Hitelesítési vizsgálatot végeznek a RAR csíkszeredai székhelyén. Új szabályok következnek
Fotó: Gábos Albin
Hamarosan életbe lép az új járművek károsanyag-kibocsátására vonatkozó új uniós irányelv, amely miatt az úgynevezett sorozat vége (sfârşit de serie) nevű eljárást alkalmazzák Romániában. Az országban emellett a jobbkormányos járművek beíratását is szigorítják.
2018. augusztus 25., 19:342018. augusztus 25., 19:34
Érvénybe lép szeptember elsején az Európai Bizottság könnyű személygépjárművek és haszongépjárművek (Euro 5 és Euro 6) károsanyag-kibocsátása tekintetében történő típusjóváhagyásáról szóló új rendelete, amely miatt az említett időpont után Romániában is megváltozik az érintett járművek forgalomba helyezésének menete. A bizottság 2017-ből származó 1151-es számú rendelete a típusjóváhagyásra vonatkozó, 2007-ből származó 715-ös rendeletet módosítja a károsanyag-kibocsátás csökkentése érdekében.
A bizottság 2007-es rendelete közös technikai követelményeket határozott meg a gépjárművek típusjóváhagyására a károsanyag-kibocsátásuk tekintetében. Ennek megfelelően a gépjárművek műszaki jellemzőinek jóváhagyása az úgynevezett EK-típusjóváhagyás által valósult meg az elmúlt években. Az összes tagállamban érvényes EK-típusjóváhagyás az az eljárás, amely során egy tagállam igazolja, hogy egy adott járműtípus megfelel a vonatkozó európai biztonsági és környezetvédelmi követelményeknek.
Az alkalmazás során azonban problémák merültek fel, ugyanis kiderült, hogy a rendeletben meghatározott eljárások és követelmények ellenére az Euro 5 és 6 besorolású gépjárművek valós közúti közlekedéséből eredő légszennyezése lényegesen meghaladja a kötelező érvényű új európai menetciklus (NEDC) alapján mért értékeket, különösen a dízelüzemű gépjárművek esetében. A tavalyi rendeletben ezért a szakemberek úgy fogalmaztak:
Ezért az előzőek alapján helyénvaló új szabályozási vizsgálati eljárást előírni: a könnyűgépjárművekre vonatkozó, világszinten harmonizált vizsgálati eljárást (WLTP) kell az uniós jogszabályokba beépíteni.
Hozzátették, annak érdekében, hogy a jóváhagyó hatóságok és a gyártók be tudják vezetni a rendeletben foglalt követelményeknek való megfeleléshez szükséges eljárásokat, az előírásokat az új járművekre az M1 és az M2 kategóriájú járművek, valamint az N1 kategóriájú I. osztályú járművek esetében 2018. szeptember 1-jétől kell alkalmazni.
A gyártónak azt is igazolnia kell, hogy a járművek a meghatározott eljárások szerint vizsgálva megfelelnek a rendelet követelményeinek a károsanyag-kibocsátás tekintetében. A rendeletnek megfelelően az M1 kategóriába (a gépjárművezető ülésén kívül legfeljebb nyolc ülőhellyel rendelkező személyszállító autók), az M2 kategóriába (a gépjárművezető ülésén kívül több mint nyolc ülőhellyel és legfeljebb 5 tonna műszakilag megengedett legnagyobb össztömeggel rendelkező személyszállító járművek), illetve az N1 kategóriájú I. osztályba (tehergépkocsik 3,5 tonna össztömegig) tartozó új járművek forgalomba íratása a jelenlegi formában csak augusztus végéig lehetséges. Ezt követően csak azokat az augusztus végéig – a régi előírások szerint – legyártott járműveket lehet forgalomba íratni, amelyeket alvázszámuk alapján a gyártók regisztráltak a Román Autófelügyeletnél (RAR). Tulajdonképpen
ezt követően azonban már csak az új előírásoknak megfelelő, kevésbé szennyező felszereltséggel gyártott járművek beíratása lesz lehetséges.
Az Európai Unió területén kívülről behozott jobbkormányos járműveket nem lehet majd forgalomba íratni Romániában
Fotó: Gecse Noémi
Egy másik fontos változás is érinti a hazai gépjárművezetők egy részét. Azokról van szó, akik jobbkormányos autót vásároltak, vagy ilyet terveztek beszerezni. A RAR javaslatára ugyanis egy közlekedésügyi miniszteri rendelettel szigorították az ilyen típusú járművek beíratására vonatkozó előírásokat, a változások várhatóan a jövő hónapban lépnek életbe. A kezdeményezők szerint
Összesen 70 ezer ilyen típusú autó van az országban, azoknál a baleseteknél pedig, amelyeknél az egyik érintett jobbkormányos autót vezet, az esetek 90 százalékában utóbbi vezetője a vétkes. A RAR adatai szerint csak az elmúlt három évben 51 ezer jobbkormányos autót jegyeztek be Romániában, ebből 44 790-et az Egyesült Királyságból hoztak be az országba. Utóbbi azért fontos, mert a rövidesen életbe lépő szigorítások egyik előírása arra vonatkozik, hogy
A módosítások másik előírása szerint azok, akik már forgalomba írattak egy jobbkormányos autót, továbbra is közlekedhetnek vele az országban egészen addig, amíg egy olyan módosítást nem eszközölnek rajta, ami miatt újra hitelesítési vizsgálatot kell végezni a RAR-nál. Ilyen esetben ugyanis csak úgy kaphatják meg a kért dokumentumot, ha „átköltöztettetik” a kormányt a jármű bal oldalára, egy ilyen átalakítás azonban jelentős összegbe kerül.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Kidőlt fa miatt lezárták a 12C jelű országutat Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó között kedden este. Áramszünet is van a térségben a vihar okozta károk miatt.
Megtalálták annak a medvének a bocsát, amelynek az anyja a napokban egy motorost ölt meg a Transzfogarason. A tragédiát követően a nagyvadat kilőtték, a bocs pedig anya nélkül maradt.
Lezárták az utat a Bucsin-tető térségében egy kidőlt fa miatt kedden este. A hatóságok este kilenckor még dolgoztak az útszaszakasz felszabadításán.
Hét megye 35 településén okozott károkat a viharos időjárás a keddi nap folyamán – derül ki a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) összesítéséből.
Felhőszakadás, erős szél, jégeső várható Maros megyében kedden délután. A meteorológiai szolgálat narancs színű (másodfokú) riasztása kedden 22 óráig marad érvényben.
Közel tízezer pedagógus mérette meg magát július 8-án a véglegesítő vizsga írásbeli részén. A siker itt kulcsfontosságú: e nélkül nem lehet hosszú távon a tanári pályán maradni. Székelyföldön a legtöbben óvónői és tanítói vizsgára iratkoztak.
Három új alkotmánybíró kezdi el kilenc évre szóló megbízatását ezen a héten – írja az Agerpres hírügynökség.
Alkotmánybírói kinevezést kapott kedden Dacian Cosmin Dragoș egyetemi tanár. Az erről szóló rendeletet Nicușor Dan államfő írta alá.
szóljon hozzá!