Így tennék sikeressé Marosvásárhelyt a vállalkozók

Így tennék sikeressé Marosvásárhelyt a vállalkozók

Kitörési pont. A fesztiválok belföldi és külföldi turistákat egyaránt vonzanak. Archív

Fotó: Haáz Vince

Nagyobb hangsúlyt kellene helyezni az erős egészségügyi potenciálra, fejleszteni kéne az infrastruktúrát, koncepcióra lenne szükség a rendezvényturizmust illetően. A városvezetésnek az lenne a szerepe, hogy olyan környezetet teremtsen, amellyel idevonz értékes embereket. A városvízióról szóló cikksorozatunk részeként ezúttal helyi vállalkozókat kérdeztünk Marosvásárhely erősségeiről, a fejlesztendő szakterületekről.

Gáspár Botond

2017. november 20., 14:242017. november 20., 14:24

2017. november 20., 14:272017. november 20., 14:27

A Bioeel gyógyszergyár tulajdonosa, Albert Attila szerint a városnak „jó házként” kell működnie, adminisztratív szerepe van. „A városvezetés szerepe, hogy olyan környezetet teremtsen, amellyel ide vonzzon olyan embereket, akik hoznak valamilyen tudást, kreativitást, tehetséget magukkal, és azzal hozzájárulnak a közös előrelépéshez. Vannak olyan személyek, akik nem tervezik meg az életüket, nem fontolják meg előre a döntéseiket, hanem csak úgy megtörténnek velük dolgok. Úgy gondolom, Marosvásárhely városként hasonlít az ilyen emberekhez, ugyanis nincs koncepció, nincs stratégia, nincs megszabott irány, de az ötlethiány ellenére lassan mégis kezd alakulni” – mondta a cégvezető, aki szerint az egészségügy jó irány lehet Marosvásárhely számára, de nem önmagában, hanem más vonatkozó szakterületekkel együtt.

„Korábban volt felkérés, hogy egyeztessünk, de nem tudok arról, hogy valami konkretizálódott volna.

Az egészségügyi fejlődés kapcsán például feltétlenül meg kell oldani a parkolás kérdését a nagykórháznál”

– fogalmazott Albert Attila, aki úgy véli, a gazdasági fejlődésre nincs konkrét és bevált recept, hanem vannak „motorok”, és ha nagyobb üzletek összejönnek, akkor az beindít egy folyamatot. Van azonban néhány hátráltató tényező Marosvásárhelyen. „Nem lehet úgy dolgozni, hogy mindenki mindenkit szid. Ha csak azzal foglalkozunk, hogy hol tegyünk keresztbe, akkor nem lesz fejlődés.

Idézet
Be kell fejezni a cirkuszt, folyamatosan csak a vita zajlik, ezért nincs haladás.

Én mindig a megoldást keresem, nem a hibásokat. Emellett pedig nagyon fontos az előrelátás, hiszen az üzletembereknek az évük be van tervezve, ezért tudniuk kell, hogy mi az ötlet, miben számítanak rájuk, nem egyik hétről a másikra hoznak döntéseket” – ismertette a vállalkozó.

Oktatás és infrastruktúra 

Hongkongban értük el a számítástechnikában „utazó” Lateral cég alapító tulajdonosát, Ciprian Morart. Ő az a fiatalember, aki a világ vezető óriáscégeinél épített karriert, nemrég mégis úgy döntött, hazaköltözik Marosvásárhelyre, és innen irányítja saját vállalkozását. Nemzetközi magasszintű tapasztalata nemcsak kifejezetten szakmai téren, hanem a munkaszervezésben és vállalkozásépítésben is meglátszik.

„Ahhoz, hogy Marosvásárhelyen valós változás menjen végbe, az oktatástól kell kezdeni, majd az infrastruktúra, a repülőtér és az autópálya fejlesztésére kell összpontosítani. Az oktatás a legfontosabb, mivel jelenleg nincs elegendő magasszintű humántőkénk, és ez 5–10 évet vesz igénybe.

