Hargita megye nagyváradi születésű főépítésze szerint elsősorban a közművesítésre kell fókuszáljanak a települések
Fotó: Borbély Fanni
Tizennyolc éve Hargita megye főépítésze Fülöp Otilia, aki azonban még ennél is régebb óta dolgozik a megyei önkormányzatnál. Megkerestük, hogy meséljen magáról. Beszélt az életpályájáról, a munkájáról és a kihívásokról is.
2024. november 30., 11:192024. november 30., 11:19
Funkcionálisan berendezett, gondozott irodában fogadott Fülöp Otilia, Hargita Megye Tanácsának főépítésze a csíkszeredai megyeházán. Azért kerestük meg, mert amellett, hogy nőként vezetői pozíciót tölt be a megyei önkormányzatnál, főépítészként nem kevesebb, mint tizennyolc éves tapasztalattal rendelkezik. Még ennél is nagyobb a régisége az intézménynél, hiszen 1996 óta itt dolgozik. Arra voltunk kíváncsiak, hogyan látja szakmai szemmel Hargita megyét, annak fejlődését.
„Hargita megyét éppen a sok műemléke teszi egyedivé, ráadásul gyönyörű falvai vannak” – emelte ki a legfontosabb erényeit a megyének a főépítész. Mint magyarázta, nehéz a fejlesztéseket egy ilyen sajátos tulajdonságokkal rendelkező megyében megvalósítani, forrásokat szerezni rájuk, hiszen nem nagyvárosok, agglomerációk, hanem leginkább kicsi, szétszórt, nehezen megközelíthető települések jellemzik. Az sem könnyíti meg a helyzetet, hogy minden települést Natura 2000-es természetvédelmi terület vesz körbe vagy éppen árvízvédelmi terület, és ezekre külön szabályozás vonatkozik. Visszatekintve az elmúlt 15-20 évre, a főépítész úgy látja, sokat fejlődött a megye. „Kicsi, de élhető” – mondta.
Fotó: Borbély Fanni
Visszatérve arra, hogy gyönyörű falvai vannak a megyének, Fülöp Otilia kiemelte, évekkel ezelőtt éppen azzal a céllal indították el a faluképvédelmi programjukat, hogy ráirányítsák a figyelmet az épített értékekre. Külön honlapot is létrehoztak, ahová az évek folyamán tanulmányokat töltöttek fel, próbálták az építészek, az építészdiákok bevonásával feltérképezni a falvakban azokat az épületeket, amelyek értékesek, de nem műemlékek.
Minden egyes településen van egy vagy több meghatározó épület, amelyik adja az érzést, hogy otthon vagy” – fogalmazott.
Szerinte kevésbé vezet jó eredményre, ha felülről mondják meg a közösségeknek, hogy mi érték, mit kell megvédeniük, úgy véli, célravezetőbb, ha bevonják a helyieket ennek meghatározásába, azáltal, hogy megpróbálják ráirányítani a figyelmüket az értékekre, megmutatni számukra azt, hogy az idegenek is annak látják. Megismertetni ezeket az értékeket a gyermekekkel is célravezető lehet. Viszont úgy látja, az értékmegőrzéshez nem minden esetben kell körömszakadtáig ragaszkodni. Mert ami ugyan értéket képvisel, de már olyan állapotban van, hogy hatalmas terheket róna a tulajdonosára, akkor az már nem tartható.
Hargita megyében minden települést Natura 2000-es természetvédelmi terület vesz körbe
Fotó: Pinti Attila
Mivel nem minden falu nevezhető éppen gyönyörűnek, ezért megkérdeztük a főépítészt, mit gondol az olyan „káoszosan” építkező községekről, mint például amilyen Csíkszentlélek. Fülöp Otilia ezzel kapcsolatban nyomatékosította, hogy az építkezéseket valamilyen formában szabályozni kell, ugyanakkor hozzátette,
„Én nem vagyok székely, de ahogy megtapasztaltam, a székely virtusban benne van az, hogy még csak azért se azt csinálom, amit nekem mondanak. Ez az épületeken is meglátszik” – mondta.
A fejlődés irányáról érdeklődve elmondta,
„Viszont ahhoz, hogy ne néptelenedjen el egy település, ahhoz életkörülményeket is kell teremteni. Ehhez az utak korszerűsítése mellett – bár 2024-ben azért már elvárás, hogy legalább a főutak ne kövezett utak legyenek – a közművesítés a leglényegesebb. És a közművek közül a legfontosabb az ivóvíz bevezetése” – emelte ki. Hozzátette, ezzel még vannak gondok Hargita megyében, például a Székelykeresztúr környéki falvakban nincs vízforrás.
Csíkszentgyörgyön szintén hiányzik a víz-és csatornahálózat, más településeken pedig csak részlegesen van. Tusnádfürdőn elöregedett a hálózat, fel kell újítani, akárcsak Tusnád községben. Vannak olyan községek, amelyek sok távoleső kis faluból állnak, ezekre a helyekre nehéz finanszírozást szerezni a fejlesztésekre, tette hozzá. Ezen hiányosságok ellenére országos szinten a megye jól áll ebből a szempontból, viszont a megye területén nagyok az eltérések a települések között – jegyezte meg.
