Az értelem adja az életkedvet

•  Fotó: Balázs Katalin

Fotó: Balázs Katalin

A kosárfonás a legegyszerűbb tudomány, ezt mindenkinek meg kell tanulni. És aki Csergő Antalt felkeresi, annak ingyen adja a parasztfűz-alkotásokat. Az egyetlen szárhegyi kosárfonó, mielőtt újra megkérdeznék, tudatja: a „szakmát” nem börtönben tanulta.

Balázs Katalin

2014. július 07., 16:402014. július 07., 16:40

2014. július 07., 17:102014. július 07., 17:10

Úgy hallottuk, mióta bezárt a Lázár-kastély, más látnivalókkal kedveskednek a Szárhegyre érkezőknek. Egy képzőművészbrigádot nemrég egyenesen a mezőre kirándultattak, ott mutatta be a szaki, hogy is készül a fűzfakosár. Az hírlik, Csergő Anti Szárhegyen az egyetlen, mondhatni az utolsó, aki ismeri a kosárfonás fortélyait. Hát megkerestük.

Fűszálakból álló élet

Nem mondhatni, hogy egyből házához találtunk, de útbaigazításban nem volt hiány, sokan ismerik szegről-végről az idős embert, aki így határozza meg életkorát: „immár a nyolcvannegyedik fűre léptem”. Mert minden életéve egy fűszál – fejti ki teli derűvel. És ha ebből a tisztes korból valamely évszám nem jutna eszébe, hát segítségül hívja „memóriáját”, azaz feleségét, Margit asszonyt.

Tanult szakmája szerint kárpitosmester. Nyugdíjazása után sem hagyta annyiba, ma is hívják, ő pedig veszi a szerszámos-táskát, és megbeszélt időre megy a megrendelőhöz. A késés nem kenyere, rá nem kell várjon senki, a kárpitozás pedig nem is annyira kenyérkereseti lehetőség, sokkal inkább szerelem. „Nem hagyok fel vele, mert nagyon szeretem” – mondja, de a szeme is úgy csillan, hogy ha akarná sem tudná letagadni.

Aztán ha éppen nem kell kanapét „újrabőrölni”, kint a mezőn megszáradt a rend, nincs kaszálnivaló, vagy beköszönt a tél, akkor nekilát egy kosár fenekének.

Az első kosárforma

„Már nyugdíjas voltam, van annak vagy húsz éve, ugye, Margit, amikor egy este a tévében egy zetelaki bácsit adtak elé. Kosarat font. Mondom a feleségemnek, reggel megyek ágért.” Hát innen jött az ötlet, aztán másnap reggel gyakorlatban is kipróbálta a látottakat Anti bácsi. „El ágért” – fogalmaz tömören. „Szedtem össze olyanszerű füzeket, amilyenből láttam, hogy dolgozott a zetelaki. Hazahoztam, nekifogtam. Az első tudja, hogy sikerült? Kosárforma volt, de nem kosár. De akkor belémjött az ösztönzés, hogy még próbáljam, legyen jó, no”.

Jó lett az indulás, a kosár oldala is szépen alakult, csak a befejezésnél akadt el a mesterét csak tévéből ismerő tanonc: „a felső szegését, amikor elértem, úgy megálltam, hogy nem tudtam, mitévő legyek. Mert a tévé azt már nem mutatta. Magamtól kellett rakjam az ágakat, s másodjára már szép szegés sikerült nekem is”.

Nagy termelés, vatikáni jövedelem

Csak holtszezonban dolgozik kosárkészítéssel a mester, megvan annak is az ideje, mikor vágja a vesszőket: „A legjobb ősszel, amikor a lapiját elhullatja. Akkora ki van nőve, ki van tágasodva a fűz, s később nem szorul össze. Máskor is lehet vesszőt gyűjteni, nem igaz, hogy nem, csak az abból készült kosár nem tart, gyér lesz a fonás, nagy hézagok maradnak, s ha apróbb holmit tesznek belé, mind kiszotyog”.

