Karda-Markaly Aranka: a nemek szerepéből nehéz kilépni

•  Fotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

Diákkorában olyan lámpalázas volt, hogy feleltetéskor mindig elsírta magát, most meg a még mindig túl kevés székelyföldi női vezető egyikeként visszaépíttetné a Mikó-vár 18. századi erődítményrendszerét. Karda-Markaly Aranka történész már több mint két éve irányítja a Csíki Székely Múzeum ügyeit, eddigi életútjáról, jövőbeli elképzeléseiről beszélgettünk.

Székelyhon

2024. november 09., 08:582024. november 09., 08:58

2024. november 10., 12:422024. november 10., 12:42

– A Babeş–Bolyai Tudományegyetemen végeztél történészként. Honnan ered ez a történelem iránti szereteted?

– Kezdetben az volt az elképzelésem, hogy történelemtanár leszek, lévén, hogy az általános iskolában volt egy olyan tanárom, aki nagyon megszerettette velem a tantárgyát, és azt gondoltam, hogy ha tanár lennék, akkor én is ilyen szeretnék lenni. Így aztán már gimnáziumba is a társadalomtudományok szakra mentem, ahol a történelem volt a fő tantárgy.

Idézet
Nagyon szerettem, érdekeltek a régmúlt korok történetei, és aztán már az egyetemre is úgy jelentkeztem, hogy én történész szeretnék lenni.

Még ott is úgy gondoltam, hogy történelemszakos tanár szeretnék lenni, ezért el is végeztem a pedagógiaképzés mind a két modulját, de aztán végül inkább a kutatás iránt kezdtem el nagyobb érdeklődést mutatni, minek eredményeképpen itt kötöttem ki, a múzeumban.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

– Volt olyan inspirációd a családban, aki erre a pályára terelt téged?

– Nálunk a családban mindenki nagyon szereti a történelmet. Különösen a legnagyobb nővérem érdeklődött eziránt. Volt egy olyan időszaka, amikor ő is történelmet szeretett volna tanulni, de aztán végül közgazdaságtanra ment. Viszont mindennapi téma volt nálunk az egyes történelmi korszakok vitatása és nem ellenezték azt, hogy én ezt a pályát válasszam magamnak. A pedagógia részéről vélekedtünk egy kicsit másképp a szüleimmel, ők úgy gondolták, hogy a tanítás nem igazán illik a személyiségemhez, de ettől eltekintve támogatóak voltak irányomba.

– És akkor végülis talán az ő hatásukra, talán magadtól, de úgy döntöttél, lemondasz a tanári pályáról. Ez mikor történt pontosan?

– Az egyetem alatt döntöttem így, ez annak is köszönhető, hogy a tanáraim felfedezték bennem azokat a képességeket, amelyek alapján kiváló kutató válhatna belőlem. Ebből kifolyólag már egyetemista koromban dolgoztam kutatásban, de nagyban hozzájárult ehhez a döntésemhez az is, amikor harmadéves koromban pedagógiavizsga gyanánt elmentem tanítani. Ezután úgy éreztem, lehet, hogy nincs annyi türelmem a diákokhoz, mint az egyéni kutatáshoz, ahol lehetőségem nyílik kicsit mélyebben elmerülni a témában.

– Volt-e olyan történelmi személy, illetve esemény vagy hely, ami közrejátszott abban, hogy kutatni akarj?

– Megint csak Csíkszentdomokoson, a Márton Áron Általános Iskolában tanító pedagógusomra, Péter Lászlóra tudok visszautalni. Magyarázó készségének köszönhetően egyes történelmi korszakok nagyon magukkal ragadtak. Ő az a fajta tanár volt, aki felírt két mondatot a táblára, ebből egy évszám volt és kb. öt kulcsfogalom.

