Fotó: Harmopan
Találós kérdés: Mi az? A mindennapi életünk része, megtalálható minden háztartásban, táplálja a testet, lelket egyaránt, és imába foglaljuk, hogy add meg nekünk mindennapi… kenyerünket. Van valami megnyugtató és otthonérzés, valami melegség és lágyság a kenyér illatában, amely átjár belépve a Harmopan csíkszeredai pékségébe, s ez az érzés végigkísér az épületben való sétám közben is.
2021. november 19., 09:322021. november 19., 09:32
A malom és pékség épületei tekintélyt parancsolnak, ugyanakkor magukban hordozzák a nehézségekkel teli múltat és a jövőbemutató jelent. Születésnapot ünnepelnek, a Harmopan márka 30-ik évfordulóját. Boldogság és büszkeség: nem hiábavalóak,
Kovács Juliannával, Péter Hajnallal és Veres Sz. Judittal beszélgettünk, akik évtizedekig a vállalkozás erős motorjaként vagy napjainkban is gondoskodó szakértelemmel járulnak hozzá a vállalat működéséhez. Szavak nélkül is sugárzik belőlük a munka szeretete, a rettenthetetlen kitartás és a közösség támogatása.
Bár Harmopan név alatt a vállalkozás 1990-től működik, a múltja messze nyúlik vissza, és vannak kolléganők, akik szinte a kezdetektől, már a 60-as évektől végigkísérték a különböző fejlődési fázisokat. Péter Hajnal és Kovács Julianna történetei visszarepítenek bennünket egy olyan korba, ahol
A kezdeti években 12 pékséget szolgáltak ki, mondják, és minden egyes kenyeret, pékárut kézzel dagasztottak, lefüggönyözött kelesztőszekereken pihentették és földkemencékben sütötték ki azokat. Nem volt rendkívüli dolog az sem, hogy a pékeknek 80 kilós liszteszsákok felhasználásával napi több tonnát kellett megemelniük, nem beszélve a hőségről. Mesélik, hogy a kemencék környékén nem volt ritka a 40-50 Celsius-fok sem. De még az ádáz körülmények ellenére is felsejlenek a régi emlékmorzsák között igazán kedves szösszenetek, hiszen Péter Hajnal mosolyogva emlékszik vissza a saját kedvenc termékére:
A modern technológia nélkülözése mellett nagy problémákat okozott az élelmiszerhiány időszaka is, amikor a sokak által átélt jegyrendszer uralkodott, és 60 dekás kenyérnél nagyobbat nem lehetett árusítani. Búzaliszt nem volt, de emellett sem volt cukorból fonva a kerítés, hiszen mesélik, hogy
A minden területet érintő nagymértékű lekorlátozás, a komoly büntetési díjak kiszabása a szabályok be nem tartásának esetén, az akár egy hónapon át tartó megfigyelések különböző szervek által nem könnyítették meg a vállalkozás életét. A nehéz napokat azonban igyekeztek jókedvvel és derűvel átvészelni, például pékversenyeket szerveztek, amelyek keretében az alkalmazottak előrukkolhattak új termékötleteikkel, melyekből később kész végtermékek is készültek.
Ha bepillantást szeretnének kapni az akkori malom és pékipari tevékenységbe és technológiába, akkor a Harmopan30 Facebook-oldalt keressék, ahol a régi fotótárlatából származó fényképek megtekinthetőek.
A kezdeti nehézségek ellenére azonban a 60-as évek második felétől sikerült bevezetni a technikai újításokat, így már 68-tól gázfűtéses kemencékkel, majd 82-től DAMPF kemencékkel és dagasztógépekkel dolgoztak.
Az európai uniós szabályozások eredményeként pedig még több újítás tette modernné, korszerűvé és az alkalmazottak számára is szerethetőbbé a Harmopan egységeit. Ezekben az években több ikonikus termék levédése is a nevükhöz fűződött, ugyanis elsőként kezdtek bele a házi tészták gyártásába, valamint az ipari körülmények közötti kürtőskalácsgyártás alapszabályait is lefektették.
Az 1994-es év nagy mérföldkő a vállalat életében, hiszen a privatizációnak köszönhetően
Nem elhanyagolható tény, hogy országos szinten az egyetlen ilyen profilú vállalkozás, mely a privatizációt követően is mai napig működik. Így kijelenthető, hogy a Harmopan méltó jogutódja a Hargita Megyei Malom és Sütőipari Vállalatnak, és napjainkig is széles termékskálával várja a fogyasztókat.
