
Fotó: Nagy D. István
Nyílt levélben kéri a Zöld Székelyföld Egyesület Tamás Sándort, a háromszéki önkormányzat elnökét, hogy ne hagyja jóvá a Rétyre tervezett fűrészüzem területrendezési tervét. A szervezet továbbá arra buzdítja a székelyföldieket, hogy amennyiben egyetértenek a levél tartalmával, küldjék azt el Tamás Sándor hivatalos email-címére, kérve, hogy ne hagyja jóvá a területrendezési tervet.
„A beruházás terve már egy ideje aggodalommal tölt el, hiszen a beruházást támogatók között senki sem tartja fontosnak a valós szakmai elemzést, sem a következetes döntéshozást” – olvasható a levélben.
Bizonytalan jövő
Felhívják a figyelmet, hogy a beruházó 650 új munkahelyet ígért, ám fennáll a veszélye, hogy kétszer ennyien kerülnek az utcára az ágazatban tevékenykedő kisebb cégeknél, ugyanakkor nincs garancia arra, hogy valóban alkalmaznak 650 embert, és hogy nem más megyékből hozzák a munkaerőt. Figyelmeztetnek továbbá a megnövekedett teherforgalom okozta károkra, az erdőirtásra, és kérik, hogy az ügyet ne alacsonyítsák politikai csatározások helyszínévé. „A környezetvédelmi hivatal kibocsájtotta az elmúlt napokban a területrendezési terv engedélyét. Nem túl meglepő, hiszen mindenkinek kiadja, hiszen ez a dolga. A labda viszont ezzel a Kovászna Megyei Tanács térfelére került, hiszen annak kell jóváhagynia a területrendezési tervet. Összegezve Önön, önökön múlik, hogy mi történik a továbbiakban, hogy az Ön intézménye rányomja-e pecsétjét erre a beruházásra. Kérem, ne tegye!” – olvasható a levélben.
Tamás: a törvény kötelez
A környezetvédelmi engedély mellett a cég még legalább 15 jóváhagyást kell beszerezzen, mielőtt a háromszéki önkormányzat jóváhagyja a területrendezési tervet, tehát, hogy a hetven hektárt mezőgazdasági területből átminősítsék ipari zónává. Ha ezeket mind felmutatja, az önkormányzatnak nincs törvényes lehetősége, hogy a jóváhagyást megtagadja, mondta el érdeklődésünkre Tamás Sándor. „Ez nem preferenciális, hanem törvényes kötelesség. Két típusú jóváhagyás van, azok melyek beszerzésére a törvény kötelezi a befektetőt, például a környezetvédelmi, a hadügyi, a titkosszolgálati, ám olyanok is vannak, melyeknek kérését a törvény csak lehetővé teszi az önkormányzat számára. Kovászna Megye Tanácsa ezeket is mind kérte, tehát például az archeológiai vagy a közegészségügyi jóváhagyást is” – magyarázta Kovászna Megye Tanácsának elnöke. „Az autonómia eddig tart, jó lenne, ha nem a bukaresti törvények szabályoznák, hogy meddig terjed egy tanácselnök hatásköre” – mutatott rá továbbá az elöljáró. Tamás Sándor arra is kitért, ezren írták alá a különböző tiltakozó íveket, ám csak 15 százalékuk háromszéki és senki nem rétyi lakos. Emlékeztetett, a rétyi közmeghallgatáson a helyiek a munkahelyeket sürgették, a székelyföldi emberek ipart, egymás közt versengő cégeket szeretnének.
Megakadályozott fakitermelés
Az angyalosiak megvédték az erdőjüket – adja hírül a rétyi beruházás ellen tiltakozó Indigó csoport elnevezésű civil szerveződés. A fotókkal dokumentált tudósítás szerint mintegy ötven községbeli fiatal megakadályozta az illegális fakitermelést a település határában. Aláírásgyűjtést indítottak, a tiltakozást eljutatták a hivatalos szervekhez is. „A falu továbbra is csak magára számíthat, mert a hatóságok mossák kezeiket, tegyenek feljelentést, akkor talán megnézik, mi történik, de addig nem. A verespataki aktivizmus sikere kisebb helyi ügyekben is reményt ad és ez így van rendjén” – olvasható az Indigó csoport bejegyzésében.
Egy személyautó és egy tehergépkocsi ütközött össze csütörtök este fél tízkor Bereck közelében.
Több olyan határozattervezet is a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület csütörtöki ülésének napirendjére került, amely a kormányzati megszorítások helyi hatásait tükrözi. A tervezést azonban nem adta, nem adhatja fel a város.
A kiszámíthatóság érdekében 2028-ig befagyasztják a vállalkozások épület- és területadóját Sepsiszentgyörgyön, ugyanakkor folytatják a de minimis támogatási programot is, amelynek révén a cégek visszaigényelhetik a befizetett helyi adó egy részét.
Két évben belül szobrot állítanak Mihai Eminescunak Sepsiszentgyörgyön – jelentette be Antal Árpád polgármester és Olimpiu Floroian, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Kovászna megyei elnöke közös szerdai sajtótájékoztatójukon.
Néhány hónap leforgása alatt hatalmas épületek nőttek ki a földből Sepiszentgyörgy leendő egyetemi kampuszának területén. Tonk Mártont, a Sapientia EMTE rektorát faggattuk a munkálatok előrehaladtáról, a képzési kínálat bővítésének lehetőségéről.
Drasztikus bírságokat helyezett kilátásba a TEGA köztisztasági vállalat az építkezési törmeléket a háztartási hulladéknak szánt digitalizált ökoszigetekbe dobók számára. A szabálytalankodó sepsiszentgyörgyiek zsebe akár 3000 lejjel is bánhatja.
Harmincegy iskolai bűncselekményt tartottak számon, ezek többsége verekedés volt, súlyos következmények nélkül – összegezték a minap lezárult tanév iskolai biztonsági tapasztalatait Kovászna megyében.
Megkezdődött a kézdivásárhelyi Kanta utca régóta várt felújítása. A munkálatok miatt ideiglenesen módosult a közlekedési rend: egyes szakaszokon egyirányúsították a forgalmat, több utcában pedig korlátozták a kanyarodási lehetőségeket.
Kilőttek egy medvét Sepsiszentgyörgyön a Farm utcában vasárnap este, egy másik kószáló nagyvadnak pedig csapdát helyeztek ki az Oltmező utcában.
Az ott lakók, illetve a rajta naponta közlekedők több mint hat éve várnak rá, azóta hol por, hol sár keseríti az életüket. Kézdivásárhelyen június 22-én, hétfőn elkezdik a város egyik bejáratának számító Kanta utca felújítását.
szóljon hozzá!