A vadászok szerint sok múlik azon, hogy a szaktárca miként fogja megyékre lebontani a medvekilövési kvótát. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Előrelépésként értékelik az általunk megkérdezett vadásztársaság-igazgatók azt, hogy a képviselőház megszavazta a vadászati törvény módosítást. Vélekedésük szerint azonban a medveproblémák tartós megoldása tekintetében sok múlik azon, hogy mi kerül bele a módosított törvény alkalmazását részletesen szabályozó kiegészítő dokumentumba.
2019. december 14., 13:092019. december 14., 13:09
Elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a vadászati törvény módosítására előterjesztett tervezetet, melynek értelmében ugyan szigorúan védett marad, de meghatározott körülmények között újra vadászhatóvá válik a medve, és a jövőben nemcsak a mezőgazdasági károk után, hanem az ember elleni medvetámadások esetén is kártérítést kell fizetnie az illetékes intézménynek. A vadászatra vonatkozóan arról rendelkezik az elfogadott tervezet, hogy az éves beavatkozási kvóta – vagyis a problémás medvék ártalmatlanítására megszabott keret – mellett
A megelőzési kvótát minden év május 15-éig kell jóváhagynia a szaktárcának. A módosított vadászati törvény a kártérítési kötelezettséget kiterjeszti az ember elleni medvetámadások esetére is. Eszerint
Elhalálozás esetén a temetkezési költségeket is a szaktárca köteles kifizetni, az áldozat családjának pedig minimálbért, egészen addig, amíg a medvetámadás következtében elhunyt családtagjuk elérte volna a nyugdíjkorhatárt.
Az új előírások értelmében a gázolások következtében keletkező károkért az útügyi vállalat a felelős, amennyiben az útszakasz nem volt ellátva megfelelő figyelmeztető jelzéssel. Ha volt kihelyezett figyelmeztető tábla, az autóvezető felel a kárért.
A törvénymódosítás ügyében a képviselőházé volt a végső döntés, az új előírások a Hivatalos Közlönyben való megjelenésük után lépnek érvénybe.
A módosított jogszabályt csak az alkalmazási normák kidolgozása után lehet alkalmazni a gyakorlatban, ehhez pedig a medvepopuláció megőrzésére vonatkozó akcióterv részét képező szaktanulmány elkészítésére is szükség van még – hívta fel a figyelmet Benke József. A Zetelaka és Társai Vadásztársaság vezetője kételkedik abban, hogy a szaktanulmány elkészül a tavaszi vadászati idény kezdetéig, vagyis 2020. március 15-éig.
Változnak a medvetámadás utáni kártérítési kötelezettségek is. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
„Kifutottunk az időből. És ezért senki más nem hibás, csak a minisztérium” – nehezményezte. Összességében viszont előrelépésnek tartja az új törvénymódosítást. A trófeavadászat, vagyis a kizárólag kapitális példányok levadászásának megelőzésére vonatkozó kérdésünkre elmondta, a szaktárca valószínűleg kikéri a szakértők véleményét a kilőhető egyedek szabályozása érdekében. Rámutatott azonban, hogy
Vagyis ha egy vadászterületen nyolcvan egyedből kiemelhettek egyet, kettőt, az nem volt hatással az állomány összetételére – legalábbis térségünkben –, még akkor sem, ha nagy példányok voltak, „mert jött helyettük öt másik” – magyarázta a szakember, aki városi legendának tartja azokat a vélekedéseket, amelyek szerint a trófeavadászatot megsínyli a medveállomány.
Mostanra olyan nagyra nőtt a medveállomány, hogy az ő és szakember kollégái meglátása szerint pár évig lineáris regresszív – vagyis az első évben nagy, majd csökkenő példányszám kilövését lehetővé tevő – kilövési kvóta alkalmazására lenne szükség ahhoz, hogy helyreálljon az egyensúly. Ugyanakkor úgy véli,
Megoldhatja a medvevadászat teljes betiltása, azaz 2016 óta fokozódó medveproblémát az új törvény, de sok minden függ attól, hogy miként fogják meghatározni a kilövési kvótákat – véli Mărmureanu-Bíró Leonárd, a Nagy-Küküllő Vadásztársaság igazgatója.
