Fotó: Balázs Katalin
Két kiállítás nyílt szombaton Szárhegyen. Egyiknek helyszíne a művelődési ház Cika-terme, ott rendezték be a Lovagtermem kicsinyített mását, és mutatták be a Lázár-kastély színeváltozásait negyven év festményei által. A másik a Szépteremtő Kaláka emlékét idézte, a kastélyból elhozott kézimunkák díszítették a sportcsarnok előterét. Erre mondta egy szárhegyi ember sokak egyetértését váltva ki: a kettős kiállítás szép, csak szomorú.
2014. március 15., 19:162014. március 15., 19:16
2014. március 15., 19:442014. március 15., 19:44
Az ideiglenesen bezárt Lázár-kastélyból elhozott, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ tulajdonát képező közel kétezer képzőművészeti alkotásból válogattak a kiállításszervezők. Egyik céljuk – amint Csergő Mária, az intézmény ideiglenes igazgatója elmondta elmondta – az volt, hogy bemutassák: ha a kastélyban nem is tevékenykednek, a munka nem áll meg, az értékeket őrzik és bemutatják a nagyközönségnek.
Jobb jövőt remélve
A negyven éves múltú, Barátság Művésztelepként létrehozott alkotóközpont gyűjteményéből húsz képzőművész huszonhat művét mutatták be. Többnyire a Lázár-kastélyt megjelenítő festmények egy második célt is szolgáltak: az érdeklődők elé tárni, mintegy kordokumentumként a kastély arculatváltozásait az évtizedek folyamán. Czimbalmas Attila képzőművész-restaurátor a hagyaték értéket méltatva világított rá, mit jelent a szárhegyieknek a reneszánsz legkeletibb bástyája, mely bár nem az ő tulajdonuk, ez nem csökkenti kötődésüket.
A Lovagteremből áthozott faragott székeken és míves asztalok körül helyet foglalók falustársuk reményéről is hallhattak: nem lesz sokáig lakat a kastélykapunk, visszakerülhetnek oda az alkotások, visszatérhet az ódon falak közé az élet. Tulajdonosok, megye és községvezetés felismeri, mekkora kincs van kezükbe, és ennek tudatában fognak össze a kastély újranyitásáért.
A tárlat egyelőre hétköznapokon tekinthető meg, külön kérésre hétvégén is kinyitják az érdeklődőknek a Cika-termet.
Szépteremtők „kényszerlakhelyen”
A Havasi Gyopár kézimunkakör tagjai házigazdaként fogadták azokat, akik a sportcsarnok előterében berendezett kiállítást, az udvarhelyi varrottasokat kívánták megcsodálni. Borsos Julianna, a kézimunkakör egyik vezetője elmondta: március 15-én ők így emlékeznek arra a nyolc szárhegyi varróasszonyra, akik a Szépteremtő Kaláka létrejöttétől kézimunkázott, de már nincsenek az élők sorában.
A kastélyban tárolt kézimunkák, némelyikük közel negyven éves, most először kerültek kiállításra, számos más munka ideiglenesen a sportcsarnok helyiségeiben került raktározásra.
A Szépteremtő Kaláka történelme szorosan kötődik az 1974-ben létrejött Barátság Művésztelephez. Miután itt sorban születtek az alkotások és készültek a művészek elszállásolásához szükséges bútorzatok, a szárhegyi asszonyok a szobák szépítéséhez láttak kézimunkákat készítve. A tevékenység 1978-ban kezdődött, és húsz évig tartott, majd a Táltos-kézműves tábor váltotta fel. A Havasi Gyopár kézimunkakör, melynek húsz tagja van az egykori kalákát eleveníti fel, kéthetente találkoznak a huszonéves és nyolcvanon túli kézimunkázók.
„Én azt tartom, hogy a hagyomány nem a hamu őrzése, hanem a láng továbbadása” – határozta meg a köri tevékenység fontosságát Borsos Julianna. A kiállított kézimunkák bármikor megtekinthetőek, ha záros az ajtó, rajta két telefonszám is olvasható, és perceken belül érkeznek tárlatot bemutatni a kör elöljárói.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
A gyergyószentmiklósi Virág lakónegyed déli részének teljes megújítását célozza az a pályázat, amelyhez az előtanulmányt keddi ülésén fogadta el a képviselő-testület. Szabálytalanul épített garázsok bontására is számítani kell.
Magyari-Sáska Zsombor 9,46-os átlaggal teljesítette az érettségi vizsgát. Ezzel a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Líceum diákja lett a legjobb eredménnyel érettségiző magyar diák Gyergyószéken.
szóljon hozzá!