Idézet
Szinte semmit nem írtunk a füzetbe, rengeteget magyarázott térképpel is, olyan részletgazdagsággal mutatott be egy-egy témát, hogy megjegyeztük mindannak ellenére, hogy a füzetben erről csupán az a pár szó vagy évszám szerepelt.

Ezek közül talán kiemelném az egyiptomiakról vagy a római korszakról szóló óráit, számomra ezek maradtak meg leginkább.

Családja szerint ha valamit el akar érni, akkor addig dolgozik érte, amíg elériFotó: Borbély Fanni •  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Családja szerint ha valamit el akar érni, akkor addig dolgozik érte, amíg elériFotó: Borbély Fanni

Fotó: Borbély Fanni

– Hogyan jutottál el a felismerésig, hogy neked akár egy intézmény elvezetése sem okozhatna gondot? Egyáltalán vezető egyéniségnek tartod-e magad, vagy miből gondoltad, hogy ezt te szeretni fogod?

– Ez egy érdekes történet, mert rólam azt is kell tudni, hogy én egészen hetedikes koromig minden alkalommal, amikor szóbeli feleltetésben részesültem, elsírtam magam. Nem azért, mert nem tudtam az anyagot, hanem mert lámpalázam volt, úgy éreztem, rám terelődik a figyelem. Szóval sem én, sem a családom nem gondolta volna, hogy majd tömegek előtt mondok beszédeket. A gimiben beléptem egy színjátszó körbe, ahol kezdetben kisebb szerepeket vállaltam, majd a színpadi lét kinevelte belőlem ezt a fajta idegességet. Egyébként elég határozott személyiség vagyok, a családom szerint pedig, ha valamit el akarok érni, akkor addig dolgozok érte, amíg elérem. Adódott számomra ez a vezetői lehetőség, és én megpróbáltam.

– Gondolom, nem volt könnyű mindezt elérni. Kíváncsi lennék, milyen harcokat kellett megvívnod amíg elérted ezt a célod? Érezteted-e azt, hogy nőként nehezebb dolgod volt?

– Megbízatásom elején azt gondoltam, hogy egy női vezetőnek ugyanazok a kihívásai, ugyanazok az elvárások játszanak benne szerepet, mint egy férfi vezetőnek. Ez továbbra is így gondolom, de árnyalja a képet, hogy úgy tapasztaltam, hogy nőként rengeteg nehézséggel szembesülök. A múzeumigazgatói szféra többnyire férfiakból áll. Nagyon nyitott emberek, de egy nő nem úgy tud kapcsolatot építeni, illetve teremteni egy férfias közösségben, mint maguk a férfiak.

Idézet
A nemek szerepéből nehéz kilépni, főleg itt Székelyföldön nagyon sok esetben találkozom olyan helyzettel, amikor a férfi vezetők nem tudják kezelni azt, amikor fiatal nőként megjelenek közöttük.

Nem tudják, hogyan is beszéljenek velem adott helyzetben, vagy hogy hogyan köszöntsenek, fogjanak-e velem kezet vagy sem. Ettől eltekintve nem gondolom, hogy meg lennék különböztetve.

– Neked esetleg vannak-e elvárásaid saját magaddal szemben, és ha igen, mik azok? Hogyan tudod őket teljesíteni?

– Nagyon sok elvárásom van magammal szemben, ilyen pl. a folyamatos fejlődés mind emberileg, mind vezetőként. Folyamatosan fejlesztem a kollégákkal és a többi intézményvezetővel való kapcsolatomat. Szeretném azt is elérni, hogy egy kicsit még nyitottabb legyek különböző témákra, amik megtalálnak engem vezetőként. A tudásomat is szeretném fejleszteni, talán számomra ez a legfontosabb. Ez azt jelenti, hogy a kutatói énemet sem szeretném teljesen feladni, ami eddig sikerült is, igyekszem minden évben legalább egy publikációt létrehozni, kiadni.

– Milyen témában mozognak ezek a publikációk?

