Fotó: Pethő Melánia
Szobrot emeltek Maroshévízen a település legnagyobb magyar személyiségének, dr. Urmánczy Nándornak. A katolikus templom kertjében felállított alkotás szimbólumértékű is. Hatvanhat év után áll a városban magyar személyt ábrázoló szobor.
2011. szeptember 04., 17:432011. szeptember 04., 17:43
2011. szeptember 14., 14:332011. szeptember 14., 14:33
Az ünnepségen beszédet mondott Gortvay István, Urmánczy Nándor unokája
Vasárnap negyedszerre szervezte meg a Dr. Urmánczy Nándor-emléknapot a személyiség nevét viselő maroshévízi egyesület. Az esemény fénypontja kétségkívül a neves történelmi személyiséget ábrázoló szobor leleplezési ünnepsége volt.
Egy feledésre ítélt emberre emlékezünk – hangzott el Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnökének beszédében a szoboravatáson. Urmánczy Nándor nevét, emlékét sokan megpróbálták kitörölni a magyarság tudatából, azért, hogy ne lehessen a mai és az utánunk jövő nemzedékek példaképe.
Elvitathatatlan, hogy Urmánczy Nándornak éppolyan joga volt arra, hogy szeretett hazájáért, nemzetéért küzdjön, amilyen joga volt Maroshévíz – Toplicza másik híres szülöttjének, Miron Cristeának harcolni a saját népe érdekeiért – hangsúlyozta Kövér László az avatóünnepségen. Ahogy Miron Cristea életének legboldogabb napja volt 1918. december 1., úgy Urmánczy is élete legboldogabb napjának nevezte, amikor hazatérhetett az újra Magyarországhoz tartozó Maroshévízre. Két ellentétes, de éppolyan jogos boldogság. Egyik népnek sincs joga a másik tisztelt személyiségét ellenségnek tekinteni. A nemzeti önazonossága senkinek nem lesz erősebb egy másik nép elnyomásával – hangsúlyozta Kövér. Nem a határok tologatása, hanem az egységes magyar nemzet megerősítése kell legyen most a cél – fejtette ki Kövér László.
Czirják Károly, a szoborállítás megálmodója úgy véli, az Urmánczy-szobor felavatásával Maroshévíz történelmet ír
A szoborállítás példaértékű egész Székelyföld számára
Izsák Balázs SZNT-elnök beszédében kijelentette: a maroshévízi szoborállítás hűségből, megmaradásból példát mutathat egész Székelyföldnek. Bizonyíték arra, hogy az eszmények nem tűnnek el akkor sem, ha egy település lakosságának alig negyedét teszi ki a magyarság. Jelenleg az eszmények, az értékek elveszése jelenti az egyik legsúlyosabb veszélyt Székelyföld, a székelység számára – ha a szobrot nézem, látom, hogy ezt a veszélyt is el tudjuk hárítani – fogalmazott Izsák.
Az ünnepségen beszédet mondott még Gortvay István, Urmánczy Nándor unokája, és László Tamás, a testvérváros, Budapest XV. kerület polgármestere is. Felszólalt Czirják Károly, Urmánczy Nándor tevékenységének kutatója, valamint Maroshévíz helytörténésze is, aki megálmodója volt a szoborállításnak, és aki nélkül nem is állhatna az alkotás, “hátát a templom szentélyének vetve”, ahogy az egyik beszédben elhangzott. 1945 óta, azaz az egykor a főtéren álló székely katona szobrának lerombolása óta ez az első magyar személyiséget ábrázoló alkotás Maroshévízen. Valami elkezdődött… - mondta az egyik szónok.
A Blaskó János szobrászművész által készített Urmánczy-mellszobrot Kövér László leplezte le, majd számos közéleti személyiség és intézmények képviselői helyeztek el koszorúkat az alkotás talapzatánál. Koszorúzott többek között Füzesi Oszkár bukaresti magyar nagykövet, Zsigmond Barna Pál csíkszeredai főkonzul, Urmánczy örmény gyökereinek köszönhetően pedig Nelly Matevossian, Örményország bukaresti nagykövetségének képviselője is.
A szobrot Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke leplezte le
Urmánczy Nándor, Toplicza legnagyobb magyarja
Urmánczy Nándor a századelőn, az első világháború végéig és az ország széteséséig országgyűlési képviselőként küzdött a haza és ezen belül Székelyföld felemelkedéséért, számos megvalósítás, mint a székely körvasút létrehozása is nevéhez kötődik. A háború végén az ország szétesésének veszélyét látva alapította meg a Székely Nemzeti Tanácsot, majd ezt követően hozzájárult a Székely Hadosztály felállításához. Trianon után élete végéig harcolt az elszakított területek visszaszerzéséért. Nevéhez fűződik a Nemzeti Hiszekegy az ő indítványozására született, az Ereklyés Országzászló mozgalom is. 1940-ben, Észak-Erdély visszacsatolása után hazatért, és szülővárosában halt meg.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
szóljon hozzá!