Ben Afflecket és a Csodanőt játszó Gal Gadotot az Igazság Ligája forgatásán
Fotó: Zack Snyder's Justice League
Hogy mire képes egy elszánt rajongóbázis, egy kitartó és kellően hangos követelés a világhálón, mi sem bizonyítja jobban, hogy elkészülhetett egy hollywoodi szuperprodukció úgy, ahogyan azt a rendező eredetileg megálmodta. A Zack Snyder: Az Igazság Ligája története már már filmbe illő és betekintést nyújt abba, hogy miként is működik az amerikai filmipar. Elemzés.
2021. március 20., 20:592021. március 20., 20:59
Nem sok filmrendezőnek adatik meg a lehetőség, hogy miután az őt alkalmazó stúdió gyakorlatilag kirúgja, kap egy újabb esélyt a filmje újbóli elkészítésére, – értve ezalatt némi pótforgatást és az újravágást – az eredeti víziója megvalósítására. A sok szempontból, megosztó, de tagadhatatlanul egyedi stílussal bíró Zack Snyder most megkapta ezt a lehetőséget a rajongóinak köszönhetően, és elkészülhetett a négy éve megjelent, a geek-pápának számító, konkurens Marvel stúdió – azóta a toxikus bánásmódja miatt szintén kegyvesztett – rendezője, Joss Whedon által befejezett Igazság Ligájának a Snyder-féle újravágása.
De vegyük szépen sorba, hogy mi történt a DC-képregényhősök kvázi Bosszúállók-filmjével, amiben a legismertebb karakterek állnak össze egy csapattá, hogy megmentsék a világot a rá leselkedő épp aktuális legnagyobb veszélytől. Mivel
Fotó: Warner Bros. Pictures
Ezeket nem övezte annyi pozitív visszajelzés mint a konkurenciáét, és eleve lépéshátrányból indultak azzal, hogy mindössze 2013-ra sikerült tető alá hozniuk a filmes univerzumot „berobbantó” második Superman-rebootot, a Man of Steelt, a jelenleg hősként ünnepelt Zack Snyder rendezésében, aki korábban olyan filmeket tett le az asztalra, mint a zombis Holtak hajnala, a lassított felvételekkel és CGI-vérrel nyakonöntött 300 spártai legendájának heroikus feldolgozása, valamint a megfilmesíthetetlennek tartott, szintén DC-s Watchmen képregényfilm, és a meglehetősen förtelmesnek kikiáltott Álomháború.
Fotó: Warner Bros. Pictures
Snyder vállára tehát nem kevés nyomást helyezett a stúdió azzal, hogy rábízta egy filmes univerzum beindítását, ami elég nyögvenyelősen sikerült, elég csak arra gondolni, hogy az Acélembert már a következő filmben össze is eresztették a már, szintén sokadik rebootját megérő Batmannel, a Batman Superman ellen – Az igazság hajnala címet viselő, szintén nem osztatlan sikert arató mozifilmben. Rá egy évre Csodanő is bizonyíthatott egy önálló alkotásban, ami meglepően jól sikerült, és volt rá remény, hogy a Marvelhez képest jóval sötétebb hangulatú DC „istállójában” is készülhetnek jó szuperhősfilmek, ám a Batmant, Csodanőt, Aquamant, Villámot és Cyborgot, valamint az Acélembert egy filmbe toborzó Igazság Ligája körül időközben sötét felhők kezdtek gyülekezni.
Fotó: Warner Bros. Pictures
Ahogy az mostanra már kiderült, nem voltak alaptalanok az előzetes aggodalmak, hiszen kiderült, hogy pótforgatások szükségesek a film elkészültéhez (ez egy film esetében sem jelent semmi jót), ugyanakkor Zack Snyder családi tragédia miatt kénytelen volt felállni a rendezői székből (a nevelt lánya, Autumn öngyilkos lett), így az első két Bosszúállók filmet levezénylő Joss Whedonra bízták a film befejezését. Ez a kulisszák mögött úgy nézett ki, hogy gyakorlatilag a stúdió már korábban meneszteni akarta Snydert, mivel korábbi filmjeivel nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, és egyértelmű volt, hogy
(lényegében a koherens történetvezetés hiánya volt inkább az negatív visszajelzések okozója).
Snyder távozása tehát kapóra jött a Warnernek, akik így gyakorlatilag azt csinálhattak a meglévő nyersanyaggal, amit akartak, így Whedon dolga lett az, hogy egy színesebb, könnyedebb, és legfőképpen poénokat is elsütő filmben mutassa be az Igazság Ligájának összeállását, ami remekül működött a Bosszúállók filmek esetében is.