– Az erdélyi fejedelemség korából doktoráltam, ez a korszak jelenti az én kutatási területemet, ezen belül pedig a csíkszéki székelység 16–17. századi korszakát. Mielőtt igazgató lettem, volt egy kutatói pályázatunk a Genius program keretén belül, és az egyik kollégámmal 17. századi alcsíki peres jegyzőkönyveket kellett átírnunk, szeretném, ha a közeljövőben erről egy könyv is születne.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

– Milyen fontos tapasztalatokat gyűjtöttél a munkád során, amik hozzájárultak az intézmény vezetéséhez?

– Szerintem minden nap ér valami olyan dolog vagy impulzus, ami alapján újraértékelem a kapcsolatlétesítési stratégiámat.

Idézet
Minden nap tanulok valami újat, ami hozzátesz a vezetői énemhez és a múzeum működéséhez is egyaránt.

– Válaszod arra enged következtetni, hogy folyamatosan fejlődik a múzeum is. Hogyan látod a jövőjét mondjuk öt-tíz év múlva? Szeretnél továbbra is vezetőként megjelenni ebben a jövőképben?

– Ugye mi viszonylag kis múzeum vagyunk, velem együtt 24 fő dolgozik itt. Nagyon szeretném, ha az itt dolgozók száma megnövekedne, mert jelenleg nem tudunk minden feladatot ellátni maximálisan. Hosszú távon ezt szeretném, ha megvalósulna. Ugyanakkor rendelkezünk egy hatalmas térrel a múzeum mögött, a várossal közösen erre már megvannak a terveink arról, hogy épüljön újra itt a 18. századi erődítményrendszer. Ezt szeretnénk visszaépíteni pont azért, hogy nyerjünk raktárhelységeket, restaurátori laborokat és a műtárgyak fertőtlenítésére szolgáló helyet. A múzeum rendelkezik egy skanzennel is a hátsó kertben, amit szintén szeretnénk újragondolni, felújítani és látogathatóvá tenni. Továbbra is

Idézet
szeretném, ha a romániai, magyarországi és esetleg más országok múzeumaival is lenne kapcsolatunk, vagy tovább bővülnének a már meglévők,

hogy évente legalább kétszer olyan kiállításokat is szervezhessünk, ami az idelátogatók számára releváns lehet, olyan történelmi, művészeti periódusokat életre hívni, ami az itt élők számára kevésbé ismert.

– Ha egy fiatal pályakezdő múzeumi közegben szeretne elhelyezkedni, mit tanácsolnál neki? Miből van esetleg hiány a munkaerőpiacon?

– A fiatal szakembereknek nagyon jó lenne, ha elvégeznék a restaurátorképzést, mert jelenleg nincsen restaurátori munkára szakosodott fiatal szakértő, és bár a múzeumnak jelenleg nincsen szabad restaurátori pozíciója, de ha lenne, sem tudnánk, akit alkalmazni. Országos szinten nagy a hiány a restaurátorokból. Sok mindenre lehet szakosodni, papír-, bőr-, fém-, festmény- illetve kerámia restaurátor is létezik.

Idézet
Kevés a korai korszakokkal foglalkozó történész is, illetve régészeti területen is kevesen vannak.

Úgyhogy a jövő nemzedékének azt tudom tanácsolni, hogyha érdeklik ezek a szakterületek, akkor mindenképpen mélyüljenek el ezekben minél jobban.

– Van motivációd a munkádban? Mi az, ami a legjobban mozgatni tud?

– Ami a legjobban motivál, az, hogyha van elvégzendő feladat. Nem szeretek unatkozni, és attól töltődöm fel, ha pörgősek a napjaim. Ha van egy kiállítási vagy kutatási projekt, amin dolgozunk, és annak látom a végeredményét, illetve azt, hogy ezt a kívülállók is értékelik, akkor az nagyon nagy motiváció tud lenni a számomra.

