A sajtóeseménybe is csempésztek egy kis kalotaszegi hangulatot a zenészek
Fotó: Haáz Vince
Márványföldből gyöngyvirágok címmel mutatja be legújabb előadását a Maros Művészegyüttes, amelyet április 21-én 19 órától láthat a marosvásárhelyi közönség. Nem csak Kalotaszeg népi örökségét jelenítik meg a színpadon, de a Nádas-mente embereit, a falvak hangulatát is bemutatják a kalotaszegi magyar-, román- és cigánytáncok, illetve az újszerű díszlet által.
2024. április 15., 15:202024. április 15., 15:20
A marosvásárhelyi Maros Művészegyüttes hétfő délelőtt sajtóeseményen jelentette be legújabb, Márványföldből gyöngyvirágok című előadásuk bemutatóját, amelyet április 21-én 19 órát láthat a közönség az együttes kövesdombi előadótermében.
A múlt év vége óta új tánckarvezetője van az együttesnek:
Moldován-Horváth István zenekarvezető
Fotó: Haáz Vince
„Több új kolléga van, akik a fiatalítást, a nyers erőt képviselik, de az idősebb kollégáktól való tanulásvágy is megfogan bennük.
– fejtette ki Barabási Attila-Csaba, a Maros Művészegyüttes igazgatója miután a társulat zenészei a sajtó előtt is bemutattak egy részletet Kalotaszeg dallamaiból.
Barabási Attila-Csaba, a Maros Művészegyüttes igazgatója
Fotó: Haáz Vince
Az új előadás Kalotaszeg vidékére hívja a nézőket, amelyet már számos műfaj számos előadásában bemutattak mások is, hiszen
Ezért nem kis kihívás úgy színpadra vinni a vidék népi örökségét, hogy a Nádas mentének új arcát is megmutassák a közönségnek.
Már a múlt év végén elkezdték a próbafolyamatot, de mivel az oktatók is aktív művészek, így „ingáztak” Budapest és Marosvásárhely között, illetve a Maros Művészegyüttesnek is vannak produkciói, amelyeket folyamatosan telt házas közönség előtt adnak elő, ezért csak most kerül sor a bemutatóra – tudtuk meg az igazgatótól.
Fotó: Haáz Vince
Barabási Attila-Csaba azt is elárulta, hogy a több tételből álló előadás megható része az, amikor generációkat jelenítenek meg a színpadon, de
A nézők többek között román legényest, szaporákat és csárdásokat is láthatnak Bogártelke, Méra és Magyarvista településeiről. Továbbá a vidék kiemelkedő zenészeinek dallamait viszik színpadra a Maros Művészegyüttes zenészei, akik ezúttal táncolni is fognak.
– tudtuk meg Barabási Attila-Csabától. Mint elmondta, a nagyszabású előadás költségvetésének egy részét pályázati pénzből tudták fedezni. Ebből fizették ki a táncoktatókat, a díszletet, amelyre külön kitért az együttes igazgatója.
Kovács Szabolcs tánckarvezető
Fotó: Haáz Vince
A Bethlen Gábor Alaptól kapott pályázati összegből sikerült fedezni a drága díszlet költségeit és technikai megvalósulását, amelyet csak színházi körülmények között tudnak használni. Éppen emiatt, hogy ne csak színházban tudják előadni a darabot,
A jelmezek nagy része autentikus, kalotaszegi jelmez, amelyeket Kalotaszegen vásároltak meg – osztotta meg Barabási Attila-Csaba.
Moldován-Horváth István, a társulat zenekarvezetője arról beszélt, hogy
Fotó: Haáz Vince
Kásler Magda tánckarvezető a női tánckar háláját tolmácsolta, amely nagyon hálás azért, hogy női oktatóval is dolgozhattak, hiszen erre ritkán van alkalmuk.
– mondta el Kásler Magda a sajtóeseményen. Hozzátette, ma már a néptánckutatás nagyon személyreszabott, és ebben az előadásban nemcsak a szép kalotaszegi táncokat mutatják meg, hanem azt is, hogy
Kovács Szabolcs tánckarvezető elárulta, hogy számos technikai részletet megtanultak Sánta Gergőtől, akinek pontos, virtuóz néptánctudása van.
– fejtette ki Románia legnagyobb tánckarával rendelkező hivatásos magyar társulatának fiatal tánckarvezetője.
A Márványföldből gyöngyvirágok című előadást az április 21-ei bemutató után május 10-én 19 órától, május 13-án 10 órától és 19 órától, illetve május 14-én 19 órától is láthatja a közönség az együttes kövesdombi előadótermében.
Jövő héttől minden általános iskolai tanító és tanár munkaköri feladatai közé bekerül heti plusz két óra, amelyet felzárkóztató vagy tehetséggondozó foglalkozásokra kell fordítania. A pedagógus maga dönti el, hogy milyen tevékenységre fordítja ezt.
Daniel David oktatási miniszter kedden azt nyilatkozta, meggyőződése, hogy az új tanév első napján, szeptember 8-án valamennyi iskola várja és fogadja majd a gyermekeket, de néhány tanintézetben számítani lehet „a bojkott valamilyen formájára”.
Ismét pezsegni fog Kovászna hétvégén: a 26. városnapok számtalan rendezvénye remélhetően sokakat kihoz a terekre, bevisz az előadótermekbe szórakozni, művelődni.
Általános sztrájkra készül a Közigazgatási Szakszervezetek Országos Szövetsége (FNSA) a kormány által kilátásba helyezett elbocsátások miatt.
Halálra gázolt egy kamion kedden három munkást, akik az útburkolati jelek felfestésén dolgoztak az A1-es autópályán – közölte a Szeben megyei rendőrség.
Öt intézkedéssel készül csökkenteni a kormánykoalíció a villamosenergia árát – jelentette be keddi sajtótájékoztatóján az energiaügyi miniszter.
A Prahova, Argeș és Suceava megyei településeket érintené a leginkább, ha országosan 40 százalékkal csökkenne az önkormányzati alkalmazottak megengedett száma – derül ki a kormány kedden közzétett elemzéséből.
Idén, az év első hét hónapjában Maros megyében 15 személy hunyt el közúti balesetben és ötvennél többen súlyosan megsérültek. A rendőrség beszámolójából kiderül az is, hogy melyek volt a balesetek legfőbb okai.
Az augusztus 25-31. közötti héten 3982 új koronavírusos megbetegedést igazoltak Romániában, 3,4 százalékkal többet, mint az előző héten – közölte kedden az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
A Richter-skála szerint 3,2-es erősségű földrengés történt kedd délben 11 óra 59 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
szóljon hozzá!