Fotó: ifj. Farkas Antal
Itt van az erdei gyümölcsök szedésének szezonja. Sokan élnek a lehetőséggel, és megpróbálnak kereskedni a szamócával, málnával, szederrel. Néhányan engedéllyel szedik le a gyümölcsöt, mások pedig törvénytelenül gyűjtik a termést magánterületekről. Egyesek az út szélén árusítják a gyümölcsöt, integetve az autósoknak, de házról házra járva is kínálgatják a vedreikbe gyűjtött termést. Történnek visszaélések is, a lakóházakba betérve tulajdonítottak el már javakat a gyümölcsárusok.
2011. július 27., 20:132011. július 27., 20:13
2011. július 27., 20:222011. július 27., 20:22
Korondtól a Kalonda-tetőig több árus is kínálja a gyümölcsöket
Piacon, főbb útvonalak mentén és házról házra járva próbálnak túladni az erdőkből begyűjtött szamócán, áfonyán, málnán és gombán. Nem mindenki jár el a tisztességesen, ráadásul néhányan meglopják vásárlóikat. A magán- és az állami tulajdonban lévő erdők esetében is engedélyt kell kérni a termés begyűjtésére. Helyenként a közbirtokosságok megengedik a szedést, mivel erdeikben nincs jelentős mennyiségű gyümölcs.
Zetelakán szerződést kötöttek
Az ügy kapcsán megkerestük Jakab Ferencet, a zetelaki közbirtokosság elnökét, aki közölte, hogy társulatuk engedély kiváltásához köti a gyümölcsszedést. „Sajnos, vannak olyan személyek, akik nem kérnek felhatalmazást tőlünk és úgy szednek gombát, málnát, szamócát. Mi egyetlen céggel kötöttünk szerződést, amely a közbirtokosság erdejéből leszedheti a gyümölcsöket” – tudtuk meg Jakabtól. Az elnök azt is elmondta, nagyon nehéz számon kérni az engedéllyel nem rendelkező gyümölcsszedőket, hisz nem ismerik a törvényeket. Vannak, akik kérnek egy felhatalmazást az erdészettől, és erre hivatkozva keresik a kibúvókat, holott a magánszemélyek erdeiben is gyűjtik a termést. Jakab még elmondta, olyan gondolatok is felröppentek, hogy a Székelygyümölcs-programmal együttműködést alakítsanak ki, és akkor a közbirtokosság saját erőből szedné le a gyümölcsöt, amit majd fel is tudnának dolgozni.
A korondi és farkaslaki erdőkben nincs sok gyümölcs
Korond Székelyudvarhely felőli kijáratánál látni több gyümölcsárust is, akik kitartóan integetve próbálják megállítani az autósokat, hogy vásároljanak tőlük. Károly Antaltól, a korondi közbirtokosság elnökétől, valamint Fancsali Ernőtől, a farkaslaki közbirtokosság elnökétől is azt tudtuk meg, hogy társulataiknál nincs szükség ilyen engedélyek kiváltására, ugyanis az általuk felügyelt erdőkben elenyésző mennyiségű gyümölcs terem. Korond polgármestere, Katona Mihály elmondta, tudomásuk van a gyümölcs- és gombaárusokról, azonban nem feladatuk ellenőrizni őket. „Addig is, ameddig szedik az áfonyát, nem foglalkoznak kártékony dolgokkal” – fogalmazott Katona, ugyanakkor azt is elmondta, hogy tudomása szerint nem volt nagyobb ellenőrző akció a termést leszedő és értékesítő cigányok körében.
Korond irányában, a Kalonda-tetőről lefelé haladva hét-nyolc parkolónál is árulják a gombát, áfonyát és málnát. Érdeklődésünkre elmondták, hogy az áfonyát a Bucsin-tetőn szedik, a málnát „nagyon messze Korondtól”, de ebből kevés van. Fél liter málnát 30 lejért kínáltak, de le lehetett alkudni 15 lejig, míg az áfonyát 15 lejért adták – nagyobb mennyiség esetén olcsóbban. Az áfonyát árusítóktól kiderítettük, hogy az egész család részt vesz a kereskedelemben. Amennyiben mindegyikük elmegy az erdőbe, naponta akár 40–50 liter gyümölcsöt is begyűjtenek.
Vannak, akik a városi piacon próbálnak túladni a terményen
Vigyázat, egyesek lopnak is!
A székelyudvarhelyi rendőrség felhívja a lakók figyelmét, hogy vigyázzanak értékeikre, ugyanis néhány gyümölcsárus a házakba bejutva visszaél a helyzettel és tárgyakat, pénzt is eltulajdonít. Minden házhoz bemennek, ahol nyitott ajtót találnak. Ennek elkerülése érdekében kérik a lakókat, ne kockáztassanak, az ajtókat, ablakokat zárják be, még ha csak öt percre is futnak át a szomszédba vagy az üzletbe.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
Az esőzések miatti kétnapos kényszerleállást követően pénteken újraindultak a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatok a beszakadt bányarésznél. Időközben ugyanakkor növekedett a bányában lévő víz szintje.
Népi építészeti tábort szervez a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága szeptember 1–5. között Tordátfalván. Jelentkezni augusztus 15-ig lehet.
A feltételes mód tizenkét név esetében már nem érvényes, ők ugyanis biztosan ott lesznek az idei TEDxUdvarhely színpadán. A szervezők bejelentették a konferencia előadóit.
Hetven parajdi vállalkozás tulajdonosa igényelte a gazdasági minisztérium által beígért támogatást. Az iratcsomókat fel kell juttatni Marosvásárhelyre, hetente egy nap azonban Parajdon is le lehet adni.
Megváltozott egy Bethlen-negyedi utca forgalmi rendje Székelyudvarhelyen: egyirányúvá vált a Céhek utca egy szakasza, érdemes figyelmesen közlekedni.
Negyedik alkalommal szervezik meg Nyáresti filmek elnevezésű rendezvényt Székelyudvarhelyen, melynek célja helyi és anyaországi filmkészítők és alkotásaik megismertetése az udvarhelyszéki közönséggel.
Az esőzések miatt szerdától több napra leállították a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatokat a parajdi sóbányánál – közölte Hargita megye prefektusa.
Előbb az étkező turistákat kergette el a tányérok mellől, majd a kiérkező hatóságokra is rárontott az a fiatal medve, amelyet szerdán délben kénytelenek voltak kilőni a vadászok egy zeteváraljai panzió udvarán.
Jövőre elkezdődhet a Harvíz Rt. vízhálózattal kapcsolatos udvarhelyszéki nagyberuházása, több mint 40 millió lejre növeli a város az EU-s beruházások önrészének biztosítására szánt hitelvonalát – derült ki a székelyudvarhelyi képviselők ülésén.
szóljon hozzá!