A közösség összetartó erejének és szakmájuk iránti elhivatottságuknak köszönhetően a 30 év alatt számos rangos eseményen szereztek helyezéseket, mint például
„Nem lehet ráismerni a vállalat régi épületeire” – szinte kórusban hangzik el, hogy milyen sok újítás, korszerűsítés ment végbe az utóbbi években a Harmopan háza táján, hiszen a legtöbb munkafolyamat már automatizált, légkondicionáló berendezések teremtik meg a kellemes munkakörnyezetet, de
Napjainkban hat pékséget működtetnek, melyből kettő Csíkszeredában és további egy-egy Székelyudvarhelyen, Gyergyószentmiklóson, Maroshévízen és Székelykeresztúron található. Emellett pedig
A régi hagyományok tisztelete és az újítás iránti vágy eredménye, hogy már elérhető a vásárlók számára is a 90-es évek nápolyszelet sztárja, a Robi, immár Retro Robi néven.
A vásárlók igényeit figyelembe véve a Harmopan tárháza kiszélesült, és
Az idei 30. születésnap alkalmából pedig egy jubiláló kampányt szerveztek, melynek keretében szeretnék megköszönni a vásárlóiknak, alkalmazottaiknak, viszonteladóiknak a közös munkát, és bíznak abban, hogy a jövőben is közös sikereket érhetnek el.
A Fun FM, Szépvíz FM, Star Rádió, Mix Fm és VOX rádiókban pedig nyereményjátékokat hirdettek a vásárlók számára, amely során Harmopan termékeket, illetve vásárlási utalványokat nyerhetnek a kedves vásárlók.
Péter Hajnal, minőségellenőrként 34 évig támogatta azt a színvonalat, amelyet a Harmopan vásárlói megszokhattak.
Kovács Juliánna a 24 éves pályafutása alatt több pozícióban is építette a vállalatot, hiszen technológiai mérnökként, malomvezetőként és termelési osztályvezetőként is dolgozott.
Veres Sz. Judit 39 év régiséggel a háta mögött, mint termelési osztályvezető, üzemvezető és termelési főmérnök, napjainkban is részt vesz a vállalat életében.
Boldog születésnapot, Harmopan!
(X – fizetett hirdetés)
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós időben közzétett adatai szerint a szavazatszámlálási jegyzőkönyvek 66,48 százalékos feldolgozottságánál a Románok Egyesüléséért Szövetség jelöltje, George Simion vezet az elnökválasztás első fordulójában.
A kilenc órakor közzétett exit-poll adatok szerint Gerorge Simion biztosan bejut az államfőválasztás második fordulójába. Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere az urnazárást követően értékelt.
Nicușor Dan független elnökjelölt a vasárnap esti exit poll eredmények közzététele után kijelentette, a politikusoknak még hosszú utat kell megtenniük, hogy felérjenek az általuk képviselt közösségek törekvéseihez, ugyanakkor „ez egy új kezdet”.
Az urnazárást követően közzétett exit-pollok szerint George Simion és Crin Antonescu vagy Nicușor Dan juthat a második fordulóba a romániai elnökválasztáson, amelynek első, újból kiírt fordulóját vasárnap tartották.
Egyetlen személy, egy várandós nő maradt kórházban vasárnap estére a konstancai vonatbaleset érintettjei közül.
Megsérült vasárnap egy turista a Torockó melletti Székelykő Nagyárok nevű részén, ugyanazon a túraútvonalon, ahol egy nappal korábban egy másik kiránduló megsérült.
Már csak kevesebb, mint két óra van hátra a megismételt elnökválasztás első fordulójából. A szavazókörzetek – külföldön és belföldön egyaránt – romániai idő szerint 21 órakor zárnak.
A Hargita Megyei Választási Iroda szóvivője, Adrian Pănescu tájékoztatása szerint a megyében összesen 2089 kérvényt nyújtottak be mozgóurna igénylésére, ezek közül 350-et egészségügyi intézményekben ápolt személyek adtak le.
A száraz növényzet és kidőlt fatörzsek kaptak lángra Balánbányán, az Egyeskő térségében.
Két vonat összeütközött vasárnap a konstancai vasútállomáson. Hét sérültet szállítottak kórházba eddig.
szóljon hozzá!