Idézet
Mi például az IT, a szoftver és a dizájn területén 50–100 munkahelyet tudnánk teremteni, de nincs megfelelően képzett munkaerő.

Az infrastruktúra esetében is jelentős hátrányt kell ledolgoznunk – egy vállalkozó, ahhoz, hogy New Yorkból vagy Londonból eljusson Marosvásárhelyre, előbb a nagy potenciállal rendelkező Kolozsvárra tud érkezni, majd onnan kétórás autózással Marosvásárhelyre, azaz oda-vissza négyórás autóút. Úgy vélem, nagyon sok a teendő, ezért mindannyian vállvetve kell dolgozzunk a város fejlesztéséért, amely az egyetlen prioritás kellene legyen” – fogalmazott megkeresésünkre a számítástechnikai szakember.

Galéria

Egyetértés van abban, hogy az infrastruktúra fejlesztése nélkül elképzelhetetlen a gazdasági sikeresség. Illusztráció

Fotó: Gecse Noémi

Ciprian Morar úgy látja, Marosvásárhely nem versenyezhet és nem is kell versenyeznie Kolozsvárral, Nagyszebennel és Brassóval. „Összehasonlítások nélkül kell a városunkra tekintenünk és humántőkét termelnünk. Emellett családközpontú környezetet kell teremteni, kiemelt hangsúllyal a természetre, és építeni az infrastruktúrát, amely a mozgáshoz, a mobilitáshoz, következésképpen a befektetők idevonzásához elengedhetetlen. Mindez együtt teremt kívánatos közeget” – ismertette a vállalkozó, aki szerint

az emberre, a humanitásra és a kreatív, újratervezett városfejlesztésre kell a jövőt alapozni

ahhoz, hogy virágzó térséggé váljunk. Ehhez viszont legalább tízéves tervre, jövőképre és együttműködésre van szükség az oktatás, az egészséges környezet és az infrastruktúra fejlesztése terén.

Fókuszban az egészségügy 

Az orvosi laboratóriumi berendezések forgalmazására és szervizelésére szakosodott Clinilab cég tulajdonosa, Jakab István szerint az egészségügy több tőkét termel a kombinátnál, de nem olyan büdös, ezért ezt a szakterületet kellene körüljárni, fejleszteni. Ráadásul reális kitörési lehetőség lehet Marosvásárhely számára, ami megkülönbözteti Kolozsvártól, Nagyszebentől és Brassótól. „Volt kezdeményezés a polgármesteri hivatal részéről, de elakadt.

Egyelőre nem érezzük a pozitív hatásait annak, hogy idehozzuk az országból a pénzt és rendesen adózunk.

Marosvásárhelyen 5–6 gyógyszergyár működik, valamint több országos jelentőségű egészségügyi beszállító, amelyek az országból és külföldről is Marosvásárhelyre hozzák a pénzt, ezért városi szinten tekintettel kellene legyenek ezeknek a cégeknek az igényeire, és megfelelő környezetet kreálni számukra. Például középiskolától egyetemig tartó szakemberképzéssel lehetne ehhez hozzájárulni, hiszen egyre inkább aggasztó a munkaerőhiány.

A munkaerő-keresés és -megtalálás sok energiánkat elveszi, mert speciális igényű tevékenység, amelyhez felkészültség kell.

A képzések engedélyeztetése mellett meg kellene könnyíteni a cégek fejlődését is, hiszen magas jövedelmi szintet biztosítanak alkalmazottaiknak. Mi például építkeznénk, de a zöldmezős beruházáshoz nekünk kell mindent biztosítanunk. Elképzelés kidolgozására van szükség, hiszen beteg és orvos lesz mindig, de gondolni kell a gyógyszeriparra, az egészségügyi beszállítókra, a rendszer kiszolgálóira is” – mondta a Clinilab vezetője.

