Kihirdette Iohannis az új oktatási törvényeket

•  Fotó: Presidency

Fotó: Presidency

Kihirdette kedden Klaus Iohannis államfő az új közoktatási és felsőoktatási törvényt. A jogszabályok számos újdonságot tartalmaznak.

Székelyhon

2023. július 04., 18:352023. július 04., 18:35

2023. július 04., 19:432023. július 04., 19:43

Az alkalomból a Cotroceni-palotában tartott ceremónián mintegy 120 személy vett részt, köztük Nicolae Ciucă szenátusi elnök, az alkotmánybíróság elnöke, Marian Enache, több kormánytag, törvényhozók, elnöki tanácsadók és államtanácsosok. 2018-ban hasonló ceremónia keretében hirdette ki államfő az Erdélyt Moldvával összekötő Egyesülés autópálya megépítéséről szóló jogszabályt – számol be az Agerpres.

Az oktatási törvények szilárd keretet biztosítanak egy olyan oktatási rendszer felépítéséhez, amely kiállja az idő próbáját, ugyanakkor a két jogszabály önmagában nem fogja megoldani a rendszer akut problémáit, csak akkor, ha valóban gyakorlatba ültetik őket – mondta Klaus Iohannis államfő kedden, miután kihirdette a közoktatási és a felsőoktatási törvényt.

A Cotroceni-palotában mondott beszédében Iohannis reményét fejezte ki, hogy a törvények ünnepélyes kihirdetésén részt vevő döntéshozók részt fognak vállalni abban, hogy a Képzett Románia projekt valósággá váljon.

Idézet
A mi felelősségünk arra ösztönözni a fiatalokat, hogy megvalósítsák a bennük rejlő lehetőségeket, és megadni a jövő nemzedékeknek azokat az eszközöket, amelyekre szükségük van a folyamatosan változó világban való boldoguláshoz. Továbbra is szilárd meggyőződésem, hogy csak minőségi oktatással építhetjük fel a tudásra, az innovációra és haladásra alapozó társadalmat”

– mondta Iohannis.

•  Fotó: Presidency Galéria

Fotó: Presidency

Az elnök úgy fogalmazott, hogy a Képzett Románia projekt személyes „szívügye” és mandátumainak prioritása volt, és most, a közoktatási és felsőoktatási törvény hatályba lépésével valósággá válik.

Felidézte, hogy a törvények előkészítésében oktatási szakértők, a hatóságok, tanulók, egyetemisták, tanárok, vállalkozók képviselői vettek részt, és az elmúlt évek összetett válságai dacára is sikerült elnyerni hozzájuk a szükséges politikai támogatást.

Az elnök szerint az új oktatási törvények célja a jelenlegi oktatási rendszer hiányosságainak orvoslása, a magasabb színvonalú oktatás, a tanárok támogatása és tisztelete.

A jogszabályok támogatják a beruházásokat, kiemelt figyelmet fordítanak a hátrányos helyzetű térségek lakóinak, és nagy hangsúlyt fektetnek a diákok biztonságára.

Az új közoktatási törvény számos programot ír elő az iskolai erőszak elleni küzdelemre, a hátrányos helyzetű tanulók élelmiszerhez való hozzáférésének biztosítására, az iskolai lemorzsolódás csökkentésére, illetve a sport népszerűsítésére; az egyes diákok igényeinek figyelembevételével pedig visszaszorítja majd a funkcionális analfabetizmust – hangsúlyozta Iohannis.

A jogszabályok ugyanakkor vonzóvá teszik a tanári pályát az egyetem padjaiból kikerülő fiatalok számára. Az elnök szerint

a tanárok teljesítményét és elkötelezettségét indokolt esetben munkaidő-csökkentéssel, nyugdíjazáskor pedig bónuszokkal ismerik majd el, és azok a tanárok, akik hátrányos helyzetű közösségekben tanítanak, pluszjuttatásokban és támogatásban részesülnek.

Minden tanárnak lehetősége lesz a továbbképzésre, és azok számára, akik készek több tantárgyat tanítani, bevezetik a kettős szakosodást igazoló tanári oklevelet – sorolta Iohannis.

•  Fotó: Presidency Galéria

Fotó: Presidency

Kulcsfontosságú reformokat hoz a felsőoktatási törvény is az államfő szerint:

a munkaerőpiac követelményeihez alkalmazkodva kiterjesztik a duális oktatást, amely érdekében integrált konzorciumokat hoznak létre.