– Ahogy hallom, folyamatosan készül valami, vagy kutatás, vagy kiállítás, amikkel rengeteg tennivaló akad. Hogyan fér ez össze a mindennapi otthoni teendőiddel, a családdal? Van rá példa, hogy otthon is dolgoznod kell?

– Nagyon sokszor megtörténik, hogy itt nem sikerül befejeznem a munkámat, emiatt haza kell vinnem magammal, és otthon befejeznem, de nagyon sok esetben az is előfordul, hogy különböző problémákkal keresnek meg telefonon, amit szintén munkaidőn kívül, otthonról kell megoldanom.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

– Mindezek mellett még milyen feladatokkal jár a munkád, illetve mit tartasz ezek közül a legnagyobb kihívásnak?

– Nagyon sok része van a munkámnak, van az adminisztrációs része, amiben segítséget kapok az adminisztrációért felelős kollégáimtól, mert történészként és kutatóként kicsit távolabb áll tőlem ez. A kollégákkal való kapcsolattartás és a velük való közös munka is egy kihívás amiatt, mert mindenki egyénileg dolgozik egy külön irodában, ami lényegesen megnehezíti a csapatmunkát. Nehéz összerázni a társaságot. Tehát

Idézet
legnagyobb kihívásként a napi adminisztrációs tevékenységeket és a kollégák közti jó viszony kiépítését, illetve fenntartását emelném ki.

Ami a szakmai részét illeti, abban sokkal magabiztosabb vagyok, otthon érzem magam benne.

– Van-e olyan projekt, amire különösen vágysz és szeretnél megvalósítani a már említett terveken kívül?

– Rengeteg tervünk van, már öt évre előre megvannak az időszakos kiállítások tervei, emellett szeretnénk az állandó kiállításainkat is megújítani, teljesen újakat is létrehozni. A múzeum 2030-ban száz éves lesz, ennek örömére tervezünk egy egyéves ünnepi sorozatot. Ezek kivitelezése elsősorban költségvetésfüggő, de reméljük, hogy ezeket sikeresen meg tudjuk valósítani. Olyan kiállítás is lesz, amire különösen vágyok. Elfogult vagyok a saját korszakom iránt,

Idézet
2026-ra van egy olyan kiállítástervünk, ami bemutatná, hogy hogyan hatottak a törökök Erdélyre.

Ekkor lesz a mohácsi csatának az 500. évfordulója, mi pedig ezzel szeretnénk erre emlékezni.

– Mi az, amit szeretnél, ha megjegyeznének az emberek a tapasztalataidból?

– Minden munkának megvannak a saját kihívásai, illetve nehézségei, és talán azt érdemes szem előtt tartani, hogy addig amíg van egy rész, ami boldoggá teszi benne az embert, addig érdemes csinálni. De amikor ez az öröm elvész, vagy úgy érzi, már nem okoz örömet, akkor azt abba kell hagyni. Úgy érzem, hogy nekem jelenleg még örömet okoz ez a státusz, egyelőre a feltöltő napjaim visznek előre, de amikor ez már nem fog feltölteni többé, akkor már én sem leszek vezető többé.

A cikk először lapcsaládunk hetilapjában, a Heti Hírmondóban jelent meg 2024. november 1-jén.

Baló Noémi

Dr. Karda-Markaly Aranka Csíkszentdomokoson született 1990-ben. A Csíki Székely Múzeumban 2014 őszétől kezdett el dolgozni történész-muzeológusként, ahol 2018 óta felel a Régi Könyv és Levéltári Gyűjteményért. 2021 nyarán védte meg doktori értekezését, melynek témája Csíkszék és a csíkszéki nemesség a 16-17. században. Szakterülete a koraújkori Csíkszék, valamint Erdély története. A 16., 17. és 18. századi latin és magyar nyelvű történeti források szakértője. Munkájában a gyűjteménykezelés mellett számos cikket publikált, évkönyvet, konferenciakötetet szerkesztett. 2022 májusától a Csíki Székely Múzeum igazgatója.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 04., péntek

Elévült a büntethetőség, de kártérítést kap az úzvölgyi temetőben bántalmazott csíkszeredai férfi

A Bákói Ítélőtábla elévülés miatt megszüntette a büntetőeljárást az úzvölgyi temető 2019-es elfoglalásakor bántalmazott csíkszeredai férfi ügyében. Az elkövetőket nem vonják felelősségre, de kötelesek kártérítést fizetni.

