Új év, új remények. Néhány napon belül elkezdődik a koronavírus elleni oltáskampány első fázisa Hargita megyében
Fotó: Balázs Attila/MTI
Az egészségügyben dolgozók immunizálásával január 4-én elkezdődik a koronavírus elleni oltáskampány Hargita megyében. Második fázisban a lakosság veszélyeztetett csoportjai kapják meg az oltást, majd – várhatóan még a tavasz beállta előtt – elkezdődhet a teljes civil lakosság ingyenes immunizálása. A védőoltás nem kötelező és csak azok kapják meg, akik regisztrálnak az országos oltáselőjegyzési platformon.
2020. december 30., 21:502020. december 30., 21:50
Lehetőség adódott arra, hogy Hargita megyében már csütörtökön, december 31-én megkezdjék az egészségügyben dolgozók beoltását a koronavírus elleni vakcinával, ám az érintettek visszajelzései alapján, illetve a biztonságos előkészület érdekében inkább a január negyedikei kezdés mellett döntöttek – tájékoztatott Tar Gyöngyi. „Ezt szimbolikusnak is érezzük, hogy az új évet egy új reménnyel kezdjük, és lezárhatjuk ezt a fejezetet, ami mindannyiunk életében egy rettenetes fejezet” – fogalmazott az oltáskampány rajtjával kapcsolatban a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője.
A koronavírus elleni oltóanyagok a regionális központokba érkeznek be – ugyanis azokban vannak olyan nagy kapacitású hűtőtárolók, amelyekben megfelelő hőmérsékleten készleten lehet tartani a vakcinákat –, Hargita megye a brassói katonai kórházból kapja majd meg a szükséges mennyiségű oltóanyagot. Az oltáskampány lebonyolítása nagyon pontos szervezést igényel, ugyanis egy védőoltáscsomag majdnem ezer darab (975) védőoltást tartalmaz, és a vakcinákat a hűtőtárolókból való kivételüket követő öt napon belül fel kell használni, tehát a szállítási időt is figyelembe véve alig több, mint négy nap marad az immunizálásra.
Első fázisban az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben dolgozók, vagyis
a kórházi alkalmazottak,
gyógyszerészek,
a háziorvosi, fogorvosi rendelőkben dolgozók,
a mentőszolgálatok személyzete,
továbbá a szociális otthonokban, azaz öregotthonokban,
gyermekelhelyező-központokban,
hajléktalanszállókon dolgozók
kapják meg a koronavírus elleni oltást a megye kórházaiban felállított öt oltásközpontban.
A székelyudvarhelyi kórházban két oltásközpontot alakítottak ki, az egyikben a kórház alkalmazottjait, a másikban a többi egészségügyi, illetve szociális intézmény dolgozóit oltják be. Nem csak az orvosi személyzet jogosult a védőoltásra, hanem a teljes kisegítő személyzet is – hangsúlyozta Tar Gyöngyi, arra is kitérve, hogy
Romániában mindenki ingyen juthat hozzá a vakcinához, azok is kérhetik majd beoltásukat, akik már átestek koronavírus-fertőzésen.
Az oltáskampány lebonyolítása érdekében létrehozták az országos oltáselőjegyzési és információs platformot (Platforma națională de programare pentru vaccinarea împotriva COVID-19). A frissen működésbe helyezett platform a vaccinare-covid.gov.ro internetes címen érhető el. Ezen egyelőre csak az első fázisban beoltásra kerülők regisztrációját fogadják, az érintetteket, beleegyezésükkel, az őket alkalmazó intézmény jegyeztetheti elő az immunizálásra.
A koronavírus elleni védőoltást csak azok kapják meg, akik regisztráltak az említett platformon, tehát az oltáskampány második fázisában a lakosság veszélyeztetett csoportjaiba tartozók – 65 éven felüliek, krónikus betegek, kulcsfontosságú tevékenységi területek alkalmazottai – is kell regisztráljanak, vagy őket kell regisztrálják – valószínűleg a háziorvosok – a platformon a védőoltás beadatása érdekében, és ez a civil lakosság esetében is így történik majd a harmadik fázisban.
amint meglesznek a dedikált telefonszámok és email-címek, a megyei egészségügyi igazgatóság közzéteszi azokat honlapján – mondta el az intézmény vezetője. A regisztrációra azért van szükség, hogy a védőoltások felhasználása ellenőrizhető legyen, az előjegyzés pedig hatékonyan működjön, illetve esetleges csúszás esetén az oltásra jogosultak értesíthetőek legyenek.
Egy védőoltáscsomag majdnem ezer darab (975) védőoltást tartalmaz
Fotó: Czeglédy Zsolt/MTI
Az oltáskampány második fázisa akkor kezdődik el, amikor az egészségügyben, illetve a szociális ellátórendszerben dolgozó oltásigénylőket immunizálták, illetve amikor elkészülnek a lakossági oltásközpontok. A lakosság – beleértve a második fázisban beoltandó időseket, krónikus betegeket is – a községekben, városokban helyet kapó oltásközpontokban kapja majd meg a védőoltást, a helyhez kötött oltásigénylőket – például az idősotthonok lakóit – mobil oltási egységek immunizálják.
