Hát persze, hogy sütőtök
Hagyományos ünnep már Gyergyószentmiklóson az őszi gazdanap és sokadalom, amikor az éves mezei munka eredményeiért, a megtelt csűrök, kamrák tartalmáért mondanak hálát a gazdálkodók. Jótékonysági jellege is van: adni a rászorulónak abból, ami nekünk termett.
2018. október 01., 15:192018. október 01., 15:19
2018. október 01., 15:222018. október 01., 15:22
Idén a gyergyószentmiklósi őszi gazdanapi sokadalom éppen a hagyományos paraszti időszámítás egyik legfontosabb napjára, a Szent Mihály napra esett. Ez volt az a nap, ameddig a mezőgazdálkodással foglalkozók igyekeztek mindent betakarítani, az állattartók pedig ezen a napon hajtották be a hegyi tanyáikból az állatokat.
„Magot vetettek, gyomláltak, gondoztak, etettek, fejtek, és eledelt tettek a család, a szomszédok, a közösség, a város asztalára munkájuk által. Évről évre egyre kevesebben, de ma is ezt teszik sokan. Állatot tartanak, minőségi és igazi tejet, tojást, húst és zöldséget adnak városunknak, továbbviszik azt a tudást, amelyet őseink kemény munkájuk által tanultak ki és hagytak ránk” – fogalmazott köszöntőjében Len Emil alpolgármester. A gazdákra, a termésre, vásárosokra és vásárlókra György Balázs plébános mondott áldást a városi piacon megtartott eseményen.
Sokan megkóstolhatták a túros puliszkát szombaton Gyergyószentmiklóson
A gazdák ünnepén, őket méltatva, az alpolgármester felhívta a figyelmet: egyre kevesebben mernek ezzel foglalkozni, azt érezve, hogy elveszett az értéke, nincs megfizetve, nem érdemes már. „De mégis hiszem, hogy van és egyre inkább lesz értéke a minőségi alapanyagnak, a természetes módon előállított élelmiszernek. (...) Támogassuk közösségünk gazdáit azzal, hogy az általuk előállított termékeket megvásároljuk, saját egészségünk és régiónk fejlődése érdekében.”
A sokadalom egyik állandó és népszerű programpontja az átlagosnál lényegesen nagyobbra nőtt kerti, mezei termények kiállítása. Ezeket a szentmiklósi és a piacra távolabbról érkező gazdák, gazdasszonyok teszik közszemlére. Ha a tavalyi évhez viszonyítjuk, és ebből vonjuk le, hogy milyen volt az idei esztendő, akkor azt mondhatjuk, idén pityókából kicsivel kevesebb termett, mint tavaly.
A terményszekér tartalma a jóérzés fokmérője is
Remek éve volt a kígyótöknek, 2017 októberében 101 centis volt a leghosszabb termés, erre alaposan „rávert” az idei a maga 140 centijével. Hagyma, karalábé, zeller nagyjából a tavalyi mérethez volt hasonló.
Nemcsak a termények méretét lehet felmérni ilyenkor, hanem a szentmiklósiak jóérzését, adakozó kedvét is. Idén az ápoló- és gondozóközpont (alsó öregotthon) lakóinak élelmezéséhez járulhattak hozzá a piacra látogatók. Az adakozók között volt, aki saját termését tette az adománygyűjtő szekérre, mások pedig pár kiló zöldséget vagy éppen egy zsáknyi pityókát, almát vásároltak, és ezzel járultak hozzá a jótékonysági kezdeményezéshez. Mintha idén kevesebb gyűlt volna, mint más években...
A korábbi években az őszi sokadalom kedvelt programja volt a kamramustra, ahol a háziasszonyok „versenyeztethették” meg a konyhájukban készült zakuszkát, savanyúságokat vagy lekvárokat. Ez idén elmaradt. Nem volt okuk azonban panaszra azoknak, akiket egy szintén jól bevált hagyomány, az önkormányzat munkatársai által készített óriás túrós puliszka vonzott a piacra. Ez idén is kiválóan sikerült.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
szóljon hozzá!