
Hát persze, hogy sütőtök
Hagyományos ünnep már Gyergyószentmiklóson az őszi gazdanap és sokadalom, amikor az éves mezei munka eredményeiért, a megtelt csűrök, kamrák tartalmáért mondanak hálát a gazdálkodók. Jótékonysági jellege is van: adni a rászorulónak abból, ami nekünk termett.
2018. október 01., 15:192018. október 01., 15:19
2018. október 01., 15:222018. október 01., 15:22
Idén a gyergyószentmiklósi őszi gazdanapi sokadalom éppen a hagyományos paraszti időszámítás egyik legfontosabb napjára, a Szent Mihály napra esett. Ez volt az a nap, ameddig a mezőgazdálkodással foglalkozók igyekeztek mindent betakarítani, az állattartók pedig ezen a napon hajtották be a hegyi tanyáikból az állatokat.
„Magot vetettek, gyomláltak, gondoztak, etettek, fejtek, és eledelt tettek a család, a szomszédok, a közösség, a város asztalára munkájuk által. Évről évre egyre kevesebben, de ma is ezt teszik sokan. Állatot tartanak, minőségi és igazi tejet, tojást, húst és zöldséget adnak városunknak, továbbviszik azt a tudást, amelyet őseink kemény munkájuk által tanultak ki és hagytak ránk” – fogalmazott köszöntőjében Len Emil alpolgármester. A gazdákra, a termésre, vásárosokra és vásárlókra György Balázs plébános mondott áldást a városi piacon megtartott eseményen.
Sokan megkóstolhatták a túros puliszkát szombaton Gyergyószentmiklóson
A gazdák ünnepén, őket méltatva, az alpolgármester felhívta a figyelmet: egyre kevesebben mernek ezzel foglalkozni, azt érezve, hogy elveszett az értéke, nincs megfizetve, nem érdemes már. „De mégis hiszem, hogy van és egyre inkább lesz értéke a minőségi alapanyagnak, a természetes módon előállított élelmiszernek. (...) Támogassuk közösségünk gazdáit azzal, hogy az általuk előállított termékeket megvásároljuk, saját egészségünk és régiónk fejlődése érdekében.”
A sokadalom egyik állandó és népszerű programpontja az átlagosnál lényegesen nagyobbra nőtt kerti, mezei termények kiállítása. Ezeket a szentmiklósi és a piacra távolabbról érkező gazdák, gazdasszonyok teszik közszemlére. Ha a tavalyi évhez viszonyítjuk, és ebből vonjuk le, hogy milyen volt az idei esztendő, akkor azt mondhatjuk, idén pityókából kicsivel kevesebb termett, mint tavaly.
A terményszekér tartalma a jóérzés fokmérője is
Remek éve volt a kígyótöknek, 2017 októberében 101 centis volt a leghosszabb termés, erre alaposan „rávert” az idei a maga 140 centijével. Hagyma, karalábé, zeller nagyjából a tavalyi mérethez volt hasonló.
Nemcsak a termények méretét lehet felmérni ilyenkor, hanem a szentmiklósiak jóérzését, adakozó kedvét is. Idén az ápoló- és gondozóközpont (alsó öregotthon) lakóinak élelmezéséhez járulhattak hozzá a piacra látogatók. Az adakozók között volt, aki saját termését tette az adománygyűjtő szekérre, mások pedig pár kiló zöldséget vagy éppen egy zsáknyi pityókát, almát vásároltak, és ezzel járultak hozzá a jótékonysági kezdeményezéshez. Mintha idén kevesebb gyűlt volna, mint más években...
A korábbi években az őszi sokadalom kedvelt programja volt a kamramustra, ahol a háziasszonyok „versenyeztethették” meg a konyhájukban készült zakuszkát, savanyúságokat vagy lekvárokat. Ez idén elmaradt. Nem volt okuk azonban panaszra azoknak, akiket egy szintén jól bevált hagyomány, az önkormányzat munkatársai által készített óriás túrós puliszka vonzott a piacra. Ez idén is kiválóan sikerült.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
szóljon hozzá!