Hibás termékek esetén a kereskedőt elsősorban a termék kijavítására kötelezi a törvény. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Karácsony után gyakori a méretük miatt nem megfelelő vagy nem tetsző ajándékok visszavitele, ugyanakkor nem ritka az sem, hogy a fogyasztók hibás termékekkel térnek vissza a boltba. A két eset között az a különbség, hogy míg a hibás termékeknél a vásárlók élhetnek törvény adta jogaikkal, addig a hibátlan termékeknél nem a törvény szabályozza a kereskedő viszonyulását, hanem csakis saját üzletpolitikáján múlik, hogy visszaveszi-e vagy sem.
2019. december 30., 22:032019. december 30., 22:03
Nem tetsző vagy rossz méretű termék esetén csak a kereskedő jóindulatán, illetve vásárlóbarát üzletpolitikáján múlik, hogy a bizonylattal együtt visszavitt ajándékot kicseréli-e másikra, vagy esetleg biztosítja a termék árának levásárlását az üzletében. Az erdélyi fogyasztók tapasztalata szerint a legtöbb boltban vásárlóbarát üzletpolitikát alkalmaznak, azaz nem utasítják el őket akkor sem, ha nem hibás a termék, csak éppen nem megfelelő számukra, és
amely saját boltjukban levásárolható, illetve más terméket adnak cserébe. Arra is van példa, hogy visszaadják a vételárat, bár erre jóval kevesebb kereskedő hajlandó.
A hatályban lévő törvények értelmében ha hibás termékről van szó, a kereskedőnek egy háromlépcsős rendszert kell figyelembe vennie.
Elsősorban arra kell törekednie, hogy a hibás terméket saját szervizükben megjavítsa, legtöbb tizennégy napon belül.
Ha ez nem lehetséges, második lépésként kicserélheti egy ugyanolyan termékre, amennyiben van raktáron,
és csak harmadik opcióként adhatja vissza a vételárat
– mondta kérdésünkre Laurențiu Moldovan, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője, hozzátéve, hogy talán nem ez a sorrend volna a legmegfelelőbb.
Romániában még nem létezik olyan törvény, amely az offline, azaz a hagyományos boltokban vásárolt termékek esetében a visszavitel vagy a csere iránti igénylés időtartamát szabályozná. Magyarországon az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállásról szóló törvény értelmében ha a fogyasztó három munkanapon belül jelzi a termékcsere iránti igényét, a kereskedő köteles kicserélni az adott terméket. Németországban ez a jótállási idő akár harminc napra is felmehet. Itthon ez az idő akkor jár le, amikor kilépünk a termékkel a boltból – mondta Laurențiu Moldovan.
Ha nem hibás a termék, a kereskedő üzletpolitikáján múlik, hogy visszacseréli-e. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Ennek az az elméleti magyarázata, hogy a fogyasztónak lehetősége van ellenőrizni a megvásárolt terméket, sőt a kereskedőnek törvényi kötelezettsége kipróbálni a vásárló előtt, hogy működik-e az eladásra szánt termék. Sok esetben azonban ez nem valósul meg, és a vásárló csak otthon szembesül a hibás termékkel. Jó tisztában lenni azzal, hogy
„A nagyobb áruházak jobban ismerik a törvényt, ezért ritkán fordul elő, hogy nem engedik kicsomagolni a termékeiket vásárlás előtt, inkább kisebb boltokra jellemző ez” – tette hozzá a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője. Bár néha előfordul, hogy a nagyobb áruházak dolgozói sincsenek tisztában a fogyasztók jogaival, ahogy ez egy nyárádszeredai olvasónkkal is történt egy marosvásárhelyi nagyáruházban.
„Tavaly karácsony előtt két héttel vásároltunk a kisfiunknak egy vagány távirányítós autót. Amikor az ajándékozásra került a sor, kiderült, hogy a távirányító nem működik. Szerencsére kibontottuk karácsony estéje előtti nap, karácsony napján pedig visszavittem. Persze nem vették vissza, azzal érvelve, hogy az a fajta autó már nincs raktáron, nem tudják visszacserélni. Hajlandó lettem volna felpótolni is az árát, de egyszerűen szóba sem álltak velem. Sajnos
– panaszolta a Székelyhonnak az édesanya, aki akkor nem tudta, hogy fogyasztóként jogában áll kipróbálni a terméket vásárlás előtt, ha pedig a kereskedő ezt nem engedi meg, feljelentést tehet ellene a fogyasztóvédelmi hivatalnál. Laurențiu Moldovan elmondta,
Ünnepek előtt talán kicsivel többen jelezték panaszukat a fogyasztóvédelmi felügyelőségen, mint máskor, de egész évben vannak hasonló esetek – tette hozzá az intézmény vezetője.
Átfogó keresés indult a péntek délelőtt eltűnt Sándor Péter Katalin felkutatására Csíkszeredában és környékén.
Kigyulladt egy leparkolt személyautó a csíkszeredai Testvériség sugárúton szombat reggel, a lángok átterjedtek egy másik autóra is. A tüzet a járókelők és a közelben lakók is észlelték.
Több, mint 40 rendőr vett részt a Maros megyei Csatófalván tartott átfogó ellenőrzési akcióban, amelybe közrendvédelmi, közlekedési, bűnügyi és gazdasági nyomozói kapcsolódtak be.
Gyalogost gázolt el egy személyautó pénteken este Csíkszereda központjában, a Kossuth Lajos utcában, a Szabadság téri gyalogátkelőn.
Olyan transzformátorállomás létesült Gyergyóremetén, amilyenhez hasonlót legutóbb évtizedekkel ezelőtt építettek a Hargita megyében. A községben létrejött ipari park üzemeinek ellátása mellett a gyergyói települések áramellátási gondjait is megoldja.
Európában, de az egész világban is a hosszú távú stabilitásnak, a demokrácia kiteljesítésének és a jogállamiságnak is kérdése, hogyan kezelik a kisebbségek problémáit, figyelemmel a bevándorló közösségek mozgására is – jelentette ki Szili Katalin.
Az oktatási minisztérium pénteken közölte, eleget fog tenni az alkotmánybíróság határozatának, amely szerint alkotmányellenes az a törvény, amely csak az állami iskolák tanulóinak biztosít teljesítményösztöndíjat.
Több, mint negyven köbméter lopott fát foglaltak le a Maros megyei Szászszentivánon egy összehangolt hatósági akció során.
Az inka birodalomban különleges tiszteletben részesítették őket, gyapjukból királyi öltözéket készítettek, számos vallási szertartásban részt vettek, most pedig páran beköltöztek a marosvásárhelyi állatkertbe. Alpakák érkeztek és már látogathatók.
szóljon hozzá!