A közmunka sokakat elijeszt a segély igénylésétől. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A szociális támogatások kifizetését és felügyeletét végző szakhatóság Kovászna megyei területi hivatalának adatai szerint az utóbbi négy-öt évben Háromszéken folyamatosan csökkent a szociális segélyeket igénylők száma. 2018-ban például 1984 ilyen jellegű kérelmet iktattak, 2019-ben 1795-öt, míg tavaly 1601-re esett vissza ez a szám. Fontos adalék, hogy a kérelmek nem egyénekre, hanem családokra vonatkoznak, és például a Sepsiszentgyörgy melletti Előpatakról 13 tagú család is szerepel a listán.
2023. január 13., 20:222023. január 13., 20:22
Tavaly Nagybacon községben részesült a legtöbb, mintegy 800 család a garantált minimális jövedelem néven ismert szociális segélyben, a lista végén Torja, Kökös és Málnás állt.
A szociális igazgatóság illetékesei úgy látják, a segélyigénylők száma egyfelől azért is csökkent, mert több jogosult külföldön dolgozik, emellett az is tény, hogy
Előfordultak olyan esetek is, hogy a szociális segélyekre szorulók a kérvény benyújtásának idején vállalták a közmunkát, de később nem tettek eleget ezen kötelezettségüknek, emiatt a segélyt elveszítették bizonyos időre. Az sem titok, hogy
A segélyt főleg többgyermekes családok igénylik huzamosabb ideig, a sepsiszentgyörgyi szociális igazgatóság nyilvántartásában szerepel olyan kérvényező, aki
Az igazgatóság ennek kapcsán közli a minimális garantált jövedelem havi összegeit is: egy háztartáson belül egy személynek 149 lej, két személynek 269 lej, három személynek 376 lej, négynek 465 lej, 5 tagú családnak 554 lej, 6 tagúnak 593 lej, 7 tagúnak 631 lej, 8 tagúnak 669 lej, 9 tagúnak 708 lej, 10 tagúnak – mint az említett példánál – 746 lej, míg az előpataki 13 tagú család 860 lejt kap.
Barót városban 10 évvel ezelőtt öt-hatszáz háztartás kérvényezett szociális segélyt, idén alig 26, de Uzonban is százról kevesebb mint nyolcvanra csökkent a számuk. További példák: Kézdivásárhelyen tavaly decemberben 38, Előpatakon 214, Torja községben 4 család szerepelt a listán.
Az idei SepsiBook könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál mintegy 120 programot kínál, 38 standon közel 50 kiadó könyveit lehet megvásárolni – vasárnapig várják a látogatókat a sepsiszentgyörgyi Sepsi Arénába.
A falusi élet mozzanatait megörökítő tér kialakítását már korábban is tervezték, de mindeddig nem találtak hozzá megfelelő helyet. A most készülő bölöni falumúzeum egyik legértékesebb darabja egy 1848-ból származó, fából készült nyereg.
Fennállásának 12. évfordulóját ünnepli a sepsiszentgyörgyi Székelyföldi Vadászati Közgyűjtemény, amely ez alkalomból különleges, előadással kísért fotókiállítással rukkol elő. A Mikrovilág csodáit május 23-án 18 órától lehet megtekinteni.
Kevesebb mint egy éve még vészesen közel állt a kiszáradáshoz, a sürgősségi beavatkozások azonban meghozták az eredményt: lassan visszanyeri régi formáját a Rétyi-tó. A partján lévő szálloda gazdát cserélt, így hamarosan a vendéglátás is fellendülhet.
Kénytelen kölcsönhöz folyamodni a sepsiszentgyörgyi önkormányzat, hogy biztosítani tudja az Országos Helyreállítási Alap keretében megnyert pályázatokból kivitelezendő munkálatok önrészét és az el nem számolható költségeket.
Öt évvel ezelőtt kezdte tudományosan feltérképezni a fiatalok elvárásait a Kézdivásárhelyi Ifjúsági Szervezet. Most ismét online konzultációt folytat, hasonló megfontolásból.
Lemondott a Vadon Egyesület a Benedek-mezei lovasközpont fenntartásáról és működtetéséről, illetve közös megegyezéssel megszűnik a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a Vadon Egyesület közötti erre vonatkozó társulási szerződés.
Építik, díszítik, élettel töltik meg a Sepsi Arénát: készülnek a szervezők sepsiszentgyörgyi kortárs irodalmi fesztiválra és könyvvásárra. A Sepsi Book csütörtökön kezdődik, a végleges program csak kevéssel tér el a tervezettől.
A Tamási Áron Színház nagytermében zárul az idei sepsiszentgyörgyi hangversenyévad május 23-án, pénteken 19 órától. Ez alkalommal a Plugor Sándor Művészeti Líceum diákkórusai és szimfonikus zenekarai lépnek fel.
Bár a magyarság számára az elvárt módon alakult az államfőválasztás, a statisztikából kitűnik, hogy még a legmagyarabbként számon tartott háromszéki településeken is többtucatnyian adták a szavazatukat George Simionra. Ennek okát firtattuk.
1 hozzászólás