Ha jó időben volt levágva a fűz, utána lassacskán lehet feldolgozni. Esténként, esős időben számolgatja ki a huszonnégyet. Mert huszonnégy szállal dolgozik, felfelé abroncsolja, hogy tartása legyen. Egy kosár elkészítése, ha az ághozást is beleszámoljuk, egy jó fél nap.

Amikor az értékesítésről kérdezzük, nagyot kacag: „én már úgy meggazdagodtam a kosárcsinálásból, hogy kell keressek egy személyt, aki felkönyveli a jövedelmet. Ajándékba adom bárkinek. Aki idejön, s azt mondja, kéne egy kosár, mondom, mesze fiam, vigyed. Kapok érte istenfizessét, ez is érték, vatikáni valuta”. Próbáltuk megijesztgetni a nagylelkű embert, hogy ha ennek híre megy, húszan fognak állni a kapujában kosárért. Csak legyintett: „húsznál több van készen, jöjjenek, s amíg van, vigyék! Mennyit kérjek érte? Tíz lejt? Húszat? Vigye, s segítse meg a jó Mária”.

Nem börtönben tanulta

A szárhegyiek között egy sincs, aki konkurenciát jelentene Csergő Antalnak. Régen sem volt kosárfonó a községben, mint mondja, gyergyói cigányok hozták, árusították itt mindig ezt a portékát. Aztán, amikor már ő is „szakmabeli” lett, egyszer találkozott a riválisokkal: „Tudja, hogy jártam? Hozom le a fűzet a Nagypatakon. Jön egy szekér le, teli cigánnyal, s kosárral. Azt mondja az egyik: bácsi, maga mire viszi a fűzet? Mondom, csinálok kosarat. Erre megkérdezi: ejsze volt maga a börtönben, hogy megtanulta? Kacagtam, s szóba álltam velük, hogy börtönben nem voltam, amit tudok, a tévéből tanultam. Csodálkoztak”.

Kosárlátóba járnak, tanítványnak nem szegődnek

Sok mindenre jó a kas. Fahordásra készíti a nagyokat, a kisebbeket zöldségnek, „ugye, mennyivel szebb, ha az asztalra kitett alma nem akármiben van, hanem szép fűzfakosárkában?” – hangzik el a költői kérdés.

A fonottak ikertestvérei sok helyre elkerültek: „Még a bástyánál is van fonott kas, megkértek, megcsináltam, hogy örvendjenek neki. A pap bácsinál is tanítottam a gyermekeket fonni, fűzfakápolnát készítünk. Soknak megmutattam, a napköziben is voltam tanítani, fel is vetettek a tévések. S amikor a művészek jöttek... Ferencz Zoltán hozta az alkotóközponttól legutóbb a népet. Ki kellett vigyem a mezőre, s ahogy a vesszőket levágtuk, ott, helyben egy fa tövében meg is gyártottam a kosarat körülbelül két óra alatt. Erőst csodálkoztak”.

Ha művészek, ha turisták jönnek, mindenkinek szívesen megmutatja, mert ehhez nem kell nagy tudomány. Érdeklődnek ugyan többen, de valahogy nem lelt még igazi tanítványra Anti bácsi. Pedig élete további részére is ez a terve: „megmutatom, s mindenki meg kellene ezt tanulja. Ez a legegyszerűbb, mondhatnám a legutolsó szakma, s nem árt bár ennyit tudni”.

Itt együttélésből is van lecke

Amíg a tornácon beszélgetünk, Margit néni kikészíti a fotóznivalót. Isten tudja, hány kosarat hoz elé, s még rózsacsokrokkal is feldíszíti a környezetüket. Készülnek a képek, majd visszakerülnek helyükre a kosarak. A fásszínajtóból bepillantva derül ki, sokkal nagyobb a készlet, hisz tucatnyi társuk van megrakva felhasogatott tűzifával, gyújtóssal. Mire készülnek Csergőék? Ez itt a szokás. A gazda sosem tudja, melyik reggel kell elmennie, hát előkészíti a fát feleségének, hogy más dolga ne legyen, mint a teli kosarat elévinni a házba. Jó ura van Anti bácsi feleségének – jegyzem meg, mire csak kétszavas a válasz: „egyformák vagyunk”.

