A magyar oktatók és diákok külön tanévkezdő ünnepsége a marosvásárhelyi vártemplomban
Fotó: Haáz Vince
A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem magyar karának oktatói és diákjai hétfőn este a Vártemplomban tartották az ünnepélyes tanévnyitót. A MOGYE és a Petru Maior Egyetem egyesüléséből létrejött Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Műszaki Tudományegyetem vezetősége délelőtt a Kultúrpalotában tartotta a román nyelvű évnyitót.
2018. október 02., 16:532018. október 02., 16:53
2018. október 02., 22:172018. október 02., 22:17
Az önálló magyar kar megalakulására semmilyen garanciát nem látnak a MOGYE magyar oktatói, ellenben azt sem engedhetik meg maguknak, hogy belenyugodjanak a helyzetbe. Míg más egyetemeken alkalmazták az anyanyelvű oktatásra vonatkozó tanügyi törvényt, az egyetemi autonómiára hivatkozva, a MOGYE román vezetősége visszautasította azt – hangzott el hétfő este a Vártemplomban szervezett tanévnyitó ünnepségen.
Fotó: Haáz Vince
Az ökumenikus istentiszteletet követően a felszólalókat Sipos Emese, a gyógyszerészeti kar oktatója szólította a mikrofonhoz, elsőként Tóth Lászlót, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulját, aki saját, valamint Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes gondolatait tolmácsolta. Legyen hitünk és kitartásuk, mondta, majd felolvasta a magyar politikus üzenetét, aki nagyrabecsülését fejezte ki mindazért, amit a magyar oktatók és diákok tesznek magyarságukért, a küzdelemért, amiért nem adják fel, hogy anyanyelvükön taníthassanak, illetve tanulhassanak.
Ünnepi köszöntőjében bátorságra és kitartásra biztatta a diákokat, arra, hogy legyen kitartásuk a kihívásokhoz. Marton László, a Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség elnöke, másodéves orvostanhallgató arról beszélt, hogy bár úgy tűnik, a tiltakozások nem hoznak eredményt, mégsem fölöslegesek.
Fotó: Haáz Vince
A magyar tagozat választott vezetője, Szabó Béla köszöntötte az elsőéveseket, akik, bár lehet, hogy „tele a hócipőjük a MOGYE-üggyel”, mégis elhivatottságot éreztek az erdélyi magyar orvosképzés iránt. 2014-ben egy olyan törvény született, amely lehetővé teszi az anyanyelvű oktatást, de a MOGYE-en ez csak félig valósult meg – mutatott rá a professzor –, hiszen a szakmai gyakorlat továbbra is román nyelven folyik.
– hangsúlyozta, majd arra szólította fel az elsőéveseket, hogy próbáljanak minél többet elsajátítani a egyetemen, és éljenek teljes diákéletet, illetve soha ne maradjanak közömbösek a magyar nyelvű oktatás iránt.
A tanévnyitó a Himnusz eléneklésével ért véget.
A jelenlévők a templomból kilépve, élükön az oktatókkal a járdán sétálva, kezükben gyertyával az egyetem elé vonultak, hogy némán tiltakozzanak az ellen, ami a magyar tagozat megkerülésével történik, történt: a két egyetem gyors összevonása, a magyar nyelvű képzés visszaszorítása.
Fotó: Péter Ferenc/Facebook
Míg a járdán a csendes tiltakozás, addig az egyetem épülete előtt kisebb ünnepség zajlott, a Nemzetek ünnepe elnevezésű egyetemi ünnepségen zászlókat vetítettek a főhomlokzat falára és a nemzeti himnuszokat játszották.
Érdeklődésünkre Szabó Béla elmondta, nincs megtiltva, hogy bemenjenek és csatlakozzanak az ünnepséghez, de úgy érzik, nem ott van a helyük. Hamarosan a csendőrség és rendőrség is megérkezett gépjárműveikkel. Szabó professzor elmondta, nem jelentették be előzetesen, hogy mire készülnek, hiszen „sétálni mindenkinek szabad”. Este 9 óra is elmúlt, amikor egy civil ruhás rendőr rákérdezett arra, hogy mi is történik, van-e engedélyük a tiltakozáshoz. Benedek Imre professzor válaszolt, majd mások is elmondták, hogy
Rá nemsokára, a tiltakozást bezárták, és mindenki távozott a helyszínről.
Aggódnak a magyar orvosképzés jövőjéért
Szabó Béla a sajtónak nyilatkozva kifejtette, hogy nagyon aggódnak azért, hogy a bedarálásuk újabb méreteket fog ölteni. „Az elmúlt hat évben bármikor a MOGYE-ügyet felemlegettük, mindig azzal söpörték le, hogy az egyetemi autonómia az egy olyan szent valami, amibe nem lehet beavatkozni. Ha a román fél kér valamit a minisztériumtól, akkor az túlteljesíti a tervet, míg a magyar kar beadványaira még mindig nem válaszolt” – mondta a professzor, hozzátéve, hogy a két egyetem fúziója a szenátusi döntés szerint csak a következő tanévtől kellett volna megvalósuljon, ennek ellenére jól előkészítve, már most létrejött, anélkül, hogy a magyar kar tudott volna róla.
„Megrendültünk a döntéstől, mert a félelmeink megalapozottak, igaz, hogy elhangzottak holmi ígéretek a multikulturalitásra vonatkozóan, de nem tudjuk, hogy az olyan, ami itt zajlik most, vagy lényegi multikulturalitás. Nem tudjuk, hogy mi lesz a magyar oktatás jövője” – fogalmazott Szabó Béla.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
szóljon hozzá!