Balról jobbra: Emil Sabău, Soós Zoltán, Sófalvi Szabolcs
Fotó: Haáz Vince
Egy középkori aranyműves, vagy ötvösmester műhelyéből származó matricákat, szerszámokat és nyersanyagnak szolgáló ezüstdarabokat és lemezeket találtak Marosszentgyörgy határában. Emil Sabău talált ezekre a ritka értékes kincsekre, azonnal értesítve a hatóságokat.
2018. július 19., 15:302018. július 19., 15:30
2018. július 19., 17:272018. július 19., 17:27
Április 30-án egy Marosszentgyörgyhöz közeli erdőben fémdetektorával vizsgálta a talajt Emil Sabău mérnök, amikor rábukkant a leletekre. Nem tudta, hogy pontosan mit talált, de azt sejtette, hogy valami nagyon értékeset, ezért, ismervén a törvényt,
Sófalvi Szabolcs, Marosszentgyörgy elöljárója rögtön értesítette a rendőrséget, a megyei múzeumot, jegyzőkönyvet írtak és a fémleletek máris biztonságba kerültek, szakemberek kezébe.
– mondta Soós Zoltán.
Szerdán a marosvásárhelyi vár múzeumépületében sajtótájékoztatón mutatták be, első alkalommal a nyilvánosságnak – ahogy Soós Zoltán fogalmazott – a több darabból álló, felszínre került középkori tárgyakat, amelyek nagy valószínűség szerint egy 14. századi ötvösmesternek vagy aranyművesnek a műhelyéből származnak. Nincs arra vonatkozó adat, hogy Marosszentgyörgy környékén ilyen műhely működött volna, ezért
Hogy mi történt közben, azt csak találgatni lehet – tette hozzá Soós –, talán megpróbálta elrejteni e számára életfontosságú tárgyakat, és egy fa tövébe ásta el, azok pedig csak most kerültek felszínre. Zarándokjelvényeket, Szent Szerváciuszt, illetve Szent Márk oroszlánját ábrázoló tárgyakat, házi készítésű pecsétgyűrűt, matricakészletből származó, 4–5 darab öntési mintát tárt fel a föld mélye.
Zarándokjelvények, Szent Szerváciusz, illetve Szent Márk oroszlánját ábrázoló tárgyak kerültek felszínre
Fotó: Haáz Vince
Érdekességük, hogy a szerszámok is előkerültek, ollók, fogók, illetve rengeteg törmelék, mint nyersanyag. A Szent Szerváciusz zarándoklat célpontja Maastricht, a 4. legjelentősebb zarándokhely Európában. Erdélyben mindössze egy középkori templom létezik, amelynek védőszentje Szerváciusz, ez pedig Brassó megyében, Keresztényszigeten található – ismertette az érdekességeket Soós Zoltán.
A megtalálásuk óta
hiszen a földbe voltak ágyazódva, tele voltak sárral, agyaggal. Miután a nagyjától megtisztították, utána a restaurátorok vették kézbe a darabokat és finoman, akár fogpiszkálóval, vagy fültisztító pálcikával tették láthatóvá a finom mintázatokat – magyarázta a múzeumigazgató. A leltárba vételt követően a jövő évi Múzeumok éjszakája rendezvénysorozaton állítják ki és teszik láthatóvá mindenki számára.
Egyelőre a helyszínt nem nevesíthetik a szakemberek, ugyanis jövő évben egy leletmentési régészeti ásatást terveznek végezni ott, ahol ezek a tárgyak előkerültek. Emil Sabău sem mehet oda vissza, hogy újabb leleteket keressen – a törvény szerint ugyanis
A szatmárnémetiből származó, Marosszentgyörgyön élő mérnök elmondta, hobbija a fémdetektoros keresgélés. Ez a szenvedélye akkor kezdődött, amikor egy Szatmár megyei faluban a nagymamája arról mesélt, hogy az udvar egyik sarkába fegyvereket ástak el, de már nem tudták, hogy pontosan hová. Azóta beszerezte a megfelelő eszközt, a fegyverek soha nem kerültek elő, viszont talált már római kori ruhacsatot, de főleg sok ócskavasat, hulladékot, illetve fémpénzt a múlt rendszerből.
Fotó: Haáz Vince
A Marosszentgyörgy határában talált leletek eszmei értékét még nem becsülték fel, de ahogy Soós Zoltán mondta, a matricák igazi ritkaságnak számítanak, nemcsak Romániában, hanem Európában is. A szomszédos országokban ugyanis, Magyarországon a Budapesti Nemzeti Múzeumban őriznek két darabot, illetve a horvát nemzeti múzeumban, Zágrábban mindössze egyet. Viszonylag épek, keveset használták, bronzot és vasat tartalmazó öntvényből készültek.
A törvény szerint a megtalálót jutalomdíj illeti, ami ez esetben ötezer lejt jelentene – mondta a múzeumigazgató, hozzátéve, hogy „a becsületes megtaláló a törvénynek megfelelően járt el, nem tartotta meg az értékes tárgyakat, hanem azonnal, még aznap értesítette a hatóságokat, így igazából megérdemel egy jelképes díjat”. Emil Sabău érdeklődésünkre annyit mondott, ha valóban jár neki ez a jutalom, akkor szívesen elfogadja.
Több részlet is kiderült a Transzfogarasi úton történt tegnapi halálos medvetámadást követően, aminek következtében egy olasz motoros vesztette életét.
Teherautó és személygépkocsi ütközött össze Ludason, a helyszínre nagy erőkkel szálltak ki a mentőegységek.
Tűzesethez riasztották a tűzoltókat Székelyvarságra az elmúlt éjszaka, ahol egy garázs kapott lángra – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság.
A deficitcsökkentő intézkedések részeként augusztus elsejétől megnövelné az áruforgalmi adót a kormány, és ezzel párhuzamosan áttérne a kétkulcsos áfára az ország. De mit hoz ez a gyakorlatban, mekkora lesz a drágulás jövő hónaptól?
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
szóljon hozzá!