A technika fejlődése ugyanis magasan képzett végzősök jelentkezését fogja megkövetelni; ezért az egzakt tudományok terén határon túli képzési lehetőségeket is támogatni fognak. Ugyanakkor kialakítják az egyetemi etikai szabályok, valamint a minden felelősre vonatkozó szankciók egyértelmű és átlátható rendszerét –mondta.

A ceremónia végén Iohannis közös fotót készített a jelenlévőkkel, megjegyezve, hogy bármennyire is sokan vannak az ünnepségen, az oktatási törvények kidolgozásához ennél jóval többen járultak hozzá.

„Minden bizonnyal ez a legtöbbet vitatott törvény minden idők Romániájában, és sokan továbbra is vitatkozni akarnak róla; de én azt javaslom, hogy azok legyenek sokan, akik alkalmazzák” – fogalmazott Klaus Iohannis.

Az új közoktatási törvény többek között kötelezővé teszi a kiscsoportot az óvodai oktatáson belül a 2030-2031-es tanévtől.

A jogszabály értelmében az ősszel ötödik osztályt kezdő generáció lesz az első, amelyiknél az új törvény szerint szervezik meg az országos képességfelmérő vizsgát és a középiskolai felvételit, az érettségit érintő módosításokat pedig a 2025-2026-os tanévben kilencedik osztályt kezdő diákok vizsgáján alkalmazzák majd először.

A törvény egyebek mellett előírja, hogy a tanulókat csak súlyos esetekben lehet kizárni az iskolából, és az intézkedést fegyelmi eljárásnak kell megelőznie, amely során biztosítani kell a védelemhez és a fellebbezéshez való jogot.

A jogszabály kimondja, az oktatási minisztérium jóváhagyása szükséges ahhoz, hogy egy osztályban vagy óvodai, bölcsődei csoportban a gyerekek száma kettőnél többel haladja meg a megengedett maximális létszámot. Az elszigetelt települések iskoláiban vagy ahol a tanulók létszáma kisebb a törvény által előírtnál, engedélyezett az összevont osztályok létrehozása, a 8. osztálynak azonban létszámtól függetlenül különállónak kell lennie.

Egy másik előírás szerint a pedagógusok, szülők és nagykorú tanulók hozzájárulásával az iskolák térfigyelő kamerákat szereltethetnek fel az osztálytermekbe.

A törvény arról is rendelkezik, hogy a pedagógusok a nyugdíjkorhatár elérése után is megmaradhatnak az állásukban 70 éves korukig. Ilyen esetekben évente kérelmezniük kell munkaviszonyuk meghosszabbítását, a tanintézetnek pedig az igénylés benyújtásától számított 30 napon belül el kell bírálnia azt, majd közölnie kell a döntést az indoklással együtt.

•  Fotó: Presidency Galéria

Fotó: Presidency

A felsőoktatási törvény öt évben szabja meg a rektori megbízatás időtartamát, és előírja, hogy egy személynek legfeljebb két rektori megbízatása lehet egyazon intézményben.

A jogszabály ugyanakkor azt is rögzíti, hogy az akkreditált felsőoktatási intézményekben nappali tagozaton tanuló diákok 90 százalékos kedvezménnyel utazhatnak a belföldi tömegközlekedési eszközökön és vonatjáratokon a teljes naptári évben, 30 éves korukig.

Az oktatási törvényeket a Nemzeti Liberális Párt és a Szociáldemokrata Párt alkotta kormány indítványozta a Klaus Iohannis államfő által 2016-ban kezdeményezett Képzett Románia projekt alapján.

A két jogszabályt május 22-én fogadta el a szenátus döntő házként. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a Jobboldal Ereje megtámadta a törvényeket az alkotmánybíróságon, arra hivatkozva, hogy azok korlátozzák a gyermekek oktatáshoz való jogát és sértik a jogegyenlőség elvét. Június 21-én az alkotmánybíróság elutasította a két ellenzéki párt beadványát.

Később több diák- és egyetemistaszervezet, valamint az ellenzék képviselői is kérték az államfőtől, hogy küldje vissza a törvényeket a parlamentnek újbóli megfontolásra.

•  Fotó: Presidency Galéria

Fotó: Presidency

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. szeptember 05., csütörtök

A közeljövőben nem oldódik meg a diákok utaztatása a tömegközlekedéssel Marosvásárhely metropolisz-övezetében

A korábbi ígéretekkel ellentétben nem indul be Marosvásárhely metropolisz-övezetében a tömegközlekedési szolgáltatás, így a peremtelepüléseken élő diákok, ingázók nem tudnak az eddiginél könnyebben és biztonságosabban utazni.

