A Harvíz vízszolgáltató átvenné a létesítményt, de sok a kérdőjel
Fotó: Gábos Albin
Tározóba gyűjtik a szennyvizet, de ezenkívül nem történik semmi a két éve elkészült tusnádi szennyvíztisztító állomáson, amelynek nincs üzemeltetője. A regionális víz- és csatornaszolgáltató cég szeretné átvenni, de a folyamat még el sem kezdődött.
2020. május 07., 18:222020. május 07., 18:22
2020. május 07., 18:262020. május 07., 18:26
A két alcsíki község, Tusnád és Csíkkozmás öt településének szennyvizét befogadni hivatott újtusnádi tisztítóállomás jelenleg egy tározó szerepét tölti be, ahová összegyűl a hálózatra csatlakozott lakosságtól származó szennyvíz. Több mint két éve áll kihasználatlanul a létesítmény, amelyet a Környezetvédelmi Alap támogatásával építettek, és amelynek működtetésével Tusnád község vezetése a Harvíz Rt.-t szeretné megbízni.
Mivel azonban a község három települését is ellátó, Csíkszentsimonból Tusnádfürdőig épített ivóvízszállító vezeték a tusnádfürdői szolgáltató Goscom Kft. tulajdona,
Ehhez az ivóvizet a Goscomtól kellene vásárolnia, de az ár tekintetében az elmúlt egy évben sem történt megegyezés – tudtuk meg Jánosi Gyulától, a tusnádfürdői szolgáltató igazgatójától. A korábban a Harvíznek a Goscom 2,2 lejes köbméterenkénti árat kínált, mivel az akkori számítások szerint a csíkszentsimoni kutakból szivattyúzott nyersvíz kitermelési költsége elérte az 1,70 lejt köbméterenként. A Harvíz viszont jóval kevesebbet, csak csak 40 banit ígért, így nem tudtak előrelépni. Nem ez volt az egyetlen nézeteltérés a két szolgáltató között, a Harvíz a tusnádi vízhálózat állapotát, a mérés nélküli fogyasztás miatti veszteségeket is kifogásolta.
Gyűl a szennyvíz, nem tisztítják
Fotó: Gábos Albin
Azt, hogy az elmúlt egy évben a szennyvíztisztító üzemeltetésével kapcsolatban semmilyen előrelépés nem történt, György József tusnádi polgármester is megerősítette, aki szerint csak leveleznek az ügyben, a létesítmény pedig most is abban az állapotban van, ahogy átadták, csak a szennyvíz gyűl a tározóba.
A Harvíz Rt.-től kérdéseinkkel a Hargita megyei települések önkormányzatait tömörítő Hargita Víz Közösségi Fejlesztési Egyesülethez irányítottak, amelynek elnöke, Ráduly Róbert Kálmán csíkszeredai polgármester azt mondta, hogy az egyesület következő,
Arról Ráduly nem tud, hogy amennyiben a Harvíz átveszi a tisztítóállomás működtetését, ezzel együtt a vízszolgáltatás átvételéről is megegyezés születik, vagy sem.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
1 hozzászólás