Fotó: Veres Nándor
A nyolcadikosok országos felmérő eredménye ismét rávilágított arra a pedagógiai-politikai kérdésre, miszerint nem román anyanyelvű és nem román anyanyelvi környezetben élő gyerekkel szemben abszurditás román anyanyelvi szintű elvárásokat támasztani. Még több évbe is belekerülhet azonban, amíg kiderül: a nem megfelelő tanterv okolható-e a rosszabbodó eredményekért vagy valami más a probléma oka.
2016. július 07., 12:452016. július 07., 12:45
2016. július 07., 12:592016. július 07., 12:59
A nyolcadik osztályt végzettek esetében az országos felmérőn elért eredmények alapján egy számítógépes rendszer segítségével sorolják be a kisdiákokat szakközépiskolába vagy gimnáziumba – aki szakiskolába készül, annak nem szükséges a kisérettségi. Ebből a szempontból tehát egyáltalán nem mindegy, hogy milyen jegyet érnek el a diákok román nyelvből és irodalomból, matematikából, illetve anyanyelv és irodalomból. A gyerekek személyiségfejlődése és komfortérzete, vagy ha úgy tetszik, életminősége és a társadalmi beilleszkedés, együttélés szempontjából azonban talán még ennél is fontosabb, hogy évről évre kimutatható: nagyon nagy a különbség a magyar anyanyelvű gyerekek román és magyar vizsgaeredménye között. Több esetben előfordult, hogy míg magyarból 9-es körüli eredményt ért el egy diák, addig románból alig haladta meg az 5-öst.
Csigalassúságú munkatempó
„Rég próbálkozunk, hogy elérjük, a nem román anyanyelvű diákok számára külön tantervet dolgozzunk ki és ültessünk gyakorlatba, azaz más tanterv alapján oktassuk és kérjük számon a magyar osztályokban tanuló diákokat, mint a román osztályokban tanulókat. Ez egyébként szerepel is az érvényben levő 2011-es tanügyi törvényben, de kivitelezése roppant lassú ütemű. Az 1–4. osztályosok számára elkészült a speciális tanterv és módszertan, tehát a kérdést az elemi oktatásban sikerült megoldani, következik az 5–8. osztály, majd legvégül a 9–12. A nyolcadikosok felmérőjének vizsgatételeit értelem szerint az érvényes tanterv alapján dolgozzák ki, és mivel még nem jutottunk el a 8. osztályig a nem anyanyelvi román tantervvel, ezért ez továbbra is nagy gond” – fejtette ki lapunk érdeklődésére a tanügyminisztérium kisebbségi osztályának igazgatója, Szőcs Domokos. Hozzátette, ha azonban ez majd megtörténik – a jelenlegi ütem szerint még legalább négy év, amíg kidolgozzák az 5–8. osztályosok speciális román tantervét –, és akkor is sokkal gyengébb lesz a magyar diákok román jegye, mint a magyar, akkor majd meg kell vizsgálni egyéb okokat is, hogy miért nem tudnak, vagy nem akarnak románul megtanulni a magyar gyerekek.
A tartalmi kínálaton kell változtatni
A témával már több mint tíz éve foglalkoznak a Sapientia-EMTE csíkszeredai oktatói, Tódor Erika Mária és társai, több tanulmányt készítettek és tettek közzé, folyamatosan arra törekszenek, hogy meghallgattassanak, mindeddig kevés sikerrel. „Ez egyrészt oktatáspolitikai, másrészt nyelvpedagógiai kérdés. A magyaroktól ugyanazt várják el, mint a románoktól, márpedig ha közvetlen környezete nem román anyanyelvű, akkor 8. osztályig nem tudja elsajátítani. A gyerekek nem buták, és az sem merül fel, hogy nem akarnak tanulni, hanem új tanítási mód és tartalom szükséges. Elsőként a beszélt nyelvet kellene elsajátítaniuk, de az iskolában egyből irodalmi szövegekkel és nyelvtannal bombázzák őket, ez paradoxon a nem román anyanyelvűek esetében. Az oktatás tartalmi kínálata nem kedvez a sikerélménynek, nem a koruknak megfelelően szólítja meg a diákokat. Megszakad a módszer hatékonysága és a kommunikáció, így a kudarcélményt magukkal viszik és az egyre fokozódik” – mondta a szakember.
