Fotó: Pinti Attila
Többnapos ünnepségsorozatokat szerveztek Székelyföld-szerte az 1848-as és 1849-es magyar forradalom és szabadságharc emlékének tiszteletére. Összegyűjtöttük a pénteki emléknap programjait a nagyobb Hargita, Maros és Kovászna megyei városokban.
2024. március 14., 21:032024. március 14., 21:03
2024. március 14., 21:042024. március 14., 21:04
Az igazi ünnep az, ha együtt vagyunk! Győzzenek a magyarok! – ezekkel a gondolatokkal hívnak a március 15-i megemlékező ünnepségre a Csíkszeredában. A Hargitai megyeszékhelyen már kedden elkezdődött az ünnepre való hangolódás a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes előadásaival. Csütörtökön pedig a Csíki Kamarazenekar ünnepi hangversenyét tartják a Szakszervezetek Művelődési Házában, amelyre főként a 19. század magyar zenei repertoárjából válogattak az előadók.
A forradalom emléknapján, pénteken délelőtt 11 órakor csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola udvarán lévő Petőfi-szobornál emlékeznek meg a szabadságharc eseményeiről.
Fotó: Pinti Attila
A köztéri ünnepség 16.30-kor kezdődik a Gál Sándor-szobornál, ahol közreműködik a Csíkszeredai Fúvószenekar és a Gerendely Férfikórus. A koszorúk elhelyezése után a Csíkszentsimoni Ifjúsági Koncert Fúvószenekar és a Csíkszéki Mátyás Huszáregyesület tagjainak vezetésével a résztvevők a Nagy István Művészeti Középiskolához vonulnak, ahol a megemlékezés részeként
Fotó: Pinti Attila
A rendezvénysorozat központi eseménye, a Vár téri megemlékezés 18 órától kezdődik. Az ünnepi beszédek sorát a Petőfi Sándor Általános Iskola alsó tagozatos énekkarának dalai, a Csíki Játékszín színművészeinek szavalata és éneke, valamint a Hargita Nemzeti Székely Népi együttes rövid produkciója tarkítja. A megemlékezés a Petőfi Sándor és Nicolae Bălcescu-szobrok koszorúzásával ér véget.
Az ünnepségsorozat zárásaként 20 órától a Most vagy soha című magyar történelmi kalandfilmet tűzi műsorra a Csíki Mozi.
A magyar mozibemutatóval egy időben, március 15-étől Erdélyben is láthatja a közönség a Petőfi-filmet, a Most vagy soha! című alkotást, amely a magyar költészet egyik legkiemelkedőbb alakjának, és a forradalomban betöltött szerepének is emléket állít.
Pénteken 15 órakor a Nyergestetőn is ünnepélyes keretek között emlékeznek meg a magyar szabadságharc hőseiről. A megemlékezés a zászlófelvonással veszi kezdetét a Csíkszéki Mátyás Huszáregyesület részvételével, amelyhez a Tuzson János Fúvószenekar játéka és a Gál Sándor Huszáregyesület autentikus őrségállása járul hozzá és segíti a kor szellemének felidézését.
Fotó: Gecse Noémi
Mindezt az ünnepi beszédek követik, majd a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes előadása kísér. Ezt követően egyházi áldás és koszorúzás, valamint közös ima következik.
A nemzeti ünnep alkalmából hagyományossá vált rendezvény a Madarasi Hargitán álló Súgó panzió alatt téren zajlik majd, pénteken 18.45-kor tábortüzet és fáklyákat gyújtanak, 19 órakor ünnepi beszédekre kerül sor, és 19.35-kor megkezdődik a fáklyás sízés hegyimentők vezetésével a Kicsi Súgó–Súgó–Csillagösvény útvonalon. A felvonulást követően kötetlen összejövetelre is várják az érdeklődőket, utóbbihoz dj Golyó biztosítja a zenét.
