Fotó: Kristó Róbert
“A szabadság oly kimeríthetetlen kincs, mely azáltal, hogy véle többen osztoznak, sem fogy, sem gyengül, sőt nő, sőt erősödik” – Kossuth Lajos ezen szavaival nyitották meg az 1848–49-es szabadságharc 162. évfordulóján, Csíkszeredában a szabadság, testvériség, egyenlőség jegyében megszervezett ünnepséget. A csíkszeredaiak és vendégeik először a Gál Sándor-szobornál hajtottak fejet, majd együtt vonultak a Vár térre az ünnepi szónoklatokat meghallgatni, részesei lenni az ünnepnek.
2010. március 15., 21:342010. március 15., 21:34
2010. március 17., 11:462010. március 17., 11:46
Fotó: Kristó Róbert
„Nekünk, erdélyi magyaroknak különösen fontos e nap, mert számunkra március 15-e nem csak az 1848–49-es forradalom, hanem az 1989 utáni közös és folyamatos szabadságharcunk ünnepe” – szólt a Vár téren összegyűltekhez Kelemen Hunor csíki parlamenti képviselő, kulturális miniszter, aki egyben arra is felhívta a figyelmet, hogy nem szabad felednünk az 1990 márciusában Marosvásárhelyen történteket. Mint felelevenítette, akkor ott fiatal újságíróként „látta, érezte a vad gyűlöletet, a félelmet, az elszántságot”. „Egyik oldalon az elszántságot, hogy megsemmisítsenek bennünket, a mi oldalunkon az elszántságot, hogy megmaradjunk. Nem láttam, mert akkor nem láthattam azt a sötét erőt, amely a vad magyarellenességet szította azzal a szándékkal, hogy bevégezze a kommunista diktátor hirtelen félbeszakadt munkáját. Azoknak a napoknak az igazságára is fény fog derülni” – fogalmazott a miniszter, aki szerint azóta Romániában néhány dolog megváltozott, de még több dolognak változnia kell, „amíg kivívjuk, elnyerjük, megszerezzük autonómiánkat”.
Kelemen Hunor egyben ama örömének is hangot adott, hogy 162 esztendővel a magyar szabadságharc után és a marosvásárhelyi véres március 20. évfordulóján, Románia kulturális minisztereként jelentheti ki: hazahoztuk Székelyföldre, oda, ahol a helye van, Gábor Áron egyetlen megmaradt rézágyúját. Kihangsúlyozta, nem visszakerült, hanem „közös erővel hazahoztuk”. „Talán nem szentségtörés azt mondani, hogy ennek a megmaradt ágyúnak lelke is van. Mert a harangoknak is lelkük van. Gábor Áron ágyúi pedig székely harangokból készültek. Ez az ágyú magában hordja a szabadságharcosok hitét. Ez az ágyú magában hordozza Gábor Áron üzenetét: győzzük le kishitűségünket, és tegyük a dolgunkat, végezzük a munkánkat. Mérgesek, bosszúsak, szomorúak, türelmetlenek lehetünk – de kishitűek nem” – hangsúlyozta.
Kelemen Hunor szerint 162 évvel ezelőtt is hősökre, mártírokra volt szükség, ma is hősökre van szükségünk. „Mindennapi hősökre van szükségünk, akik élni tudnak a nemzetért, olyanokra, akik élni tudnak a közösségért, akik tenni és dolgozni akarnak.”
A márciusi ifjak példája kötelez
Petőfi Sándor és a márciusi ifjak, a cselekvő bátorság hőseinek emlékét elevenítette fel ünnepi beszédében Ft. Tamás József püspök. „A márciusi ifjaktól kapta vissza a magyar nép önbecsülését, a hitet abban, hogy egy nemzetnél sem vagyunk alábbvalók. A márciusi ifjak máig ragyogó példát adtak hazaszeretetből, önzetlen áldozatvállalásból, ezeknek a fiataloknak egyetlen vagyonuk volt, becsületes életük, és amikor a haza ezt kérte tőlük, odaadták.” Ma pedig – fűzte hozzá – a szabadságharc hősei azt üzenik, ne engedjük, hogy a hazugság, az önzés, a belenyugvás, a közömbösség mételyezzen meg bennünket. „Március 15-e legyen az a jel, amelyben győzni fogunk a kishitűségen, a csüggedtségen, a lélekromboló gonoszságon” – fogalmazta meg üzenetét a püspök.
A szabadságharc, a szabadságért elesett hősök szellemiségét elevenítette fel Solymosi Alpár unitárius lelkész, aki igen sajátos módon követte meg azokat, elsősorban a magyarországi vendégeket, akiket a délelőtti megyezászló-felvonáson megbánthatott, amikor a 2004-es népszavazást emlegette. Nekik ajánlva énekelte el Petőfi Sándor A székelyekhez című versét.
A csíkszeredai megemlékezést ünnepélyesebbé tették a Nagy István Művészeti Iskola diákjai, kórusa, a Cantate Énekegyüttes, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes, a Csíkszéki Mátyás Huszáregyesület, Tusnád község Pro Musica Fúvósegyesülete.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!