A Szent Anna Speciális Iskolában pedagógusok és iskolai munkatársak is beszálltak a varrásba
Fotó: Szent Anna Speciális Iskola/Facebook
A védőmaszkok országos hiánya nem csak egyénileg késztette tenni akarásra a székelyeket: egyre több helyen pedagógusok karolták fel a kezdeményezést, és intézményes, szervezett formában vállalták, hogy maszkokat varrnak közösségeiknek. Két Hargita megyei műhelyben „jártunk”.
2020. április 11., 19:032020. április 11., 19:03
A csíksomlyói Szent Anna Speciális Szakiskolában múlt hét óta folyik a védőmaszkok varrása. „A megyei tanács maszkvarró felhívására döntöttünk úgy, hogy elkezdjük a tevékenységet. Számunkra a lényeg az önkéntes szándékú segítségnyújtás volt” – jelezte Molnár Szilvia. Az iskola kommunikációs referense elmondta, az igazgató buzdítására sok pedagógus vállalta a munkát, a textilszakos munkatársaik pedig szintén vevők voltak az ötletre.
– fejtette ki a munkamenetet. Elismerte, noha fárasztó munka ez, főleg a monotonitása miatt, a jó szándékú közösségi munka feledteti az egyhangúságot. „Az első két napi háromszázötven elkészített maszk erre a tökéletes bizonyíték” – emelte ki. Dupla rétegű pamut-vászon anyagot használnak fel, ezen kívül pedig belevasalnak egy szűrőanyagot is. A korlátaik végesek, az iskola erre a célra fordított anyagi forrásait lassan már felhasználta. Terveik szerint
„Szívesen fogadunk felajánlásokat, támogatásokat, mi sajnos lassan kifogyunk az anyagból, amiből dolgozhatunk. A maszkokat egyébként Hargita Megye Tanácsa nagyobb tételben elszállítja, a további felhasználásról ők döntenek” – összegezte a kommunikációért felelős illetékes. A Csíksomlyón készített védőmaszkokat Hargita Megye Tanácsa más adománnyal együtt (ami szintén maszkokat tartalmaz) a helyi csendőrségnek adományozza.
Szentegyházán is elkezdődött önkéntes formában a védőmaszkok varrása. Tankó Csilla önkormányzati képviselő, a Gábor Áron Iskolaközpont igazgatója és Lőrincz Árpád alpolgármester már hetekkel ezelőtt egyeztetett az önkéntes tevékenységről. „Mint iskolaigazgató felajánlottam, hogy amennyiben Hargita megyét is eléri a járvány, az iskola varróműhelye megfelelő helyszín maszkok varrására. Miután egyre inkább a maszkhasználatot kezdték el mindenhol javasolni, a polgármesteri hivatal részéről érkezett is a felkérés. A maszkokhoz szükséges anyagot ők biztosították” – emelte ki az iskolavezető.
Készülnek a minőségi maszkok Szentegyházán. Idősek részesülnek belőlük
Fotó: Tankó Csilla
A hét elején beindult tevékenységet közösségileg hirdette meg munkatársai körében és a felhívásra többen is jelentkeztek.
– jelentette ki az igazgató. Mint mondta, munka közben is betartják a kötelező távolságokat, emiatt is megfelelő a jelenlegi tizenöt fős csapat létszáma. Az iskola varróműhelyében tíz varrógépen dolgozók kivétel nélkül mind pedagógusok, a maszkok pedig a helyi, idős személyek számára készülnek. „Szentegyházán ezerkétszáz 65 év feletti lakos van, ezeket a védőmaszkokat elsősorban nekik készítjük. A tervek szerint ezek a lakosok már húsvét előtt kézhez fogják kapni a maszkokat” – tette hozzá az iskolaigazgató, kiemelve, dupla rétegű maszkokat készítenek, amelyek magas hőfokon moshatók, fertőtleníthetők és vasalhatók is. A távlati tervekre kitérve az igazgató úgy fogalmazott,
de lassan ők is kezdenek kifogyni a megmunkálható anyagból. „A csapat nagyon lelkes, jó hangulatban dolgozunk. Amennyiben érkeznek felajánlások varrható anyagból és gumiból, nem látom akadályát, hogy a későbbiekben folytassuk a varrást” – zárta a felkérést Tankó Csilla.
Nyolcvan éve halt hősi halált Laczkó László, aki ugyan nem volt győztes csatákat vívó hadvezér, csak tartalékos zászlós, ám helytállásával példát mutatott, személyes tragédiájával fájdalmas képét nyújtva a második világégés okozta borzalmaknak.
Három autó volt érintett abban a közúti balesetben, amely szerdán este történt Máréfalván. Két személy sérült meg.
Évek óta nem igazoltak szamárköhögés-fertőzést Hargita megyében, de a napokban két megbetegedést is diagnosztizáltak. Az eset körülményei miatt azonban nem tart a szamárköhögés elterjedésétől a megyei tisztifőorvos.
Csoportos utazást szerveznek Székelyföldről az 1805-ös austerlitzi csata helyszínén megszervezett hagyományőrző hadijátékokra. Az ötnapos utazásra, amely során több jelentős történelmi helyszínt is megtekintenek, még várnak jelentkezőket.
Nem lenne nagy befektetés, de sok kisgyerekes szülőnek könnyítené meg a Színház téren való közlekedését. Akadálymentes teret szeretnének a marosvásárhelyi édesanyák legalább a karácsonyi vásár idejére.
Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból, amelyet november 18-án kezdenek el folyósítani.
Őszi zöldhulladék-elszállítást szervez Gyergyószentmiklós, amelynek során a kertes házaktól viszik el az összegyűlt száraz faleveleket, gyomnövényeket, ágakat. Az akció jövő héten zajlik.
895 ezer lejt kapott Gyergyószentmiklós a kormány tartalékalapjából, ami jóval kevesebb, mint amire jelenlegi nehéz pénzügyi helyzetében szüksége lenne a városnak. De ez is jól jön – elmaradt számlák kifizetésére fordítják az összeget.
A mindössze tizenegy éve épített csíkszeredai uszoda tetőszerkezete már számos felújításon átesett, azonban még mindig több renoválásra váró eleme van. Háromhetes munkálat kezdődik a Csíki Csobbanóban, ezért néhány napig bezárják a létesítményt.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön Székelyudvarhelyen, a Tamási Áron utcában – tájékoztatja az autóvezetőket a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!