Gyergyószentmiklóson március 15-én 9 és 16 óra között csoportos foglalkozásokat indítanak a gyermekeknek a városi könyvtárban. Az ökumenikus megemlékezést a Szent Miklós templomban tartják 11 órai kezdettel, majd a Petőfi-szobornál hajtanak fejet és koszorúznak 12.30-kor. Zárásképpen a Nest zenekar koncertje lesz hallható a Fogarasy Mihály Szakközépiskola dísztermében, 19 órától.
Fotó: László Ildikó
Székelyudvarhelyen is gazdag programsorozatot kínálnak a kulturális alintézmények és a polgármesteri hivatal, idén az Erőt, tisztességet! jelmondatot választották. Mint arról korábban írtunk, szerdától különböző gyermekeknek címzett foglalkozásokkal – huszárcsákó-készítéssel és katonadal-oktatással – hangolódtak az ünnepre. Március 15-én pedig
Délben a Hagyományőrző Székely Huszárrend felvonulásával kezdődik a megemlékezés, ünnepi beszédeket követően a Csík Zenekar ünnepi műsora lesz hallgató, de fúvószenekar és a Boróka Néptáncegyüttes és kórusok is fellépnek. A Márton Áron téren 17 órakor kezdődik a Csík Zenekar koncertje, és 19 órakor vetítik a Most vagy soha! című filmet a Művelődési Házban.
Fotó: László Ildikó
Szombaton is folytatódik az ünnepi hétvége Székelyudvarhelyen: 11 órakor Benczúr Gyula festészeti kiállítását nyitják meg a Haáz Rezső Múzeumban, végül vasárnap a Székelyföldi Filharmónia ünnepi hangversenyével zárul a programsorozat a Művelődési Házban.
Többnapos ünnep Székelykeresztúron
Székelykeresztúron szintén több napig tartó ünnepséget tartanak: március 14-én, csütörtökön Spanyár Pál születésének 150. évfordulója alkalmából emlékkiállítást nyitottak a Molnár István Múzeumban. a Haáz Rezső Múzeum közreműködésével.
Pénteken 9 órakor a Millecentenáriumi emlékműnél zászlófelvonással indul az ünnepség, majd több helyszínen, a Berde Mózes és az Orbán Balázs szobroknál, Petőfi Sándor legendai sírjánál, valamint szobránál, Zeyk Domokos szobránál is koszorúkat helyeznek el, 10 órától istentisztelet lesz a református és katolikus tomplomokban. A főtéri ünnepi műsor 11.10-kor veszi kezdetét, majd az ünnepi beszédek, után a város iskoláinak műsorait adják elő. A Bálint Dániel nevét viselő művelődési házban néptáncgálával fejeződik be a nap.
Szombaton és vasárnap is 19 órakor a művelődési házban vetítik a Most vagy soha! című tematikus filmet.
Szentegyházán is fejet hajtanak a hősök előtt március 15-én, pénteken. A Szent András plébániatemplomban kezdődő 10 órai szentmisét követően a templomtéren helyezik el a koszorúkat, délben pedig a Jézus Szent Szíve templomban tartanak szentmisét és a Millenniumi emlékműnél koszorúznak. A Szentegyházi Gyermekfilharmónia és a szentegyházi hagyományőrző huszárok ünnepi hangversenye a Gábor Áron Művelődési Házban 19 órakor kezdődik.
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi megemlékező ünnepség március 15-én elsőként 14 órától Petőfi Sándor szobránál kezdődik, ahol a marosvásárhelyi magyar iskolák ünnepi műsorát mutatják be, majd a tisztelgés 16 órától a Postaréten, a Székely Vértanúk Emlékművénél folytatódik. Az eseményen fellépnek a Bolyai Farkas Gimnázium, valamint a II. Rákóczi Ferenc Teológiai Gimnázium diákjai, emellett pedig Maros Megyei Nyugdíjasklub finomságokkal vendégeli meg a résztvevőket. Ezt követően, 18 órától a Könyv és gyertya díjátadó ünnepségére kerül sor ugyancsak Marosvásárhelyen, a Kultúrpalota nagytermében. A tizedik alkalommal megszervezett eseményen számos Maros megyei személyt tüntetnek ki, akik életük, munkásságuk során kiemelkedő módon segítették a magyar közösséget. A díjátadó-ünnepséget Szalóki Ágnes koncertje zárja.