A mozikba került Igazság Ligája plakátja. Az eredeti rendező elképzeléseivel ellentétben itt nem spóroltak a színekkel
Fotó: Warner Bros. Pictures
Ebből lett tehát a 2017 végén mozikba került Igazság Ligája, ami pont ezen változtatások miatt nem aratott osztatlan sikert sem a kritikusok, sem pedig a nézők körében. Látszott rajta, hogy egy erőltetett katyvasszá vált, amiben két rendező víziója keveredik: helyenként a túlzott komolyság, máshol pedig az erőltetett poénok. Mindezt pedig tetézte, hogy az újraforgatásokra visszahívott, Supermant alakító Henry Cavill időközben a Mission Impossible – Fallout forgatása miatt bajuszt növesztett, és a filmet kiadó Paramount Studios nem engedte, hogy egy másik forgatás kedvéért megváljon az arcszőrzetétől. Így maradt a bajusz CGI-jal való eltüntetése, ami eléggé nevetségesre sikerült és komolyanvehetetlenné tette a jeleneteket, amikben Cavill így szerepelt. Mindezek mellett a kapkodás is meglátszott a filmen, nem állt össze egy koherens egésszé, a karakterek elnagyoltak voltak, a cselekményből pedig mintha hiányzott volna egy csomó minden… (A még Snyder keze alatt készülő produktum első, Comic-Conos előzetesében vannak még olyan jelenetek, amik teljesen kimaradtak a megjelent filmből).
A végeredményt látva ugyanis sokan úgy gondolták, hogy amit kiengedett a stúdió a kezei közül, az nem Snyder vízióját tükrözi, ezért Twitteren elindult a #ReleaseTheSnyderCut hashtag (Adják ki a Snyder-vágást), ami idővel egyre népszerűbb lett és egyre többen csatlakoztak hozzá. Ezen felbátorodva kezdte el tüzelni a rajongókat idővel
Fotó: Zack Snyder's Justice League
Ehhez csatlakoztak idővel az Igazság Ligája színészei is (Ben Affleck, Gal Gadot, Jason Momoa, Ezra Miller, Ray Fisher, Henry Cavill), akik tovább tüzelték a rajongókat azzal, hogy ők is azt kérték, hogy jelenjen meg a filmből a Snyder-féle vágás. Ezt a rajongói felbuzdulást látva pedig a Warner idővel meglátta ebben is a lehetőséget, a járványhelyzet pedig mondhatni felgyorsította a folyamatot.
A Snyder Cut tehát a járvány ideje alatt készült el véglegesen, amit nehezítettek az akkor még nem kidolgozott járványügyi intézkedések, valamint az, hogy a színészek a világ több pontján voltak, tehát majdhogynem lehetetlen volt „összetrombitálni” őket (többek között Zoom-on keresztül is forgattak jeleneteket a filmhez).
És hogy miért egyezett bele a stúdió a film elkészülésébe? Merthogy meglátták benne az üzleti lehetőséget, hogy ha már moziba úgysem kerülhet, akkor arra gondoltak, hogy az éppen beindított streamingplatformjukat, az HBO Max-et fogják ezzel a filmmel is felfuttatni (értsd: a filmre kiéhezett rajongók + egy platform, ahol elérhető lesz = egy csomó új előfizetés/dől a lé). Ez még azelőtt volt, hogy a járványhelyzet miatt kitalálták volna, hogy a covid miatt bezárt mozik miatti bevételkiesést pótolandó, filmjeiket a mozipremierrel egy időben teszik elérhetővé a Netflix-konkurensként indított streamingfelületen. Ezzel az egyességgel pedig gyakorlatilag mindenki jól járt, és ki is tűzték a Snyder Cut premierjét 2021. március 18-ára, az HBO Max-en és az európai nézők által használt HBO Go-n.
A rajongók ennek a bizonyosságnak a tudatában tűkön ülve vágták a centit, és az sem riasztotta el őket, hogy a hírek szerint közel négy órásra duzzadt a film, aminél felmerült az ötlet, hogy minisorozatként debütálhat, végül azonban egy prológusra, hat fejezetre és egy epilógusra osztott nagy egészként lett elérhető csütörtök reggeltől.
Túlzással élve egy kicsit olyan, mintha a korábbi filmet néznénk szépia-filterrel és kétszeres lassításban, vagy ha a Snyder-cut után nézzük a 2017-es verziót, az olyan, mintha felgyorsítva, színesben néznénk a Snyder-féle verziót. Viccet félretéve, még mindig nem tökéletes ez az Igazság Ligája film sem, pont a helyenként túlzásba vitt lassítás-orgia és a CGI-pornó miatt, de mégiscsak koherensebb, szerethetőbb lett az újravágás révén.
