Kiss Imre főtanfelügyelő örömmel nyugtázta a pedagógusok hatalmas érdeklődését
Fotó: Mathias Corvinus Collegium
Nem igaz, hogy a gyermek keveset tud a világról, meggondolatlan és impulzív ösztönlény, aki irányításra és szabályozásra szorul. Sokkal inkább olyan valaki, aki sokat tud a világról – hangzott el egy minapi háromszéki szakmai konferencián.
2025. január 30., 12:222025. január 30., 12:22
2025. január 30., 12:252025. január 30., 12:25
A Mathias Corvinus Collegium évente egyszer megszervezett sepsiszentgyörgyi pedagóguskonferenciáján félóra alatt telt házat regisztráltak, és bizonyára senki nem bánta meg a részvételt: az előadók izgalmas témákat hoztak.
A pedagóguskonferenciát az MCC ezúttal is a Kovászna Megyei Tanfelügyelőséggel partnerségben szervezte meg azzal a céllal, hogy megismertessék az oktatás új útjait, megerősítsék a támogató pedagógusi attitűdöt és aktuális módszertani ismereteket nyújtsanak át. Ugyanakkor a rendezvény egyfajta köszönetnyilvánítás is az oktatók elkötelezett munkájáért.
Kiss Imre háromszéki főtanfelügyelő a jelenlévők köszöntése után elégedettségét fejezte ki, hogy nemcsak a koncerteken vagy a meccseken, hanem egy tudásmegosztó fórumon is félóra alatt betelnek a helyek.
A konferencia első részében dr. Dósa Zoltán pszichológus, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Székelyudvarhelyi Kihelyezett Tagozatának vezetőjét hallgathatták meg a jelenlevők, aki A csírázó csoda. A fejlődő gyermeki értelem különlegessége és az ámulat határai címet adta előadásának. Végigkövette a folyamatot, ahogyan a gyermek a világról tanul, elsősorban az utánzás módszerével, és taglalta a gyermekre vonatkozó régi és újabb hiedelmeket is.
Dósa Zoltán érdekfeszítő és gyakorlati példákkal megtűzdelt előadást és workshopot tartott
Fotó: Mathias Corvinus Collegium
„Nem igaz, hogy a gyermek keveset tud a világról, meggondolatlan és impulzív ösztönlény, aki irányításra és szabályozásra szorul, sokkal inkább olyan valaki, aki sokat tud a világról, és bár hibázik, folyamatosan korrigál, kis tudósként építi fel magának a világot. A nevelés olyan, mint a főzés: nem mindegy, miből főzünk (milyen géneket hoz a gyermek), és az sem mindegy, mit csinálunk az alapanyagokkal; vagyis a környezeti hatást is számba kell venni” – példázta az előadó. Az eredmény indeterminatív, azaz a szerencsének is szerepe van benne, lineáris okság alapján nem kiszámítható, de nem is véletlenszerű, állította Dósa.
A konferencia második részében két műhelymunkán vehettek részt a pedagógusok. Dósa Zoltán a kreativitás árnyoldaláról, az iskolai csalás okozta problémákról beszélt.
az iskolai vagy osztálybeli környezet és a csalás gyakorisága közötti összefüggést is megerősítették a kutatások. Az iskolai csalás elsősorban a kompetitív légkörben zajló oktatás jellemzője, a diákok a jó jegyekért folyamodnak hozzá. Az előadó érdekfeszítő stílusban és sok esettel példázva arra világított rá, melyek a jegyek általi és a ritkábban alkalmazott, formatív minősítés előnyei és hátulütői.
Éheztek az információra sajátos nevelési igényű gyermekekkel osztályaikban egyre sűrűbben találkozó pedagógusok
Fotó: Mathias Corvinus Collegium
Saját bevallásuk szerint a dr. Szántó Bíborka egyetemi adjunktus és Jére Noémi gyógypedagógus, mentálhigiénés segítő szakember által közvetített tudásra is igen nagy szükségük volt a pedagógusoknak.
Éppen ezért a Másság, elfogadás és eszközök a sajátos nevelési igényű gyermekekkel való együttműködéshez című workshop is maximális létszámmal zajlott. Gyakorlatias eszközöket kínált a diszlexiával, az autizmussal és az ADHD-val, vagyis figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarral élő gyermekek fejlődésének segítéséhez, illetve ahhoz nyújtott támogatást, hogy az inklúzió és integráció a mindennapokban megvalósíthatóbbá váljon – noha ez mindig újabb és újabb erőforrások mozgósítását követeli meg a pedagógusoktól.
Az SNI-s, azaz sajátos nevelési igényű gyermekek száma az utóbbi tíz évben megkétszereződött, közel 800-at jegyeznek csak a háromszéki iskolákban. Azoknak, akik nem jutottak el erre a workshopra, a témáról februárban egy újabb, nyílt előadást szervez az MCC.
Nagyon sok mozgássérültnek a sepsiszentgyörgyi Máltai Szeretetszolgálat által szervezett nyári tábor jelenti az év egyik kiemelkedő eseményét, ez idén június 29-től július 6-ig zajlott Mikóújfaluban.
Hat település között osztotta szét a Galac megyétől kapott egymillió lej értékű gyorssegélyt hétfői ülésén Kovászna Megye Tanácsa. Bíznak benne, hogy rövidesen az árvíz sújtotta községek fertőtlenítésére igényelt kormánytámogatás is megérkezik.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület fennállásának 35. évfordulójára készült dokumentumfilmet, hétfőn 17 órától mutatják be a kovásznai Csoma Emlékközpont és Népfőiskola székházában.
A sepsiszentgyörgyi rendőrséget riasztotta szombaton késő este egy nő, hogy 37 éves fia öngyilkosságot fontolgathat a vasútállomás környékén.
Elérkezett egy nemzedékről nemzedékre testálódott álom megvalósulásának ideje a kovásznai unitárius leányegyházközség számára: széleskörű közösségi összefogásnak köszönhetően saját gyülekezeti otthonuk lett.
Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.
szóljon hozzá!