A közeljövőben nem oldódik meg a diákok utaztatása a tömegközlekedéssel Marosvásárhely metropolisz-övezetében
2024. szeptember 04., szerda

Számos épület megújul a szentegyházi Gábor Áron Iskolaközpontnál

Több pályázatot is megnyert a szentegyházi önkormányzat, így számos, a Gábor Áron Iskolaközponthoz tartozó épület – az elemi osztályosok által használt épületek, az ebédlő, a bentlakás stb. – felújításának anyagi fedezetét tudják biztosítani.

Számos épület megújul a szentegyházi Gábor Áron Iskolaközpontnál
2024. szeptember 04., szerda

Szféra – összművészeti élmény málladozó falak között

Ma már csak az udvar málló betontömbjei és az épület romos belső terei jelzik, hogy itt egykor Marosvásárhely egyik népszerű vendéglője működött. A régi Predeal vendéglőben és annak udvarán 10. alkalommal szervezik meg a Szféra kortárs művészeti teret.

Szféra – összművészeti élmény málladozó falak között
2024. szeptember 04., szerda

Iskolakezdésre készülnek a megyei hatóságok: szigorú ellenőrzésekre számíthatnak az intézmények

Maros megyében csupán egy oktatási intézmény nem rendelkezik a működéshez szükséges egészségügyi engedéllyel, tizenhat intézmény pedig tűzvédelmi engedély nélkül kezdi meg a tanévet.

Iskolakezdésre készülnek a megyei hatóságok: szigorú ellenőrzésekre számíthatnak az intézmények
2024. szeptember 04., szerda

Már biztos: jövőre is a Sepsi Arénánál szervezik a Tabakó fesztivált

Az esős idő sem törte meg a sikerét a Sepsi Tabakó Fesztiválnak, amelyre idén is több mint 24 ezren látogattak ki. Ám az idei kiadás különlegesebb volt a többinél.

Már biztos: jövőre is a Sepsi Arénánál szervezik a Tabakó fesztivált
2024. szeptember 04., szerda

Újdonságok a nyolcadikosok képességfelmérőjénél és az érettséginél az új tanévben

Az új tanévben az eddiginél korábban, június vége előtt tartják meg az országos vizsgákat – jelentette be szerdán Ligia Deca tanügyminiszter.

Újdonságok a nyolcadikosok képességfelmérőjénél és az érettséginél az új tanévben
2024. szeptember 04., szerda

Befejeződött a gyárépítés, nemzetközileg is kulcsfontosságú helyszínné válna a Maros megyei település

Befejeződött a Knauf Insulation dicsőszentmártoni gyárának építése. A 140 millió eurós beruházással létrejött gyárban még idén, az utolsó negyedévben elindul a termelés.

Befejeződött a gyárépítés, nemzetközileg is kulcsfontosságú helyszínné válna a Maros megyei település
2024. szeptember 04., szerda

Emlékszünk még a háromváltásos oktatásra? Az új tanévben is lesz ilyen

Hétfőn tantermi jelenléttel kezdődik a tanév mind a több mint hárommillió romániai iskolás számára – jelentette be a szerdai kormányülés után Ligia Deca tanügyminiszter.

Emlékszünk még a háromváltásos oktatásra? Az új tanévben is lesz ilyen
2024. szeptember 04., szerda

Elszakadt a cérna egy Szeben megyei rendőrnél, aki a feljelentés szerint megütött és megrugdosott egy sofőrt

Őrizetbe vettek egy Szeben megyei rendőrt, aki szeptember elsején este megütött és megrugdosott egy gépkocsivezetőt Nagydisznódon (Cisnădie) – nyilatkozta szerdán az Agerpres hírügynökségnek Teodora Iacob, a nagyszebeni ügyészség szóvivője.

Elszakadt a cérna egy Szeben megyei rendőrnél, aki a feljelentés szerint megütött és megrugdosott egy sofőrt
2024. szeptember 04., szerda

Idén is megtartják az erdélyi történész társadalom legnagyobb szakmai találkozóját

Több mint hetven kutatót várnak az ötödik alkalommal megszervezésre kerülő Erdélyi Történész Táborba, amelyet szeptember 5–8. között tartanak Gyergyóremetén. A többnapos rendezvényen számos szakmai beszélgetést is szerveznek.

Idén is megtartják az erdélyi történész társadalom legnagyobb szakmai találkozóját
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!