Balról jobbra: Emil Sabău, Soós Zoltán, Sófalvi Szabolcs
Fotó: Haáz Vince
Egy középkori aranyműves, vagy ötvösmester műhelyéből származó matricákat, szerszámokat és nyersanyagnak szolgáló ezüstdarabokat és lemezeket találtak Marosszentgyörgy határában. Emil Sabău talált ezekre a ritka értékes kincsekre, azonnal értesítve a hatóságokat.
2018. július 19., 15:302018. július 19., 15:30
2018. július 19., 17:272018. július 19., 17:27
Április 30-án egy Marosszentgyörgyhöz közeli erdőben fémdetektorával vizsgálta a talajt Emil Sabău mérnök, amikor rábukkant a leletekre. Nem tudta, hogy pontosan mit talált, de azt sejtette, hogy valami nagyon értékeset, ezért, ismervén a törvényt,
Sófalvi Szabolcs, Marosszentgyörgy elöljárója rögtön értesítette a rendőrséget, a megyei múzeumot, jegyzőkönyvet írtak és a fémleletek máris biztonságba kerültek, szakemberek kezébe.
– mondta Soós Zoltán.
Szerdán a marosvásárhelyi vár múzeumépületében sajtótájékoztatón mutatták be, első alkalommal a nyilvánosságnak – ahogy Soós Zoltán fogalmazott – a több darabból álló, felszínre került középkori tárgyakat, amelyek nagy valószínűség szerint egy 14. századi ötvösmesternek vagy aranyművesnek a műhelyéből származnak. Nincs arra vonatkozó adat, hogy Marosszentgyörgy környékén ilyen műhely működött volna, ezért
Hogy mi történt közben, azt csak találgatni lehet – tette hozzá Soós –, talán megpróbálta elrejteni e számára életfontosságú tárgyakat, és egy fa tövébe ásta el, azok pedig csak most kerültek felszínre. Zarándokjelvényeket, Szent Szerváciuszt, illetve Szent Márk oroszlánját ábrázoló tárgyakat, házi készítésű pecsétgyűrűt, matricakészletből származó, 4–5 darab öntési mintát tárt fel a föld mélye.
Zarándokjelvények, Szent Szerváciusz, illetve Szent Márk oroszlánját ábrázoló tárgyak kerültek felszínre
Fotó: Haáz Vince
Érdekességük, hogy a szerszámok is előkerültek, ollók, fogók, illetve rengeteg törmelék, mint nyersanyag. A Szent Szerváciusz zarándoklat célpontja Maastricht, a 4. legjelentősebb zarándokhely Európában. Erdélyben mindössze egy középkori templom létezik, amelynek védőszentje Szerváciusz, ez pedig Brassó megyében, Keresztényszigeten található – ismertette az érdekességeket Soós Zoltán.
A megtalálásuk óta
hiszen a földbe voltak ágyazódva, tele voltak sárral, agyaggal. Miután a nagyjától megtisztították, utána a restaurátorok vették kézbe a darabokat és finoman, akár fogpiszkálóval, vagy fültisztító pálcikával tették láthatóvá a finom mintázatokat – magyarázta a múzeumigazgató. A leltárba vételt követően a jövő évi Múzeumok éjszakája rendezvénysorozaton állítják ki és teszik láthatóvá mindenki számára.
Egyelőre a helyszínt nem nevesíthetik a szakemberek, ugyanis jövő évben egy leletmentési régészeti ásatást terveznek végezni ott, ahol ezek a tárgyak előkerültek. Emil Sabău sem mehet oda vissza, hogy újabb leleteket keressen – a törvény szerint ugyanis
A szatmárnémetiből származó, Marosszentgyörgyön élő mérnök elmondta, hobbija a fémdetektoros keresgélés. Ez a szenvedélye akkor kezdődött, amikor egy Szatmár megyei faluban a nagymamája arról mesélt, hogy az udvar egyik sarkába fegyvereket ástak el, de már nem tudták, hogy pontosan hová. Azóta beszerezte a megfelelő eszközt, a fegyverek soha nem kerültek elő, viszont talált már római kori ruhacsatot, de főleg sok ócskavasat, hulladékot, illetve fémpénzt a múlt rendszerből.
Fotó: Haáz Vince
A Marosszentgyörgy határában talált leletek eszmei értékét még nem becsülték fel, de ahogy Soós Zoltán mondta, a matricák igazi ritkaságnak számítanak, nemcsak Romániában, hanem Európában is. A szomszédos országokban ugyanis, Magyarországon a Budapesti Nemzeti Múzeumban őriznek két darabot, illetve a horvát nemzeti múzeumban, Zágrábban mindössze egyet. Viszonylag épek, keveset használták, bronzot és vasat tartalmazó öntvényből készültek.
A törvény szerint a megtalálót jutalomdíj illeti, ami ez esetben ötezer lejt jelentene – mondta a múzeumigazgató, hozzátéve, hogy „a becsületes megtaláló a törvénynek megfelelően járt el, nem tartotta meg az értékes tárgyakat, hanem azonnal, még aznap értesítette a hatóságokat, így igazából megérdemel egy jelképes díjat”. Emil Sabău érdeklődésünkre annyit mondott, ha valóban jár neki ez a jutalom, akkor szívesen elfogadja.
Az Orbán Balázs életéről szóló animációs sorozat első epizódját mutatják be Székelyudvarhely központjában hétfőn este.
Az ilyenkor megszokottnál több, és enyhén növekszik is a légúti megbetegedések száma Hargita megyében, a koronavírus-fertőzések gyakorisága viszont stabilan alacsony.
Sűrű ködre kell számítani hétfő reggel Hargita, Konstanca és Tulcea megye több régiójában – figyelmeztet az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Több mint nyolcvan bírságot szabtak ki összesen 52 ezer lej értékben a Maros megyei közlekedésrendészek szombaton. A legtöbb szabálysértést továbbra is a sebességhatár túllépésével követték el a sofőrök.
Ahány megye, annyi történet, egy dolog azonban biztos: miközben Kolozs megye gazdaságilag Erdély motorja, emellett Székelyföld három megyéjének is megvan a helye Erdély gazdasági térképén.
Székelyföld autonómiájának napján egyszerre lobbantak fel az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékeztetnek. Képeken mutatjuk a Gordon-tetőn álló Mária-szobornál tartott eseményt.
Jövő hét elején is örülhetünk a szokatlanul meleg őszi időnek. Október végéig az átlagosnál magasabb hőmérsékleti értékek lesznek, november elseje után viszont lehűl az idő.
Égési sérüléseket szenvedett egy 50 év körüli férfi, miután tűz ütött ki egy lakóházban Kerelőszentpálon vasárnap – tájékoztatott a Maros megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Internetes felületen lehet jelenteni az agresszív sofőröket vasárnaptól – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság. A rendszer célja a szabálytalanságok megelőzése és a közbiztonság növelése.
Óraátállítás vár ránk ismét vasárnap hajnalban, ezúttal egy körrel visszafelé tekerjük a nagy mánusokat. Bár évek óta rebesgetik, hogy megszabadulunk bioritmusunk ily módon történő felforgatásától, úgy tűnik, ez még jövőben sem esedékes.
szóljon hozzá!