Kell is a hasonlóság, hogy két ember fél évszázadot tudjon együtt leélni. Nem tagadják, hogy voltak, vannak kisebb civakodások, de még akkor sem volt harag, amikor a férj több éjszakát töltött házon kívül. Szeretett zenélni, s ha megfogadták, nemcsak mulatságokban muzsikált a cimborákkal, egy-egy leányéneklést is bevállalt. „Meg-megénekeltük a leányokat” – emlékszik arra az időre, mint látszik, igencsak szívesen. De a feleségnek sem rossz emlék, kérdésünkre, hogy haragudott-e a hajnali hazaérkezésekért férjére, Margit néni csak mosolyogva vonja a vállát: „Pénzzel jött reggel”.

Ami az életben fontos

Anti bácsi a muzsikálás, a kárpitozás és kosárfonás mellett az egyháznak is sokat dolgozik. Mikor kérik, megy, segít. Jószántából, istenfizesséért. Felemlegeti, hogy volt, amikor Ervin atya hazaérve Kolozsvárról vele találkozott elsőként, s boldogan mondta: végre hazajöttem, innen már nem kell mennem sehová, s megmutatta Anti bácsinak azt is, hogy ha őt túlélné, hová helyezzék koporsóját. Anti bácsi most is reménykedik, hogy a ferences szerzetes visszatér Csíksomlyóról. Nem meghalni, hanem élni.

Csak egy pillanatra sóhajt fel a kosárfonó, és máris visszatér arcára a derű, úgy válaszol a kérdésre: mi a legfontosabb az életben? „Tudja, mi a legfontosabb? Az értelem. Hogy ne civakodj mással. Inkább adj neki kegyelmet, de ne foglalkozz véle. Hiába szájal vissza, te menj tovább. Ez a legjobb. Ez adja a nyugalmat. Mert ha hercs az ember, azzal mit ér el?”

A válasz még várat magára, de addig is elmondhatjuk, sokan köszönik a kosarat Anti bácsinak. Mi sem képezünk kivételt, hisz búcsúzáskor az Isten áldja mellé járt a fűzfakas is. Csergő Anti bácsiéknál, a szárhegyi kosárfonónál ez így szokás: aki betér, ha kosárra nincs is szüksége, de mindenkinek jut egy jóízű beszélgetés. Igazán bejöhetne máshol is divatba a sok hercsegés helyett... már csak az életkedvért is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 07., hétfő

Nem adhat információkat az ügyészség az orotvai gyilkosság ügyében  

Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.

Nem adhat információkat az ügyészség az orotvai gyilkosság ügyében   
2025. július 06., vasárnap

Uz Bence utódait nem idegesítik a megszorítások

Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.

Uz Bence utódait nem idegesítik a megszorítások
2025. július 05., szombat

Ég az erdei avar és a száraz növényzet Hollósarkán

Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.

Ég az erdei avar és a száraz növényzet Hollósarkán
2025. július 02., szerda

Vízkorlátozás léphet érvénybe két gyergyói településen

Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.

Vízkorlátozás léphet érvénybe két gyergyói településen
2025. július 02., szerda

Százéves az ereklyés országzászló mozgalom – tudományos konferencia Maroshévízen

Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.

Százéves az ereklyés országzászló mozgalom – tudományos konferencia Maroshévízen
2025. július 01., kedd

Gyógynövények éjszakája az Erdővidék Múzeumában

Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.

Gyógynövények éjszakája az Erdővidék Múzeumában
2025. július 01., kedd

Jelentős beruházásra készülnek a gyergyószentmiklósi kórháznál

Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.

Jelentős beruházásra készülnek a gyergyószentmiklósi kórháznál
2025. július 01., kedd

Falunapok Gyergyóújfaluban és Güdücön

A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.

Falunapok Gyergyóújfaluban és Güdücön
2025. június 30., hétfő

Bocsárdi László visszatér rendezőként – ígéretes a Figura következő évada

A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.

Bocsárdi László visszatér rendezőként – ígéretes a Figura következő évada
2025. június 27., péntek

Falunapok hétvégéje Gyergyószéken: ünneplés Ditróban, Orotván és Csomafalván

Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.

Falunapok hétvégéje Gyergyószéken: ünneplés Ditróban, Orotván és Csomafalván