Fotó: Bodnár Arthur
Napok óta készültségi állapotban van a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság az áradások következtében fellépő fertőzésveszély miatt.
2010. június 30., 15:592010. június 30., 15:59
Fotó: Józsa Jenő
A megáradt folyóvizek visszahúzódásával és az árhullámok lefolyásával nem múlik el minden veszély, sőt az egyik éppen az áradások után kezd felerősödni: a fertőzésveszély. Ugyanis az áradásban elhullott állatok bomló teteme, a csatornákból, pöcegödrökből kiöntő szennyvíz elkeveredve a medrükből kilépett vizekkel mindent elárasztanak a különböző fertőző betegségek kórokozóival. Befolynak a kutakba, forrásvizekbe, éléskamrákba, pincékbe és zöldséges kertekbe egyaránt. A közegészségügy munkájának – a fertőtlenítésnek, az esetleges gócpontok felszámolásának, illetve szükség esetén a lakosság beoltásának – ideje még csak ezután jön el, azt követően, hogy az árvizek visszahúzódtak – tájékoztatott dr. Bokor Márton, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság medikális igazgatója. Addig többnyire csak felvilágosító munkát tudnak végezni.
Az ilyenkor szükséges lépéseket egyébként már megtették, például megvásárolták az A típusú hepatitisz, tetanusz és tífusz elleni védőoltásokat, hogy szükség esetén be tudják oltani az áradások sújtotta települések lakóit. Nagyon fontos, hogy az árvíz által sújtott településeken élők csak palackozott vizet igyanak, főzésre pedig csak zárt tartályokból származó tiszta vizet használjanak, a fertőzött vizet még forralás után sem ajánlott használni semmilyen háztartási célra, tisztálkodásra sem, ugyanakkor fontos odafigyelni az élelmiszerek megfelelő tárolására is – figyelmeztet dr. Bokor Márton.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
szóljon hozzá!