Rendezvényturizmus, citybreak 

Kíváncsiak voltunk, hogyan látja a térség és a megyeközpont lehetőségeit annak a vállalkozásnak a vezetője, amely az elmúlt időszakban a világ minden tájáról díjakat hozott el, így valamelyest Marosvásárhelyre irányította a bizniszszféra figyelmét. A Privo hotel tulajdonosa, Adina Plopeanu szerint Marosvásárhely erőssége az Erdélyben elfoglalt földrajzi elhelyezkedése, hiszen Erdély Európa-szinten növekszik a turisztikai desztinációk között. Továbbá az országos és nemzetközi szinten elismert orvosi ágazat, valamint a változatos építészeti örökség (középkori, reneszánsz, barokk és szecessziós műemlékek – utóbbi között a főtér épületegyüttese) az erősségünk, amelyet kiegészít a Maros és a környékbeli erdők által alkotott természetes környezet, illetve a környékbeli turisztikai látványosságok (Segesvár, parajdi és tordai sóbánya, Szováta). Adina Plopeanu úgy látja, főként az infrastruktúra (belföldi és európai repülőjáratok, közvetlen vasúti összeköttetés Románia nagyvárosaival, az észak-erdélyi és a moldvai autópályák), orvosi, gyógyszerészeti és orvosinformatikai tudományos kutatások (Marosvásárhely digitális város projekt), a turizmus (brandépítés) és az oktatás (duális rendszer a középiskolák és a gazdasági szereplők partnerségében) kell kiemelt szerepet élvezzen.

Galéria

Változatos építészeti örökség. Vásárhelyi erősség

Fotó: Boda L. Gergely

„Ahhoz, hogy erősítsük a pozíciónkat Kolozsvár, Nagyszeben és Brassó vonatkozásában, a rendezvényturizmust és a citybreak koncepciót kell kidomborítani, amelyek belföldi és külföldi turistákat egyaránt vonzanak. Mindezt

az erősségekre kell alapozni, a kulturális és épített örökségre, a középkori várra, az állatkertre, a természeti környezetre.

A rendezvényturizmus és a citybreak az egyetlen, amely Marosvásárhelyre turistákat tud vonzani, ugyanakkor hozzájárulhat a kapcsolódó tevékenységi ágazatok fejlődéséhez és munkahelyeket teremthet. Először is sokkal erősebben kellene promoválni a már meglévő rendezvényeket, másodszor újakat kellene létrehozni, vonzó eseményeket a marosvásárhelyiek, Románia lakossága és a külföldiek számára” – mondta Adina Plopeanu, aki szerint az egészségügy, az orvosi ágazat legfontosabb belföldi, nemzetközi rangú eseményeit, rendezvényeit Marosvásárhelyen kellene szervezni.

Mit mondanak a rangsorok?

A Storia.ro felmérése alapján az egészségügyi létesítmények tekintetében a romániai városok között Marosvásárhely a 4. helyen áll, Nagyvárad, Brassó és Temesvár mögött. A Business Magazin és a Descopera.ro által a legjobb életkörülményekre vonatkozó, idén márciusi rangsor szerint Marosvásárhely a 7. Annak ellenére, hogy 2015-ben a 9. helyen állt a vállalkozásbarát települések romániai rangsorában, tavaly a Forbes Best Cities listáján már csak a 12. helyen szerepelt. A Ziaruldevest.ro idén augusztusban közölte, hogy a Világbank által készített, a magáncégek jövedelmének növekedését mérő belföldi rangsorban Marosvásárhely a tizenhetedik, 7,21 százalékos növekedéssel. „Pozitív jelzés, hogy Marosvásárhely szerepel ezeken a listákon, de elemezni kellene az okokat és a tényezőket, megvizsgálni, hogy mit kellene tenni a városfejlesztés érdekében, illetve hogy előrelépjen az orvosi és a rendezvényturisztikai preferenciák között. A VisitMures Egyesület létrehozása és a november 16–19. közötti bukaresti turisztikai vásáron való részvétel az első lépés lehet a térség népszerűsítéséhez. Európai pénzalapok lehívása, valamint a helyi és a megyei hatóságok, a magánszféra és a helyi közösség részvétele, együttműködése elengedhetetlen a város fejlesztéséhez” – fogalmazott a Privo hotelkomplexum tulajdonosa.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 23., szombat

Még tart a böjti időszak, de recepteket azért már szabad nézegetni

A bárányhús nagyon megosztó tud lenni, és nem csak húsvét tájékán: vagy ínyencségnek tartják, vagy viszolyognak tőle, az átmeneti állapot fölöttébb ritka – pedig nem árt tudni, hogy hajdanán a székelység alapeledelének számított a gyapjas jószág.