„Nekünk 110 ezer hektáron, nyolc vadászterületen a legtöbb tíz medve volt, amit kilőhettünk. Nagyon el kell gondolkodni, hogy ha a tavaszi vadszámlálás szerint él itt 354 medve, mit fog megoldani az, ha kilőhetünk tízet. Én
Ha leosztanák az engedélyeket oda, ahol a problémák vannak, akkor azt mondanám, hogy meg fogja oldani a gondokat az új törvény” – fogalmazott a 2016 előtti gyakorlatról és a frissen módosított jogszabállyal kapcsolatban.
A nagy kérdés, hogy végül hány medvét lőhetnek ki a problémás megyékben. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Becslése szerint országosan 350–400 medve kilövését fogják engedélyezni egy évben, amelyből a korábbi tapasztalatok szerint mintegy 70 jóváhagyást kap meg Hargita megye – kérdés számára, hogy egy ilyen alacsony szám mit fog megoldani. Ha megmarad a beavatkozási kvóta is, és a megelőzési kvótát megfelelően fogják leosztani megyénként, akkor megoldódhatnak a medveproblémák – foglalta össze meglátásait a szakember.
Fazakas Attila, a Hubertus Vadásztársaság igazgatója számára a fokozódó problémák tartós megoldása tekintetében az jelenti az egyik kulcskérdést, hogy mennyire lesz bürokratikus a sürgősségi kilövési engedélyek megszerzése. Megkeresésünkre elmondta, hogy amennyiben a vadásztársaságoknak továbbra is megfigyeléseket és képanyagos dokumentálást kell végezniük – mint ahogyan most teszik –, ha egy problémás medve ártalmatlanítására jóváhagyást szeretnének kérni, akkor az új törvény sem lesz megfelelő.
„Mostanáig is nagyon meg volt nehezítve ez, nagyon bürokratikus volt az eljárás, az egyik nagy probléma éppen a monitorizálási kötelezettség volt” – fogalmazott, megjegyezve, hogy kíváncsian várja a módosított jogszabály részletes leírását.
Figyel a kvóták bevezetésére a WWF
A törvénymódosítás megszavazásáról véleményt formáltak a természetvédelmi szervezetek is. A medve továbbra is a szigorúan védett fajok listáján marad, dacára annak, hogy néhány parlamenti képviselő az utolsó pillanatban is a tervezet szenátus által elfogadott változatát támogatta – emelte ki Facebook-bejegyzésében a World Wildlife Fund (WWF) romániai szervezete. Köszönetet mondtak ugyanakkor mindazoknak, akik az elmúlt néhány hónapban támogatták a szervezetet annak érdekében, hogy meggyőzzék a parlamenti képviselőket az ember–medve konfliktus hamis megoldásának elutasításáról. A WWF ígéretet tett arra is, hogy figyelemmel követi a vadászati törvény új rendelkezéseinek alkalmazását, különös tekintettel a megelőzési kvóták bevezetésére, hogy az tudományos módszerek, pontos adatok és a vonatkozó nemzetközi előírások alapján történjen.
Gyergyóalfalu község történetének legnagyobb összegű infrastrukturális fejlesztése kezdődik el. Aláírták azt a kivitelezési szerződést, amelynek részeként 47 millió lej értékű ivóvíz- és csatornahálózat-fejlesztést valósítanak meg.
Az időjárás függvényében Marosvásárhelyen a Tudor lakótelepen metszik a fákat a virágkertészet szakemberei. Míg előző években tanulmányozni lehetett, hogy hol vágják ki a fákat, idén erre nincs lehetőség.
A szél felerősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat huszonhárom megyére.
Szombaton reggel hét órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
Egy marosvásárhelyi családi otthonból eltávozott kiskorú lány eltűnéséről értesítették a Maros megyei rendőrséget.
A rendőrség közlekedési információs központjának (Infotrafic) tájékoztatása szerint szombaton reggel havazott és részlegesen hó borított több útszakaszt.
A szélsőséges időjárási jelenségek miatt bekövetkező áramszünet okán leállt a marosbisztrai vízmű, az ivóvízellátás több helységben szünetel. A borszéki Fontana Gyógyfürdő sem nyit ma, hasonló okok miatt.
Tűz ütött ki szombaton hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.
Kovászna megyében kevés változás történt a nyári választásokhoz képest, vasárnap Sepsiszentgyörgyön Szemerja negyedieknek, az imecsfalvi és bibarcfalvi lakosoknak kell utánanézniük, hogy hol is kell szavazzanak.
szóljon hozzá!