Fotó: ifj. Farkas Antal
Itt van az erdei gyümölcsök szedésének szezonja. Sokan élnek a lehetőséggel, és megpróbálnak kereskedni a szamócával, málnával, szederrel. Néhányan engedéllyel szedik le a gyümölcsöt, mások pedig törvénytelenül gyűjtik a termést magánterületekről. Egyesek az út szélén árusítják a gyümölcsöt, integetve az autósoknak, de házról házra járva is kínálgatják a vedreikbe gyűjtött termést. Történnek visszaélések is, a lakóházakba betérve tulajdonítottak el már javakat a gyümölcsárusok.
2011. július 27., 20:132011. július 27., 20:13
2011. július 27., 20:222011. július 27., 20:22
Korondtól a Kalonda-tetőig több árus is kínálja a gyümölcsöket
Piacon, főbb útvonalak mentén és házról házra járva próbálnak túladni az erdőkből begyűjtött szamócán, áfonyán, málnán és gombán. Nem mindenki jár el a tisztességesen, ráadásul néhányan meglopják vásárlóikat. A magán- és az állami tulajdonban lévő erdők esetében is engedélyt kell kérni a termés begyűjtésére. Helyenként a közbirtokosságok megengedik a szedést, mivel erdeikben nincs jelentős mennyiségű gyümölcs.
Zetelakán szerződést kötöttek
Az ügy kapcsán megkerestük Jakab Ferencet, a zetelaki közbirtokosság elnökét, aki közölte, hogy társulatuk engedély kiváltásához köti a gyümölcsszedést. „Sajnos, vannak olyan személyek, akik nem kérnek felhatalmazást tőlünk és úgy szednek gombát, málnát, szamócát. Mi egyetlen céggel kötöttünk szerződést, amely a közbirtokosság erdejéből leszedheti a gyümölcsöket” – tudtuk meg Jakabtól. Az elnök azt is elmondta, nagyon nehéz számon kérni az engedéllyel nem rendelkező gyümölcsszedőket, hisz nem ismerik a törvényeket. Vannak, akik kérnek egy felhatalmazást az erdészettől, és erre hivatkozva keresik a kibúvókat, holott a magánszemélyek erdeiben is gyűjtik a termést. Jakab még elmondta, olyan gondolatok is felröppentek, hogy a Székelygyümölcs-programmal együttműködést alakítsanak ki, és akkor a közbirtokosság saját erőből szedné le a gyümölcsöt, amit majd fel is tudnának dolgozni.
A korondi és farkaslaki erdőkben nincs sok gyümölcs
Korond Székelyudvarhely felőli kijáratánál látni több gyümölcsárust is, akik kitartóan integetve próbálják megállítani az autósokat, hogy vásároljanak tőlük. Károly Antaltól, a korondi közbirtokosság elnökétől, valamint Fancsali Ernőtől, a farkaslaki közbirtokosság elnökétől is azt tudtuk meg, hogy társulataiknál nincs szükség ilyen engedélyek kiváltására, ugyanis az általuk felügyelt erdőkben elenyésző mennyiségű gyümölcs terem. Korond polgármestere, Katona Mihály elmondta, tudomásuk van a gyümölcs- és gombaárusokról, azonban nem feladatuk ellenőrizni őket. „Addig is, ameddig szedik az áfonyát, nem foglalkoznak kártékony dolgokkal” – fogalmazott Katona, ugyanakkor azt is elmondta, hogy tudomása szerint nem volt nagyobb ellenőrző akció a termést leszedő és értékesítő cigányok körében.
Korond irányában, a Kalonda-tetőről lefelé haladva hét-nyolc parkolónál is árulják a gombát, áfonyát és málnát. Érdeklődésünkre elmondták, hogy az áfonyát a Bucsin-tetőn szedik, a málnát „nagyon messze Korondtól”, de ebből kevés van. Fél liter málnát 30 lejért kínáltak, de le lehetett alkudni 15 lejig, míg az áfonyát 15 lejért adták – nagyobb mennyiség esetén olcsóbban. Az áfonyát árusítóktól kiderítettük, hogy az egész család részt vesz a kereskedelemben. Amennyiben mindegyikük elmegy az erdőbe, naponta akár 40–50 liter gyümölcsöt is begyűjtenek.
Vannak, akik a városi piacon próbálnak túladni a terményen
Vigyázat, egyesek lopnak is!
A székelyudvarhelyi rendőrség felhívja a lakók figyelmét, hogy vigyázzanak értékeikre, ugyanis néhány gyümölcsárus a házakba bejutva visszaél a helyzettel és tárgyakat, pénzt is eltulajdonít. Minden házhoz bemennek, ahol nyitott ajtót találnak. Ennek elkerülése érdekében kérik a lakókat, ne kockáztassanak, az ajtókat, ablakokat zárják be, még ha csak öt percre is futnak át a szomszédba vagy az üzletbe.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
Gyengébb virágzást hozott idén a Farcád és Sükő környéki cseresznyefák számára az áprilisi fagy.
Lezárta a polgármester hivatal a székelykeresztúri Erzsébet-kutat, miután lakossági bejelentés érkezett arról, hogy fonálférgekkel fertőzött a forrásvíz. Az egészségügyi szakhatóság munkatársai pénteken mintát vettek a vízből.
Kívül már lefestették, jelenleg pedig a belső részen dolgozik a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Ház felújításával megbízott kivitelező. Még bőven van munka, de néhány hónap múlva le kell záruljon a beruházás.
Miután hosszas jogi küzdelem után visszaszerezte a strandot a szentegyházi önkormányzat, el is kezdte annak kisebb fokú rendbetételét. Terveik szerint még idén nyáron újra megnyitják azt a látogatók előtt.
Több naposra tervezik, így már jövő szerdán megkezdődik a Szejkefürdőn a székelyudvarhelyi majális, amelyet a pénteki ifjúsági napokkal is egybekötnek. Lesz biciklis felvonulás, tombolahúzás, kulturális programok és koncertek is.
A községben élő fiatalokat célozza a farkaslaki önkormányzat új projektje: ifjúsági tömbházat építenek Nyikómalomfalván, ahol kedvezményes feltételekkel lehet majd lakást bérelni, és később meg is vásárolni.
szóljon hozzá!