A települések között még mindig léteznek határviták, amely főként abból adódik, hogy nem voltak pontosan soha meghúzva, kicövekelve, a pontos méréshez korábban nem is volt meg a technológia. 2014-ben az a döntés született, hogy az állami kataszteri hivatal megyei igazgatója által meghúzott határvonalakat tartják tiszteletben, amíg bírósági végzés nem születik a határvitákban. Az ilyen jellegű viták országosan problémát jelentenek, nemcsak Hargita megyében. A kataszteri elektronikus nyilvántartásban még mindig nincs minden ingatlan feltüntetve, ez a feltérképezés lassú folyamat, még nem fejezték be. A nehézségeket az is adja, hogy a kommunizmus alatt a telekkönyveket nem frissítették, továbbá sokan nem folytatták le a hagyatékokat.
– jegyezte meg a főépítész.
Annyit könnyítettek az RMDSZ törvényjavaslata révén a tulajdonviszonyok rendezésében, hogy azok, akik évek óta használnak egy területet, és fizették rá az adót, nem kell száz évre visszamenőleg felkutassák az felmenőket, hanem kérhetik, hogy jegyezzék be a telekkönyvbe, hogy használják az ingatlant (notarea posesiei în cartea funciară). Ezután három éve van a tulajdonosnak, hogy megtámadja a telekkönyvet, ha ez nem történik meg, akkor a kérvényező kérheti a végleges telekkönyvezését a területnek a saját nevére. Az is tény, hogy
Nehezítették az ingatlanok rendezését a sokszor változó földtörvények, a földosztó bizottságok újra- és újraalakítása, változtak a feltételek a földek visszaszolgáltatásához. Így lett egy nagy káosz, és ahogy telik az idő, egyre nehezebb ezt tisztázni – mutatott rá a főépítész.
Fotó: Borbély Fanni
Nem könnyíti a megyei főépítészi hivatal életét az sem, hogy számos településen nincs alkalmazva szakember, így az építkezési engedélyek kibocsátása, egyéb szakdokumentációk összeállítása a megyei hivatalra hárul, tudtuk meg. Gyergyószentmiklóson például közel egy évig nem volt főépítész, ezért az egész város dokumentációját a megyei intézmény kezelte. Nincs szakembere továbbá Máréfalvának, Székelyderzsnek, Gyimesfelsőloknak, Csíkpálfalvának és Gyergyóvárhegynek sem. Hozzátette, mindezen gondok mellett a községeknek rendszeresen kell segíteni, a településrendezési javaslataikat átnézni, véleményezni.
Minden olyan építkezéshez, amely több közigazgatási egységet érint, a megyei önkormányzat bocsájtja ki az építkezési engedélyt, ezek általában nagyobb beruházások, útépítések, gázhálózatok vezetése stb. Tehát a nagyberuházásokhoz a dokumentációkat, továbbá az általános rendezési terveket (PUG), az övezeti rendezési terveket (PUZ) a megyei főépítészi hivatalnak láttamoznia kell.
Mindezek mellett a műemlékvédelemre külön kell figyeljenek. Létezik a megyei tanácsnak műemlékvédelmi programja is, ami azt jelenti, hogy finanszírozzák, társfinanszírozzák a műemléki épületek felújítását, illetve a műszaki terv dokumentációjának az elkészítését.
– mondta a főépítész. Hozzátette, csodálatos helyen lakunk, de nem egy gazdag megyében, mert kevés a bevétele, ennek ellenére igyekeznek ilyen programokra is forrást elkülöníteni. Régészeti kutatásokra is fordítanak kisebb összegeket, idén is minden múzeumnak jutott pénz egy-egy kutatási témára, tudtuk meg.
Fülöp Otilia Nagyváradon született 1967-ben, tanulmányait a jelenlegi Ady Endre Líceumban végezte matematika-fizika szakon, 1985-ben érettségizett. Szeretett volna továbbtanulni Kolozsváron, azonban a felvételi vizsgája nem sikerült, ez annak is betudható volt, hogy ők voltak az első generáció, akik románul kellett felvételizzenek, és ezt az utolsó pillanatban, a vizsga előtt pár nappal tudták meg , addig a magyar tannyélvű iskolában érettségizetteknek lehetősége volt magyar nyelven felvételizni. A fizika elméleti vizsga szintén román nyelven zajlott, így a nyolcason felüli bejutási jegyet nem tudta elérni. A sikertelen vizsga után egy évig otthon maradt, dolgozott, diákokat tanított, majd újra próbálkozott az egyetemmel. Ezúttal Temesvárra felvételizett, amit nem bánt meg, nagyon megszerette azt a várost.