Szalóki Ági 19.30-tól a Kultúrpalota nagytermében lép fel, a belépés díjtalan. Az ingyenes helyjegyek a Kultúrpalota jegypénztárában igényelhetők keddtől 9 óra és 15.30 között.
A magyar nemzeti ünnep alkalmából a Székelyföldi Énekiskola gyermekei előadással emlékeznek a szabadságharcra.Virtust tenni egy nemzetér című, könyvbemutatóval egybekötött előadásra hívják az érdeklődőket, ahol régi gyűjtésekből ránk maradt, a katonaélet nehézségét, szépségét megidéző népdalok szólalnak meg. Szakmai irányító: Roth Györfi Erzsébet. Az előadás összefonódik a Csak tiszta forrásból – Magyar népdalok I.-IV. című gyűjtemény bemutatásával. Az érdeklődők betekintést kapnak a gyűjtemény válogatásába. A műsort Ifjúsági táncház követi, ahova várják a 12-18 év közötti fiatalokat. Zenél a Muzsikosz zenekar, valamint Ségercz Ferenc és tanítványai. Az eseményt az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány Bartók Béla termében tartják pénteken, 18 órától.
Szászrégenben karitatív előadással készülnek a szervezők: pénteken 18 órakor a Szászrégeni Eugen Nicoară Művelődési Házban gyermekszínjátszó csoport, furulyazenekar és több néptánccsoport műsora lesz látható. Az adományokkal a Máncz János Alapítvány és Szászrégen legjobb tanulmányi eredményét elért magyar diákját támogatják.
Fotó: Haáz Vince
Szovátán is együtt ünnepel a közösség március 15-én. A felvonulás a Domokos Kázmér Középiskolától indul 10 órakor a parajdi fúvószenekar és szovátai huszárok kíséretében, majd koszorúkat helyeznek el az önkormányzat díszkertjében, ezt követően a Petőfi Sándor parkba vonulnak át, ugyanis ott tartják az ünnepi műsort és megemlékezést. A Placcon a Tücsökraj népi zenekar lép színpadra 19 órától, és tűzijátékkal zárul az ünnepség.
A nyárádszeredaiak Szász Károly sírjánál hajtanak fejet pénteken 11 órakor, majd ünnepi megemlékezés és koszorúzás Deák Farkas szobránál lesz. A Deák Farkas Általános Iskola diákjainak ünnepi műsorára a nyárádszeredai református templomban 17 órakor kerül sor.
Fotó: Bodor Tünde
Két ünnepi hangverseny és színes programsorozat keretében emlékeznek meg idén a sepsiszentgyörgyiek az 1848–49-es forradalom és szabadságharcra a történelmi esemény 176. évfordulóján.
Március 12-e és 14-e között a Bod Péter Megyei Könyvtár szervezésében került sor az 5-8. osztályos diákok számára Forradalmak nyomában című kincskereső versenyre, és március 14-én Az szép szabadságra… címet viselő ünnepi hangversenyen Sebestyén Márta, Andrejszki Judit és ifj. Szerényi Béla közös fellépésvel hangolódhattak az ünnepre. Aznap emlékfutást is szerveztek, a sporteseményen résztvevők az eprestetői csata emlékművénél állnak rajthoz és a szabadságharchoz köthető emléktáblákat, szobrokat és épületeket érintettek.
Ugyancsak csütörtökön közönségtalálkozóval egybekötött filmvetítést szerveztek a sepsiszentgyörgyi Művész Moziban, ahol Maksay Ágnes és László Loránd Hallgass zúgó szél, hadd beszéljek én! Petőfi Erdélyben című dokumentumfilmjét mutatták be, majd Maksay Ágnes, az alkotás rendezője, forgatókönyvírója és T. Szabó Levente szakmai konzulens és forgatókönyvíró, Szebeni Zsuzsanna színháztörténész, a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy vezetője beszélgettek a filmről.