Még tart a böjti időszak, de recepteket azért már szabad nézegetni
2024. március 23., szombat

Kigyulladt és porrá égett egy autó a templom mellett

Teljesen kiégett egy személyautó szombaton az apoldi vártemplom közelében.

Kigyulladt és porrá égett egy autó a templom mellett
2024. március 23., szombat

A Perkőn köszöntötték a tavaszt

Első alkalommal, hagyományteremtő szándékkal szervezett Tavaszünnepet szombaton a kézdivásárhelyi Waldorf-közösség. A Perkőn megtartott, családias hangulatú eseményen a gyerekek ügyességi játékokon vehettek részt, de volt séta, piknik és magbörze is.

A Perkőn köszöntötték a tavaszt
A Perkőn köszöntötték a tavaszt
2024. március 23., szombat

A Perkőn köszöntötték a tavaszt

2024. március 23., szombat

Szalmabálák kaptak lángra a zabolai Páván

Pincében tárolt szalmabálák kaptak lángra a Zabolához tartozó Páva falurészen szombaton délután. A hivatásos és önkéntes alakulatok jelenleg is dolgoznak az oltáson, személyi sérülés nem történt.

Szalmabálák kaptak lángra a zabolai Páván
2024. március 23., szombat

Különleges tárlattal ünneplik a színház világnapját Háromszéken

A színház világnapja alkalmából a magyar színjátszás hőskorát megidéző kiállítással tiszteleg a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy, együttműködésben a kassai Thália Színházzal és a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházzal.

Különleges tárlattal ünneplik a színház világnapját Háromszéken
2024. március 23., szombat

Erdély legnagyobb villamosításfejlesztése valósul meg Gyergyószéken

Gyergyószék mint Hargita megye energetikai csomópontja, újabb mérföldkőhöz érkezett az infrastrukturális fejlesztések terén. Gyergyóremetén egy 110 ezer voltos villanytelep épül. Jelenleg ez az országban a legnagyobb ilyen típusú beruházás.

Erdély legnagyobb villamosításfejlesztése valósul meg Gyergyószéken
2024. március 22., péntek

Száraz növényzet kapott lángra Csüdőtelkén

Tűz ütött ki a Dicsőszentmártonhoz tartozó Csüdőtelkén péntek este, a lángoló növényzet kioltásán jelenleg is dolgoznak – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.

Száraz növényzet kapott lángra Csüdőtelkén
2024. március 22., péntek

Új határidő a bírságra az elektronikus számlázás ügyében

Csak június 1-jétől jár bírság a számlák eFactura rendszerbe történő feltöltésének elmulasztása esetén – jelentette be pénteken a pénzügyminiszter.

Új határidő a bírságra az elektronikus számlázás ügyében
2024. március 22., péntek

Hétvégén nyit a borszéki bobpálya

A tavasz beköszöntével újra elindítják a nyári bobpályát Borszéken március utolsó előtti hétvégéjén. A látogatóknak szombaton és vasárnap 10 és 18 óra között lesz lehetőségük újra bobszánkóba pattanni a Reménység Síközpontnál található pályán.

Hétvégén nyit a borszéki bobpálya
Hétvégén nyit a borszéki bobpálya
2024. március 22., péntek

Hétvégén nyit a borszéki bobpálya

2024. március 22., péntek

Áprilisban debütál a mezőzáhi kastélynál a Bazsarózsa-fesztivál

A Visit Maros Egyesület első alkalommal rendezi meg a Bazsarózsa-fesztivált a mezőzáhi Ugron-kastélynál április 23–29. között, a sztyeppei bazsarózsa virágzási időszakában – számolt be az Agerpres hírügynökség.

Áprilisban debütál a mezőzáhi kastélynál a Bazsarózsa-fesztivál
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!