Utóbbinak az az oka, hogy sem egészségügyi, sem tanintézményt nem lehet e célból egy évre lefoglalni, tehát csak használaton kívüli épület jöhet szóba oltásközpontként, ilyen – a célra alkalmas és megfelelő állapotban lévő ingatlan – viszont nem volt a két említett városban, ezért csak átalakításokkal lehet létrehozni az előírásoknak megfelelő oltásközpontokat – tudtuk meg Tar Gyöngyitől, aki azt is hozzáfűzte, hogy valószínűleg az egészségügyi személyzet beoltásának a végére elkészülnek az említett városi oltásközpontok is.
Az oltáskampány második fázisa a számítások szerint január második felében, január végén kezdődhet el, de ez oltóanyag-ellátástól, illetve az igénylések számától is függ majd – mondta kérdésünkre Tar Gyöngyi. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy fontos lesz az előjegyzési időpontok betartása, hiszen
Ilyen nagy méretű immunizálási akcióra a mi életünkben még nem volt példa, és az esetleges csúszások torlódáshoz vezetnek, ami nagyon megzavarná ezeknek az oltásközpontoknak a működését. „Ez egy teljesen új helyzet, amikor nem csak egy generációt oltunk, hanem a teljes lakosságot. Nagyon sok múlik a fegyelmen. De mi itt Hargita megyében bebizonyítottuk, hogy fegyelmezettek vagyunk, mert az ünnepekig úgy vissza tudtuk szorítani az esetszámokat – közösen, a lakosság, az egészségügyben dolgozók, a hatóságok, önkormányzatok, intézmények, egyházak, iskolák, közéleti személyiségek összefogásával –, hogy az új esetek számát illetően már hetek óta Hargita megye a legjobb helyzetben lévő megye az országban” – fogalmazott a megyei egészségügyi igazgatóság vezetője, hasonló fegyelmezettséget kérve az oltásra jelentkezőktől is.
– érvelt Tar Gyöngyi.
Az oltásközpontok heti hat napon át működnek majd, szükség esetén két váltásban, 12 órás munkaprogrammal, és heti kétszer kapnak oltóanyag-utánpótlást. Ilyen munkaprogrammal, és oltási pontonként átlagban napi 50 esettel számolva az Oltásügyi Koordinációs Központ (CNCAV) értékelése szerint fél éven belül érhető el az ország lakossága esetében az a 60-70 százalékos átoltottsági szint, ami lehetővé tenné, hogy az egészségügyi rendszer visszatérjen a normális működésre, a lakosság pedig visszatérhessen a normális, korlátozások nélküli életvitelhez – magyarázta Tar Gyöngyi.
Teljes útzárra, illetve forgalomkorlátozásokra kell számítani a következő hetekben több gyergyószentmiklósi közúton. A Gyilkos-tó úton, a Halász, Békény, Dózsa György utcák találkozásainál és a központi sétálóutcában is aszfaltozás kezdődik.
Hamarosan mi is meggyőződhetünk róla, hogy érdemes volt-e folytatást készíteni a Gladiátornak, de megnézhetjük Francis Ford Coppola saját finanszírozású filmjét, de az Arany Pálma-díjas Anorát is.
Elkezdik az új digitális hulladékgyűjtő-szigetek helyszíneinek előkészítését Csíkszeredában pénteken – írja közleményében a városháza.
A várható döntés született a Hargita megyei önkormányzat pénteki ülésén, ahol a testület alenökeit kellett megválasztani. Borboly Csaba korábbi elnök és Barti Tihamér fogják betölteni ezeket a tisztségeket az elkövetkező négy évben.
Huszonnégy sérült, illetve veszélyes fenyőfát vágnak ki a napokban Székelyudvarhelyen, tavasszal pedig a városi környezethez illő fafajtákat ültetnek a helyükre.
Emelt átjárókat alakítanak ki a csíkszeredai Szék útján a gyalogosok biztonságának érdekében, a munkálatok miatt forgalomkorlátozás várható.
Egy szászrégeni férfi 18 000 lejes pénzbírságot kapott idén, miután rendszeresen hamis bejelentésekkel hívta az 112-es sürgősségi segélyhívószámot. Maros megyében nőtt a telefonbetyárkodások száma ebben az évben.
Csütörtök reggel óta nem érik el édesanyjukat, a csíkszeredai Sándor Péter Katalint külföldön élő gyermekei, így megtalálásában a helyi közösség segítségét kérik.
Bírósági keresetet indíthat egy szakszervezet a gyergyószentmiklósi kórház ellen, mert szerintük a kórházmenedzser rosszindulatúan nem biztosítja az elvárásaik szerint az alkalmazottak számára a bérpótlékokat. A menedzser elutasítja a vádakat.
4 hozzászólás