Március 15-én 16 órától ünnepi felvonulásra és megemlékezésekre kerül sor Sepsiszentgyörgy főterén. Felvonulnak a hagyományőrző huszárok, beszédet mond Antal Árpád-András, Sepsiszentgyörgy polgármestere, Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere valamint Kelemen Hunor szövetségi elnök is.
Idén is számos ünnepséget tartanak a március 15-ei nemzeti ünnep alkalmából, amin fejet hajtunk a márciusi ifjak és a szabadságharc hősei előtt, az RMDSZ pedig két, központi ünnepséget szervez – tájékoztat a szövetség sajtóosztálya.
11 óra és 15.30 között a sepsiszentgyörgyi, kilyéni és szotyori emlékművek koszorúzásával emlékeznek a forradalomra és szabadságharcra.
Az elmúlt évekhez hasonlóan sor kerül az ünnepi hangversenyre is: a Csíki és Georgius kamarazenekarok koncertje 19 órától kezdődik a Tamási Áron Színház nagytermében.
Idén is lesz SepsiPilvax a főtéri Tein kávézóban, a hajdani budapesti kávéházat megidéző hangulatban, izgalmas programokkal várják az ifjúságot és az ünneplőket március 15-én reggel 9 és 18.48 között.
Fotó: Kocsis Károly
Kézdivásárhelyen tárlattal, szavaló- és szónokversennyel kezdődött a héten az ünneplés, csütörtökön 13 órától a Nyergestetőn helyeztek el koszorút a Bod Péter Tanítóképző és az Apor Péter Szakközépiskola, valamint a debreceni Kölcsey Ferenc Református Gyakorló Általános Iskola diákjai és tanárai. A Vigadó Művelődési Ház nagytermében ünnepi előadást mutattak be az 1848 –49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére.
Március 15-én, pénteken Kézdivásárhelyen 9 órától istentisztelet, majd 9.30-tól az oktatási intézmények műsoraira kerül sor. A központi ünnepség 11 órakor kezdődik lovas felvonulással, majd 12 órától kezdődik a műsor. Közreműködik Bársony Bálint és a Magyar Rhapsody Projekt, Molnár Levente operaénekes, valamint a Tanulók Klubja fúvószenekara. Szónokol a Zúg Március szónokverseny győztese, szaval a Gábor Áron szavalóverseny nyertese.
Az ünnepség koszorúzással ér véget, majd 18 órától a Vigadó Művelődési Házban adják ismét adják a forradalom és szabadságharc tiszteletére összeállított műsort.
Március 15-én 13 órától ünnepi istentiszteletet tartanak a háromszéki Csomakőrösön. 14.30-kor gyülekeznek az ünneplők Kovásznán a Kálvin és a Dózsa György utca kereszteződésénél, majd lovas felvezetéssel érkeznek a központi ünnepség helyszínére.
Az ünnepi megemlékezést 15 órától tartják a város központjában: beszédet mond Gyerő József polgármester, Fejér László Ödön szenátor, a történelmi egyházak képviselői, a diák-szónokverseny győztese, verset mond a szavalóverseny győztese, ezt 16 óra 30 perctől koszorúzás követi a református templomkertben. A nap zárásaként 19 órától gálaestet tartanak a Városi Művelődési Központban.
A következő napokban fokozatos lehűlés kezdődik – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 4-éig érvényes előrejelzéséből.
Ez év első három hónapjában mintegy 700 súlyos közúti baleset történt Romániában, ezekben több mint 240-en haltak meg és mintegy 520-an sérültek meg súlyosan.
A romániai politikai vezetők a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezték Ferenc pápát, a római katolikus egyház húsvéthétfőn elhunyt vezetőjét.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
1 hozzászólás