A parajdi bányakatasztrófa kihatásai: sósokkot kaptak, elpusztultak
Fotó: Haáz Vince
Bűnvádi feljelentést nyújtott be a Maros megyei környezetvédelmi ügynökség a Kis-Küküllő Maros megyei szakaszán történt pusztítás miatt. A szakemberek szerint fontos tudni, hogy ki a hibás a sószennyezésért, mert a helyreállítás sok pénzbe kerül.
2025. július 07., 12:222025. július 07., 12:22
A Maros Megyei Környezetvédelmi Ügynökség a Természetvédelmi Területek Országos Ügynökségének keretében működik, így felügyeli a védettnek nyilvánított területeket is. Maros megyében két olyan Natura 2000-es terület van, amelyet átszel a Kis-Küküllő.
Az ügynökség két szakembere, Szakács István és Kovrig Zoltán ökológusok június 12-től figyelik a sószennyezett folyót, a tapasztalataikról és javaslataikról meséltek a Székelyhonnak.
Szakács István arról mesélt, hogy június 12-én – miután kiderült, hogy tömény sós víz került a Korond-patakból a Kis-Küküllőbe – kimentek a folyóhoz Sóvárad és Erdőszentgyörgy között, több helyre, hogy lássák, mi történik. Azt tapasztalták, hogy
Kicsi és érzékeny halak
Fotó: Haáz Vince
„Felúszni már nem tudtak, mert le voltak gyengülve, de menekülni próbáltak. Akkor a helyiekkel műanyag tálakba összeszedtük a halakat és a szolgálati autóval elvittük a Szolokma patakba.
Azt nem tudjuk megsaccolni, hogy mennyi maradt meg közülük, de az áttelepítést követő napokban a mellékpatakokban nem láttunk jelentős halpusztulást, ami jót jelent.
– fejtegette.
Kovrig Zoltán elmondta, hogy a Natura 2000 természetvédelmi területen áthaladó Kis-Küküllő élővilágát 2014-ben mérték fel, de a nyilvántartás csak a védett fajokra terjedt ki, nem a teljes ökoszisztémára.
Azt azonban tudják, hogy elszaporodtak, hiszen már a Marosban, Marosvásárhelyen a Kárpátok sétánya lakónegyed mellett is élnek.
Egy-egy hódcsaládnak 3-5 kilométeres partszakaszra van szüksége, ezért a Kis-Küküllő mentén több család élhetett. A sószennyezés nyomán 5-6 elpusztult hódról készült fénykép, bejelentés, de nem tudják, hogy pontosan hány pusztult el.
Menekülő kishalak a Kis-Küküllőben
Fotó: Szakács László
„A Natura 2000-es területen áthaladó Kis-Küküllő élővilágáról, a táplálékláncról sincs pontos kimutatás, csak a védett fajokról, ezért egy alapos szakértői felmérésre van szükség, hogy tudjuk, hogy mekkora a kár és milyen kell legyen a beavatkozás” – fejtette ki Kovrig.
A Székelyhonnak nyilatkozó ökológusok egyetértettek abban, hogy szükség van egy alapos felmérésre, amely nyomán
Hiszen a káros emberi beavatkozás, szennyezés megszüntetése után a természet lassan, de képes a regenerálódásra. Visszatelepedhet az élet a Kis-Küküllő felső folyásából vagy akár a mellékpatakokból. Lehet, hogy szükség lesz az emberi beavatkozásra is, de ezt majd a tanulmányt elkészítő szakértők mondják majd meg.
A környezetvédelmi ügynökség vezetője által benyújtott bűnvádi feljelentés célja, hogy kiderítsék, ki a szennyező, hiszen az érvényes jogszabályok értelmében a szennyező, a kárt okozó fizet.
Teljesen kipusztult az élővilág Sóvárad és Erdőszentgyörgy között
Fotó: Szakács László
De addig is – vélik az ökológusok – lépni kellene: a szakértőknek fel kellene mérniük a természetkárosítás mértékét és javaslatokat kellene megfogalmazniuk.
Előzmények
Az elárasztott parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok miatt június közepén magas sótartalmú víz került a Korond-patakba és a Kis-Küküllőbe, ami ökológiai katasztrófát, a halállomány és az élővilág pusztulását eredményezte. A folyó sószennyezettsége miatt 21 Maros megyei település küzd vízellátási gondokkal, miután a térségben ihatatlanná vált a vezetékes víz, és a víztisztító állomások csak kisebb-nagyobb megszakadásokkal működnek. A veszélyhelyzet több mint 40 ezer lakost érint. Az állami tulajdonban lévő parajdi sóbányába májusban tört be ismét a felette folyó Korond-patak vize. Az áradat néhány nap alatt teljesen elöntötte a bánya valamennyi részét, a légúti betegségek kezelésére és a látogatók fogadására kialakított turisztikai szintet és a legújabb, Telegdy-bányát is.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Meghosszabbította szerdáig az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a korábban kiadott vörös, narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztásokat. Emellett hétfőn 13 és 21 óra között zivatarokra figyelmeztető narancssárga jelzésű riasztás lesz érvényben.
A romániai választópolgárok 40,5 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki az INSCOP Research legfrissebb közvélemény-kutatásából.
Tizenhárom év és három hónap szabadságvesztésre ítélték a „zsenimentornak” is nevezett Kristóf Lajost, aki ellen egy 14 éves fiú megerőszakolása miatt emelt vádat az ügyészség.
Szinte hihetetlennek tűnik, hogy már húsz éve annak, hogy inflációcsökkentő intézkedésként levágtak négy nullát az akkor már milliós nagyságrendű román lejről.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Speciális drónokat kaptak a környezetőrség megyei kirendeltségei, hogy hatékonyabban tudják felderíteni a környezetkárosító tevékenységeket. A lézeralapú távérzékelő rendszerrel és hőérzékelővel felszerelt drón Hargita megyébe is megérkezett.
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
szóljon hozzá!