Ráduly István, Kovászna megye prefektusa
Fotó: Erdély András
Aggasztóan megnőtt a medveészlelések száma az elmúlt hetekben Kovászna megyében – közölte Ráduly István prefektus keddi sajtótájékoztatóján. Mint kiderült, idén már 28 medvét kilőttek Háromszéken az engedélyezett 54-ből.
2025. május 27., 20:142025. május 27., 20:14
Annyi medve van a megyében, amennyi egész Nyugat-Európában nincs – közölte Ráduly István prefektus, Gheorghe Neagut, a Környezetvédelmi Ügynökség igazgatóját idézve.
A 112-es sürgősségi hívószámon csak ebben a hónapban 11, medvék jelenlétére vonatkozó bejelentést fogadtak, és idén összesen 29 olyan eset történt, amely a csendőrség mozgósítását igényelte.
Ebben az évben egy személyre támadt rá a nagyvad – az eset Szárazajtán történt –, az illetőt súlyosan megsebesítette az állat, utólag kártérítési igényt is benyújtott a Környezetvédelmi Hivatalhoz – tudtuk meg a sajtótájékoztatón. Ráduly István úgy véli,
A kormánybiztos elmondta, arra kérte az illetékeseket, a vadásztársaságokat és a helyi elöljárókat, hogy elsősorban ezeket a zavart okozó példányokat lövessék ki a kvóta keretéből (ami az idén 54, akárcsak tavaly).
A kedden reggel, Maksán befogott bocsot a Bodoki-havasokba szállították
Fotó: Dán András
Hétfőn sürgősségi eljárással Csernátonban kellett egy medvét kilőni, miután egy bocsos egyed előző éjjel behatolt egy felsőcsernátoni üzletbe, majd másnap visszaért ugyanoda. Ekkor azonban már jelen volt a helyi illetékes bizottság, és
A négyhónapos bocsot elaltatták, majd a balánbányai medvemenhelyre vitték – részletezte érdeklődésünkre Dán András állatorvos, aki részt vett az akcióban.
Kedden reggel Maksán is befogtak egy nagyvadat egy medvecsapdával, azt a Bodoki-havasokba vitték.
Nagy a mozgás az utóbbi időben, nagyon sok anyamedve van a környéken – erősítette meg Szász István Endre mikóújfalusi állatorvos, akit az utóbbi hónapok tapasztalatairól faggattunk. Abban a megkérdezett is egyetért a prefektussal, hogy a polgármesterek kezdenek bátrabban élni a 81-es kormányrendelet biztosította lehetőségekkel.
amit legtöbbször a saját vadászterületeken belül ejtenek meg, de a tapasztalat szerint az eltávolított állatok legalább fele visszatér.
Az állatorvos, aki maga is több község polgármesteri hivatalával áll szerződésben, hogy szükség esetén a sürgősségi bizottság tagjaként közbelépjen, úgy véli:
Vannak ugyanis olyan polgármesterek, akik nem szerződtetnek állatorvost, mivel nincs sűrű medvejárás a környékükön és nem fizetnék a szakembereknek a havi díjat. Mások pedig a vadászokkal nem szerződnek, mert esetlegesen ők maguk is vadásznak, és érdekellentét esete áll fenn. Így viszont szükség esetén nincs ahogy közbelépni – magyarázta a szakember.
Fotó: Pál Árpád
Mindezek mellett rá kell szánni az időt és energiát is arra, hogy felkészüljenek a medve fogadására, ha az megjelenik a településen, ahhoz viszont informálódni kell a lakosoktól (merre jár, mikor jelenik meg az állat), és esetleg órákat, napokat készenlétben állni, továbbá be kell fektetni egy medvebefogó ketrecbe is. Enélkül nem lehet eredményt elvárni – szögezte le Szász István Endre.
Első körben a vadászoktól kell begyűjteni az információt az állatról, az állatorvos „nem fog odamenni »földhözverni« a medvét, egy ütőképes csapatot kell felállítani” – zárta beszélgetésünket Szász István Endre.
Jelenleg is több településen avatkoznak be a hatóságok az intenzív esőzések okozta áradások miatt Kovászna megyében. A megye több pontján is kritikus a helyzet, utakat árasztott el a víz, illetve lakóingatlanokat is veszélyeztet az árvíz.
További forgalmi korlátozásokra lehet számítani Háromszéken az áradások miatt, hiszen a folyók és patakok vízszintje jelentősen megemelkedett, és több útszakasz járhatatlanná vált az elmúlt órákban lehullott kiadós csapadék miatt.
Egy tűt sem lehetett volna leejteni a kézdivásárhelyi Kosztándi Galériában hétfőn délután. Ekkor mutatták be a közismert képzőművész-házaspár életművét összegző és elemző, Deák Ferenc Loránd művészettörténész által jegyzett albumot.
A heves esőzések próbára tették a Kovászna megyeieket is: a folyók áradásnak indultak, utak tűntek el, termőföldek kerültek víz alá. Az áradat törmeléket, szemetet hozott magával, az emberek folyamatosan küzdenek az otthonaik megóvásáért.
Hiába az erőfeszítés, a háromszékiek nem tudják tartani a lépést a természettel. A Feketeügy megáradt, Szentivánlaborfalván már elmosta a frissen épített utat, Kökösbácsteleken pedig a Tatrang lépett ki a medréből, néhol a gát szintjét is meghaladta.
A megáradt Feketeügy már a rétyi híd tartógerendáira gyakorol nyomást, és a vízszint még tovább növekedhet.
Forgalmi korlátozásokra lehet számítani Háromszéken az áradások miatt, hiszen az elmúlt órákban lehullott kiadós csapadék következtében a folyók és patakok vízszintje jelentősen megemelkedett, és több útszakasz járhatatlanná vált.
Túl magas a Feketeügy-folyó vízszintje, ezért félő, hogy elárasztja a közelben lévő házakat. Mintegy száz embert menekítenek ki a Kovászna megye tűzoltóság segítségével Kökösbácsteleken.
Utakat, mezőket árasztott el a víz Kovászna megyében. A tűzoltóság szerint csökkenőben van a vízszint, de folyamatosan figyelemmel követik a történéseket.
A Kökös községhez tartozó Bácsteleken még elevenen él a 2018-as árvíz emléke, amelyhez hasonlóval talán most is szembesülniük kell a helyieknek. Keddre virradó éjjel elővigyázatosságból lakoltattak ki 50 embert, de a mai éjszaka is kritikusnak ígérkezik.
szóljon hozzá!