Elévült a büntethetőség, de kártérítést kap az úzvölgyi temetőben bántalmazott csíkszeredai férfi
2025. április 04., péntek

Kézdivásárhelyen a tömbházlakók közel fele tartozik a vízszolgáltatónak

A Közüzemek Rt. legfrissebb statisztikái szerint a város 4975 tömbházlakásának 44,9 százaléka halmozott fel ezer lejnél nagyobb adósságot. A szolgáltató felhívja a figyelmet: amennyiben nem rendezik az elmaradásokat, sokan víz nélkül maradhatnak.

Kézdivásárhelyen a tömbházlakók közel fele tartozik a vízszolgáltatónak
2025. április 04., péntek

Egy este, három riasztás – tűzeset Madéfalván, Lövétén és Gyergyószentmiklóson

Több riasztást is kaptak a Hargita megyei tűzoltók csütörtök este: Madéfalván egy kémény gyulladt ki, Lövétén két melléképület égett le, Gyergyószentmiklóson pedig egy füstölgő elektromos kapcsolószekrény okozott riadalmat.

Egy este, három riasztás – tűzeset Madéfalván, Lövétén és Gyergyószentmiklóson
2025. április 04., péntek

A tömegközlekedést is érinti az útlezárás Marosvásárhelyen

Ideiglenesen lezárták munkálatok miatt Marosvásárhelyen a Ion Heliade Rădulescu utca, Băneasa és Szabadság utca közötti útsávot lezárták, ami a 9-es buszjárat útvonalát is befolyásolja.

A tömegközlekedést is érinti az útlezárás Marosvásárhelyen
2025. április 04., péntek

Eddig tartott a kora tavaszi időjárás, hétvégétől újra visszatér a tél

Felerősödő szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének több mint felére. Vasárnaptól helyenként havazásba is átválthat a lehulló csapadék a lehűlés miatt.

Eddig tartott a kora tavaszi időjárás, hétvégétől újra visszatér a tél
2025. április 04., péntek

Kelemen Hunor az amerikai vámtarifákról: nyugalommal kell kezelni a helyzetet

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint Romániának nyugalommal kell kezelnie az amerikai vámtarifák bevezetése nyomán előállt helyzetet, elsősorban tárgyalásokra van szükség.

Kelemen Hunor az amerikai vámtarifákról: nyugalommal kell kezelni a helyzetet
2025. április 03., csütörtök

Vizsgálja a rendőrség a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazását

Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.

Vizsgálja a rendőrség a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazását
2025. április 03., csütörtök

Komoróczy Zsolt vette át ideiglenesen a székelyudvarhelyi városi kórház vezetését

Komoróczy Zsoltot nevezte ki a városi kórház ideiglenes vezetőjének Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, miután lemondott a korábbi menedzserigazgató – közli a polgármesteri hivatal.

Komoróczy Zsolt vette át ideiglenesen a székelyudvarhelyi városi kórház vezetését
2025. április 03., csütörtök

Részleteket közölt a szennyező autók adójáról Tánczos Barna

A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.

Részleteket közölt a szennyező autók adójáról Tánczos Barna
2025. április 03., csütörtök

Friss ígéret: nagyhétre megérkezik a 400 lejes támogatás

Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.

Friss ígéret: nagyhétre megérkezik a 400 lejes támogatás