Fotó: Borbély Fanni
A szakot, amelyre felvételizett, gondosan választotta meg. Mint mesélte, abban az időben, 1985-ben úgy volt, hogy az egyetemet végzetteket kötelező gyakorlatra helyezték ki, azt az állást kellett elfogadni, amit felajánlottak. „Úgy döntöttem, az építőmérnöki szakra felvételizek, civil építkezésre. Biztos lehettem benne, hogy szolgálati lakást kapok, és nem fognak egy nagyon eldugott, kicsi településre kihelyezni, mert általában az építőtelepek valamelyik nagyobb központban voltak” – magyarázta, miért ezt a szakmát választotta végül. Mint mesélte,
Kortársai közül ismert olyat, aki matematikadiplomával esztergályosként dolgozott egy nagyváradi gépgyártó üzemben, mert nem fogadta el az államilag felajánlott állást.
Temesváron öt évet tanult, és az övék volt az első évfolyam, akiket 1991-ben már nem államilag helyeztek ki, ahogy végeztek, hanem saját maguknak kellett munkát keresni.
„A sors azért hozta így, mert közben megismerkedtem a csíkszeredai férjemmel, aki gépészmérnökit végzett, és úgy láttuk, Csíkszereda jobb választás, ahová költözzünk. A család lebegett a szemem előtt, a gyermekvállalás, hogy minél hamarabb legyen gyermek, és majd utána jöhet a karrier, ezért fontos volt, hogy legalább egyikünknek legyen biztos állása” – magyarázta.
Így kerültek Csíkszeredába. Elsőként a Házgyárban kezdett el dolgozni, néhány hónapot volt ott. Aztán két kislánya született egymás után. A gyermeknevelési szabadsága lejárta után a Hamerockhoz tért vissza. 1996-ban versenyvizsgázott a megyei tanácshoz, akkor az út adminisztrációra, osztályvezető pozícióra vezetett. 1998-ban megszületett a harmadik gyermeke, a fia. Amikor gyermeknevelési szabadsága után ismét visszatért dolgozni, akkor volt a megyei tanácsnál egy átszervezés, megszűnt az osztálya, így osztályvezetői pozíciója is, de vállalta tovább, hogy végrehajtóként dolgozik az útépítési részlegen. „A közszférában akkor olyan kicsik voltak a fizetések, hogy én kezdő mérnökként sokkal többet kerestem a Hamerocknál, csak kellett válasszak, hogy vagy egy kiszámítható munkaprogramom legyen, vagy pedig az, hogy én is terepezzek, előbbi mellett döntöttem” – osztotta meg, miért választotta végül a közszférát.
2006-ban az akkori megyei főépítész, Kakasi Zsuzsa felmondott, helyébe ideiglenesen kinevezték megyei főépítésznek, majd 2006 novemberében sikeresen versenyvizsgázott az állásra Bukarestben, és azóta Fülöp Otilia Hargita megye főépítésze.
A cikk először lapcsaládunk hetilapjában, a Heti Hírmondóban jelent meg 2024. november 22-én.
Most újra felhasználják Marosvásárhelyen a régi városvezetés által kidobott köztéri elemek utcaszegély-köveit. A Sáros utcai park gránitkő-szegélyét fogják ezekkel a kövekkel helyreállítani.
A Kovásznai Unitárius Leányegyházközség számára gyűjtenek azon a péntek délutáni koncerten, amelynek a helyi művelődési központ ad otthont. A cél egy, a hitélet erősítését célzó ingatlan megvásárlása.
Hárommillió lejjel egészítette ki a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
Aktualizálták Gyergyószentmiklós önkormányzati alapszabályzatát. Lényeges gyakorlati jelentősége nincs ennek, mint ahogy a tisztségviselők igazolványainak formájáról szóló döntésnek sem, erről mégis személyeskedésig menően vitatkoztak.
Tudatosságra és felelős döntéshozatalra buzdították egymást a Fiatalok a fiatalokért elnevezésű kampányeseményen, amelyet az országos dohányzásmentes napon, csütörtökön tartottak Székelyudvarhelyen a Siculus Ifjúsági Házban.
Innovatív applikációt hoznak létre, amely közelebb viszi a közönséget a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház világához. Egyszerre hatvan programozó dolgozik egy napon át egy applikáció létrehozásán.
Eltávolították a havazás miatt a sínekre dőlt fákat, és újraindult a közlekedés a 400-as vasúti fővonal Marosfő és Gyergyóhodos közötti szakaszán – tájékoztatott csütörtök délután a Hargita megyei tűzoltóság.
Sepsiszentgyörgyön nő a Napkapu-erdő és alakul a Napkapu-szobor is, melyre szerdán új elemek kerültek rá azoknak a neveivel, akik munkájukkal hozzájárultak ahhoz, hogy a Sepsiszentgyörgy határában gyarapodó csemetékből egy szép erdő válhasson.
Újabb havazás kezdődött a délutáni órákban, ugyanakkor a hőmérséklet csökkenésével az utak ismét csúszóssá váltak. Van ahol tükörjég, máshol becsúszott kamion nehezíti a forgalmat.
Csíkszeredai pedagógusoknak tart újjáélesztési oktatást az Erdély Mentőcsoport. A kezdeményezés célja, hogy minél több tanár és tanító ismerje meg azokat az elsősegélynyújtó technikákat, amik életeket menthetnek.
2 hozzászólás