Fotó: Pethő Melánia
A népi igazság nyer bizonyosságot, hogyha az ember elmegy szerencsét próbálni: egyedül a nagyvilágban szembenézhet önmagával, és rájön, hogy a vágyak néha csalókák – foglalta össze a csendes-óceáni sétahajón töltött időszakát György László.
2017. február 20., 20:412017. február 20., 20:41
A Csendes-óceán partvidékével, a hajós élet egy kis szeletkéjével ismerkedtek mindazok, akik a Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ rendezvényén, az Országjárók-Világjárók legutóbbi előadásán vettek részt – a gyergyószentmiklósi György László szemén keresztül nyerhettek bepillantást a „szerencsét próbálók” világába.
Egy hátizsák, egy szál gitár, egy szájharmonika és némi izgalom az ismeretlentől – ezzel a poggyásszal szállt repülőre Budapesten a gyergyói zenész azok után, hogy szerződést írt alá egy munkaközvetítővel. A végállomás az ausztráliai Sydney volt, innen indult ugyanis hosszabb-rövidebb útjára az a sétahajó, amelyen önálló zenészként vállalta a vendégek szórakoztatását négy hónapon át. Már a repülőút során, a Doha-i átszállásnál friss élményeket gyűjtött, mint mesélte, a katari fővárosban „más világ”, „nyugati rend” fogadta.
Ha nem is pozitív, de mindenképp élményszámba illő a hét időzóna, amin „átugorva”, mintegy 15 órás repülőút után érkezett meg Ausztráliába. Azt sem a kellemes emlékei között raktározza, hogy kettős állampolgárként, román és magyar útlevele miatt személyazonossága tisztázásáig elég hosszasan megvárakoztatták a hajóra szállás előtt.
A 15 emeletes, 2010 utas befogadására alkalmas Sun Princessen 900–1000 alkalmazott dolgozik, többnyire más-más nemzetek képviselői. László szerint az eltérő kultúra nem zárja ki azt, hogy akár jó barátságok is szövődjenek – ő is új kapcsolatokra, barátságokra tett szert. Mivel az utazások többsége 11–14 napig tartott, és az utasok is ilyen időközönként cserélődtek, a tarsolyban vitt dalok kitartottak, csak akkor volt szükség újabbakkal bővíteni a repertoárt, amikor hosszabb útra kelt a hajó. Ilyen volt például a 75 napos csendes-óceáni körút, amikor a hallgatóság nagy része végig az úszó járművön maradt.
Persze a rövidebb utakon sem kellett a nap 24 órájában énekelni, a zenészek 2–3 órás műszakra voltak beosztva különböző helyszíneken, és valahányszor kikötött a hajó, ők is szárazföldre léphettek.
„A vízumot, a kijárást a munkáltató cég biztosította, így én is sokszor leszálltam, nézelődtem. Számomra teljesen idegen a hajós élet, valószínűleg azért, mert nem áll közel a mi kultúránkhoz. Így ezen az úton az lett levizsgáztatva, aki valójában én vagyok. Elmondhatom, akárhová megyünk, mindenhol magunkkal találkozunk” – fogalmazott György László. Beszámolójában mesélt azokról a kikötővárosokról, amelyeket sikerült meglátogatnia, így a hallgatóság képet kapott például a Francia Polinézia szigetcsoport vagy Malajzia néhány városáról, ugyanúgy Hongkongról, Szöulról, Pekingről, Jokohamáról, az alaszkai Juneauról, de Vancouver, San Francisco, Honolulu is közelebb került a gyergyóiakhoz előadása által.
„Annak ellenére, hogy nem vágytam nagy utazásra, mégis sok olyan helyre jutottam el, amelyekre korábban ámuldozva gondoltam. Életre szóló élmény volt meglátni ezeket a helyeket, de kiderült, hogy nem kell áhítozni, mert mindenhol emberek élnek, mindenhol ugyanúgy folyik le a szenny a kanálison, mint nálunk. Az, hogy mi ebben a kisvárosban, Gyergyóban élve hogyan nézünk Hawaiira, vagy más híres helyre, és közben sajnáljuk magunkat, nem egyedülálló jelenség, mert aki Sydneyben, Bora Borán vagy Hawaiin él, az is ugyanúgy vágyakozik másfelé. Ez egy emberi tulajdonság. Szerintem azért mondják azt a székely népmesék, hogy akkor talál igazából önmagára a legény, amikor elmegy szerencsét próbálni a nagyvilágba, mert ez így igaz. Számomra is egy nagyon fontos lecke volt ilyen téren ez az utazás. Javaslom mindenkinek, hogy menjen el egy kicsit itthonról, hogy meglássa, hogy hol is van otthon igazából. Így veszi észre az ember, hogy nem is olyan rossz az a hely, ahol él” – fogalmazott György László.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
szóljon hozzá!