A románt kezeljék idegen nyelvként
A pedagógus szerint az oktatási rendszernek és irányítóinak el kell fogadniuk azt, hogy a magyar gyerekeknek nem a román az anyanyelvük, és sokan csak és kizárólag az iskolában tanulják a románt, mégis azt várják el tőlük, hogy anyanyelvi szinten kezeljék. „Ez pedagógiai abszurditás, mert nem lehet ugyanazokkal az eszközökkel mérni az anyanyelvű és a nem anyanyelvű diákot” – fogalmazott Tódor Erika Mária. Ugyanezen a véleményen van a Bolyai Farkas Gimnázium romántanára, Nagy Judit is, aki szerint 8. osztályig a románt idegen nyelvként kellene oktatni a magyar diákoknak, éppúgy, mint az angolt vagy a németet. „Kilencedik osztálytól már nem, hogy ne kerüljenek hátrányba a román anyanyelvű társaikkal szemben, de 5. osztályban nagyon nagy szakadás tapasztalható. Az elemiben más a helyzet, mert a tanító nénik számára készültek CD-k a román, mint idegen nyelv oktatására, a kolozsvári Elena Platon és csapata dolgozta ki a módszertant” – mondta a katedravezető. Arra a kérdésünkre, hogy mindezt figyelembe véve, akkor a magyar vagy a román anyanyelvű romántanár lenne jobb a gyerekek szempontjából, elmondta: amennyiben a jelenlegi helyzetet és tantervet vesszük figyelembe – márpedig úgy tűnik, hogy még évekig így marad –, akkor az a román ajkú tanár lenne a kívánatosabb, aki tisztában van a magyar diákok lemaradásával, le tud „alacsonyodni” az ő szintjükre, és így próbálja meg felzárkóztatni őket, tehát kiváló pedagógiai érzékkel kell rendelkeznie.
A sokak által nagyra becsült építész műhelyébe enged betekintést az egyedülálló kiállítás, amelyet csütörtökön nyitottak meg a Székely Nemzeti Múzeumban. Az ünnepélyes alkalmon bejelentették: emlékszoba is készül Kós Károly tiszteletére.
A Kovászna megyei elsősegélyverseny 60. kiadását tartották meg ma Sepsiszentgyörgy főterén.
Több mint ötszáz kérelmet nyújtottak be a Kovászna Megye Tanácsa által meghirdetett pályázatra civilszervezetek, egyházak, ifjúsági és diákszervezetek, sportolók. A megyei önkormányzat idén 3,45 millió lejt fordított a támogatásukra.
Összeállításunkban a háromszéki középiskolák ballagási időpontjait gyűjtöttük egybe.
Jelenleg a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház csaknem mindegyik épületét korszerűsítik: építik, hőszigetelik, felszereléssel látják el azokat. András-Nagy Róbert kórházmenedzser szerint rövidesen az új sürgősségi osztály is elindulhat.
Erősítené sorait az Erdélyi Magyar Szövetség, amelynek képviselői szerdai sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatójukon az elnökválasztás alternatíváira is kitértek, állást foglalva Nicușor Dan mellett.
Újabb kortárs-tárlat nyílik meg az Erdélyi Művészeti Központban (EMÜK) szerdán 18 órakor. A főként erdélyi kötődésű alkotókat megszólító MAMŰ Mátrix az őket foglalkoztató kihívásokról ad egyfajta helyzetképet.
Az ivóvíz köbméterenkénti ára 8,8 lejről 9,43 lejre, a szennyvízé 6,17 lejről 6,62 lejre nő Kovászna megyében. Az új díjszabás május 1-jén lépett érvénybe, tehát a júniusi számlákon már tükröződni fog.
Huszonhatodik alkalommal hirdetett városismereti vetélkedőt a sepsiszentgyörgyi Pál Utcai Fiúk Egyesület. A Barangoló részvevőinek helytörténetből kell jeleskedniük.
A kötelező szakmai gyakorlat ideje alatt bántalmazták szexuálisan 15 éves fiát egy sepsiszentgyörgyi szállodában – állítja egy helybéli édesanya, aki feljelentést tett a rendőrségen.
szóljon hozzá!