Gyergyószentmiklós büszke lehet a Lovasnapokra – szögezhetjük le minden túlzás nélkül a hétvégét betöltő eseménysorra visszatekintve. A szervező Bajkó család és az általuk vezérelt rendező csapat ismételten kitett magáért, olyan szórakoztató, szabadidős műsort adott a nézőseregnek, amely – ahogy ígérték – egy percnyi unatkozást sem engedett meg. És mindezt profi módon, magas színvonalon.
2011. szeptember 18., 19:442011. szeptember 18., 19:44
2011. szeptember 19., 15:162011. szeptember 19., 15:16
Egy tudósításnyi cikkbe gyakorlatilag lehetetlen lenne a IV. Gyergyói Lovasnapok minden eseményét belezsúfolni, ezért csak szemlézve, bizonyos műsorszámokat kiragadva foglaljuk össze a lovas hétvégét – amiről talán túlzás nélkül elmondhatjuk, az ország legrangosabb lovas eseményévé nőtte ki magát.
Ma is élő hagyományunk a lovas kultúra
Tavaly több mint tízezer nézője volt a Gyergyói Lovasnapoknak, idén még nem született meg az összesítés, ettől függetlenül is látható volt, hogy ez a szám legalábbis megduplázódott. Aki pedig ott volt, az biztosan nem bánta meg.
A magyar nemzet történelméhez szorosan kötődik a lótartás, a lovas életmód, és ha ma sokan tömbházakba szorulva is élnek, lélekben megvan ez a kötődés a lovakhoz, ezáltal pedig a természethez – bizonyíték erre a kimagasló érdeklődés. A lónak természetes a száguldás, a vágta, hogy igazi társ legyen, ahhoz a gazda, hajtó és nyeregben ülő lovas irányítása is kell. Ha megvan az összhang, csodálatos dolgokra képes együtt az állat és az ember – bizonyította számos lovasnapi műsorszám.
A büszkén léptető nyalka huszárok, a karikás ostorral csattogtató csikósok, vagy a lovat barátként kezelő gyerekek egyaránt tapsra késztették a nagyérdeműt. A ló és az ember együttműködése egykor az életet jelenthette a harcokban vagy a pusztán, mára átalakulva, ez sportként jelenik meg. A military, a díjugratás és természetesen a fogathajtás mind-mind évszázados hagyományokat idézett vissza, a legjobbak pedig ma is éppen annyira örülnek a győzelemnek, mint egykor a pünkösdi királyságot elnyerő lovas legények – és persze, éppúgy kiérdemlik a közönség tapsát, tiszteletét.
Amikor a polgármester is ember
A kétnapos rendezvény egyik leginkább várt műsorszáma természetesen a „polgármesterek csatája” volt, ahol heten álltak rajthoz. Gyergyószék településeit Laczkó Albert Elemér remetei, György István alfalvi, Márton László Szilárd csomafalvi polgármesterek, Mihálydeák Ervin újfalvi alpolgármester és a házigazda Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi alpolgármester képviselte, Márton István Hargita Megye Tanácsa Vidékfejlesztési Egyesületének vezetője pedig a megyevezetés képviseletében szállt „csatába”. Az elöljáróknak segédhajtóként, majd római kocsi hajtójaként is bizonyítaniuk kellett, hogy képesek az irányításra, de a lópatkóval és a vasvillával való célba dobásban is bizonyítaniuk kellett rátermettségüket. A közönség remekül szórakozott, szurkolt, illetve esetenként kinevethette települése vezetőit – viszont főként a taps volt a jellemző. Címvédés Puskás Elemér ditrói polgármester és tavalyi győztes távolmaradásával nem történt, az idei verseny első helyezettje Nagy Zoltán házigazda alpolgármester lett.
Szórakoztatás magasfokon
Ahogy a szervezők megígérték, a nézők egyetlen percig sem unatkozhattak. A lovas műsorszámok mellett igazi újdonságot jelentett a solymász bemutató, és nem maradt el a postagalamb röptetés sem – mondhatjuk, a Lovasnapok az eget is meghódította. A korábbiaknál jóval nagyobb volt az érdeklődés és jelentkezés a kutyakiállításra, sikeresnek bizonyult a más ismert kutyafogat-verseny is. A Step Dance és a Hóvirág együttesek, Bartalis Erzsébet népdalénekes, divatbemutató, vagy akár a szabadtéri kovácsműhely is tartalmas és érdekes látni-hallanivalót nyújtott. Ha a hallanivalóknál tartunk, fontos megjegyezni, hogy a Lovasnapoknak immár himnusza is van. Ennek egyik sora kimondja: székely lovasnemzet vagyunk – erre maga a rendezvény a legjobb bizonyíték.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!