Romániában több ezer barnamedve él, veszélyeztetik az emberek életét, a javaikat. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Az állatvédők és az Európai Bizottság akadályozta meg, hogy a barnamedve öt évre lekerüljön a szigorúan védett állatfajok listájáról Romániában – állítja Benkő Erika RMDSZ-képviselő.
2020. január 04., 14:502020. január 04., 14:50
Benkő Erika portálunknak elmondta, rendkívül furcsának találja, hogy a szenátus elfogadta az RMDSZ javaslatát, hogy a barnamedve lekerüljön a védett listáról, majd a képviselőház mezőgazdasági bizottsága már negatívan véleményezte, és a plénumban sem szavazták meg.
A politikus utánanézett a történteknek, és kiderült, hogy a szenátusi vitát követően a WWF (World Wildlife Fund) állatvédő szervezet írt levelet az Európai Bizottságnak, majd honlapjukon közölték, hogy mindent megtesznek, hogy a tervezet ne mehessen át a képviselőházban.
– részletezte Benkő Erika. Szerinte,
A háromszéki politikus szerint, ezek után az Európai Unióban kell hatékonyan lobbizni a medvekérdésben, rámutatva, hogy kettős mércét alkalmaznak. „Romániában több ezer barnamedve él, veszélyeztetik az emberek életét, a javaikat, közben a francia-spanyol határon, a 400 kilométer hosszan elnyúló, mintegy kétmillió hektáros Pireneusokban 16 medve él, és még azok is zavarják az ott lakó embereket. Azok a medvék szorulnak védelemre, nem a romániai állomány” – szögezte le Benkő Erika.
Mint ismeretes, december 11-én a képviselőház szavazott a vadászati törvény módosításáról, ám ebbe már nem került be az a cikkely, amely öt évre levette volna a barnamedvét a szigorúan védett állatfajok listájáról. Azt megelőzően a képviselőház szakbizottsági ülésen sem fogadták el az RMDSZ erre vonatkozó javaslatát, holott korábban a szenátus megszavazta, hogy megszüntetik a medvék szigorúan védett státusát. A módosított vadászati törvény legfontosabb változtatásai, hogy kifizetik a vadkárokat, a medvetámadásban elhunytak családtagjai is kapnak kárpótlást, a környezetvédelmi minisztérium megelőzési és beavatkozási kvótát hagy jóvá minden évben, és egyszerűsítik a veszélyes medvék kilövésének engedélyeztetését.
Előrelépésként értékelik az általunk megkérdezett vadásztársaság-igazgatók azt, hogy a képviselőház megszavazta a vadászati törvény módosítást. Vélekedésük szerint azonban a medveproblémák tartós megoldása tekintetében sok múlik a továbbiakban megfogalmazandó részleteken.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
5 hozzászólás