Fotó: Zack Snyder's Justice League
Az antagonista Steppenwolf új, brutálisabb kinézete mellett kaptunk számos új, vagy éppen újragondolt és hosszabb jelenetet, egy egész korrekt Cyborg-eredettörténetet, és gyakorlatilag minden karakter, minden cselekményszál kapott egyfajta mélységet, a dramaturgiai lyukakat nagyrészt befoltozták, behozták a háttérben a szálakat mozgató igazi főgonoszt, és
Az új főgonosz, Darkseid behozásával egy kicsit az Igazság Ligája Snyder Cut-ja is olyan lett, mintha a Bosszúállók: Végtelen háborújának felvezetését láttuk volna, ami egy következő filmben csúcsosodhatott volna ki igazán. Zack Snyder, a filmje újbóli megjelenését követően beszélt arról, hogy a folytatásban csaptak volna össze szuperhőseink az igazi főgonosszal, a hatalmas téttel járó csatának pedig áldozatai lettek volna, ahogy ezt láthattuk is a film epilógusaként elkészült álom-jelenetben, amiben Batman örök nemezise, Joker is tiszteletét tette Jared Leto alakításában.
Ezt az univerzumot azonban lényegében már 2017-ben elkaszálta a Warner a Whedon által befejezett Igazság Ligájával, így már csak Snyder nyilatkozataiból tudjuk, hogy a trilógia utolsó részében megtört hőseink Villám időutazós képességének köszönhetően győzhették volna le a világokat leigázó Darkseidet, és hozták volna vissza az élők sorába elhullott társaikat, akik a felbőszített Superman áldozatául is estek. Batman lett volna, aki végül feláldozza magát, hogy a terv sikerüljön (ismerős valahonnan? Á igen, Bosszúállók: Végjáték…), a zárófilm epilógusából pedig az is kiderült volna, hogy Superman és Lois Lane szupererővel nem rendelkező fia, Bruce Kent öltötte volna magára Batman denevérjelmezét és vitte volna tovább a hős örökségét.
Fotó: Zack Snyder's Justice League
Ezt azonban már nem fogjuk látni, legalábbis az elkövetkező tíz évben biztosan nem, hacsak a rajongók valahogy ki nem harcolják, hogy Zack Snyder elkészíthesse az egész trilógiát, amire a Snyder Cut megvalósulását látva, lehet akár egy hangyányi esély. Ehhez azonban nagyon sok mindennek össze kellene állnia, többek között a színészek, akik közül Ben Affleck már továbblépett a Denevérember megformálásán, hiszen készül már a Matt Reves-féle Batman-reboot a Warnernél, ami egy teljesen új történetet mesél el, egy gyakorlatilag új szereplőkkel újragondolt filmes univerzumban.
Az, hogy a Snyder Cut elkészülhetett, azt is jelzi, hogy a járványhelyzet miatt megtépázott filmipar és a mozik kényszerű bezárása milyen rendhagyó lépésekre készteti a filmeseket és a stúdiókat. Sokan mondják, hogy ez Snyder győzelme a nagy és „gonosz” stúdió ellen, ahol már csak a nézői igényeknek megfelelő, senkit sem sértő, a végletekig polkorrekt filmek és sorozatok készülhetnek, ez azonban nincs így, hiszen ez
Fotó: Zack Snyder's Justice League
És hogy ez most elindít-e egy visszafordíthatatlan folyamatot, miszerint a rajongók magunknak követelhetik ki, amit látni szeretnének, jó kérdés, de biztos, hogy elindult valami, amire eddig nem volt példa. És hogy rajongói nyomásra például újraforgatják-e az új Star Wars-trilógia utolsó részét, ne adj’ isten a Trónok harca utolsó évadát, nem valószínű, viszont
Ugyanakkor, ezekben a mozimentes időkben a látványorgiákra kiéhezett nézőknek kincset ér egy jobbacska szuperhősfilm, pláne, ha úgy készült, ahogy eredetileg megálmodták a készítői. Még akkor is, ha mindössze otthon, a laptop, vagy éppen a járvány hozadékaként nagyobbra cserélt tévéképernyőnkön élvezhetjük.
Fotó: Zack Snyder's Justice League
A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.
A csíkszéki fedett műjégpályák készen állnak arra, hogy megnyissák kapuikat a korcsolyázók előtt. Elsőként a csíkszeredai Molnár Lajos műjégpályán indul a közkorcsolyázás szombattól, majd hamarosan a Vákár Lajos műjégpályán és a karcfalvi műjégpályán is.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. Mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
szóljon hozzá!