Sófalvi András, a Haáz Rezső Múzeum régésze bemutatta a vár történetét és a kutatások eredményeit
Fotó: László Ildikó
Felületében szerény, ám volumenében hatalmas kutatás zajlott az elmúlt néhány évben a székelyudvarhelyi Székelytámadt-várnál. A feltárt eredményekről Sófalvi András, a Haáz Rezső Múzeum régésze tartott előadást.
2024. január 31., 20:062024. január 31., 20:06
A Székelytámadt-várban már több kutatás is zajlott a múltban,
A helyreállító munkálatokat minden esetben megelőzi történelmi, művészettörténeti és levéltári, valamint régészeti kutatás, amelynek eredményeiről Sófalvi András régész tartott összegzést. Kiemelte, hogy a vár uralja a környezetét az Eötvös József Szakközépiskolával egyetemben, ezért is fontos, hogy
Fotó: László Ildikó
Másfél évszázada emlegeti a tudomány, hogy lennie kell a várban vagy annak környékén egy római castrumnak, amely a Nagy-Küküllő völgyét zárta és ellenőrizte. A nyelvészek és történészek utalásai alapján korábban csak feltételezték, hogy
– részletezte Sófavi. Orbán Balázs egy középkori domonkos kolostor létét jegyezte le, amelynek az ásatások során szintén a bizonyítékaira bukkantak.
Háttérben a keskeny falak, amelyek iskolakerítések
Fotó: Pál Árpád
A székelyek János Zsigmond fejedelem elleni 1562-es lázadása és annak leverése idején kezdték el építeni a Székelytámadt névre keresztelt várat a kolostor helyére, illetve ezzel egyidőben egy másikat is, Sepsiszentgyörgy közelében, az a Székely Bánja nevet kapta. Előbbi építése egészen az 1599-es felgyújtásig tart, majd Kornis Ferenc 1621–23-ban újraépítteti a leégett faszerkezeteket.
A vár történelmének 18. századi korszaka még feltárásra vár – mondta Sófalvi.
A régész elmondta, hogy a feltárásokkal mindeddig az udvarhelyi vár nyugati részére fókuszáltak a legintenzívebben, de más pontokat is érintettek.
Ha leszámítjuk az iskolát, amelynek területe javarészt – a belső kisudvart kivéve – kutathatatlan (ugyanis a mély pince kialakítása során kitermelték a kultúrréteget), még mindig csak 18 százalékban sikerült feltárni az építményt – részletezte a régész. A mélységek tekintetében kifejtette, hogy a vár közepe felé haladva körülbelül 2,7 méter, míg a bástyáknál 7 méter mélyre kellett leásniuk a korabeli járószintek eléréséhez. Így
– magyarázta a szakértő.
Így jól kirajzolódnak a várfalak és a bástyák.
Fotó: Forrás: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala
Tévedés, ha várfalnak hisszük azokat a keskeny falakat, amelyeket látunk – erősítette meg Sófalvi, hiszen már a kutatásaik kezdetén nyilvánvalóvá vált, hogy a várfalakat visszabontották bizonyos szintekig, így ha valaki a korabeli erődítményre kíváncsi, annak a gyepréteg alatt kell keresgélnie.
Ezek egyszerűen telekhatároló iskolakerítések – hívta fel a közönség figyelmét a régész.
Tavaly nyáron a belső falakon belül feltártak egy földbe mélyített 8-9 méter hosszúságú faépületet, mellette pedig késő Árpád-kori fazekak darabjait, illetve
2021 szeptemberében javában zajlott a feltárás
Fotó: Beliczay László
A Székelytámadt-vár esetében egy szabályos alaprajzú, négy saroktornyos olasz rendszerű várról van szó, amelynek a Hajdú- és Fóris-bástyáját leginkább ágyútoronynak lehet nevezni – részletezte Sófalvi.
Az udvar felőli részét leszámítva nagy, különféle irányokba néző lőréseket alakítottak ki benne. Ami különlegessé teszi, hogy egy földbe süllyesztett szinten ágyúkamrákat is létrehoztak benne, amelyhez külső pajzsfalat húztak, agyaggal feltöltve.
A déli tájolású ágyútoronyról, azaz a Fóris-bástyáról még kevés a régészek információja. Az iskola építésekor ezt a szakaszt egészen a járószintig visszabontották, hogy egyrészt az iskola frontja érvényesüljön, másrészt
– mondta.
2023 áprilisában a Székelytámadt-vár restaurálása zajlott
Fotó: László Ildikó
Az északi Telegdy-bástya a vár legnagyobb védőműve is egyben, amely a legjobban károsodott az 1599-es tűz idején. Ezt Kornis Ferenc idejében újjáépítették. A múlt évi kutatás során több lőrésre bukkantak a régészek. A Bánffy-bástyát mintegy kilencszáz négyzetméteren sikerült felfedniük 2021-től, ennek kapcsán Sófalvi elmondta, hogy
A korai feljegyzések két kaput rögzítettek, a régész azonban három kaput említ: egy külső kaput, illetve egy „derék” várkaput, amely több mint 3 méter fesztávú lehetett,
Ezen felül egy belső kapu részleteit is megtalálták, ezzel háromra nőtt a számlált kapuk száma. Kazamata, azaz egyfajta folyosó is húzódik a Bánffy- és a Fóris-bástya között, ennek egyelőre a negyedét tárták fel.
A régész kiemelte, az elmúlt másfél évben végzett hatalmas munka során több régész, régésztechnikus és diák dolgozott összehangoltan. Idén főleg felügyeleti tevékenységeket végeznek a restaurálással kapcsolatban.
Fotó: László Ildikó
Sófalvi András az Orbán Balázs Akadémia felkérésére tartotta A Székelytámadt-vár a régészeti feltárások kereszttüzében című előadását. A Haáz Rezső Múzeum muzeológusának beszámolójára sok helybéli volt kíváncsi, a Református Esperesi Hivatal konferenciaterme teljesen megtelt érdeklődőkkel.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi csütörtökön a Facebook-oldalán bejelentette, hogy bepereli azokat, akik „a kényelmes jövőjük biztosításáért visszaélést próbálnak elkövetni”.
Meghosszabbította csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a Románia nagy részére kiterjedő, rossz időre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat.
Két kamion ütközött és sodródott le az útról Kápolnásfalu közelében a 13A jelzésű országúton, csütörtök délután. A baleset következtében autósorok alakultak ki. Az érintett útszakaszon felváltva, egy-egy sávon halad a forgalom.
Megcsúszott teherautó miatt zárták le a 2D jelzésű országutat csütörtök délután Ozsdola térségében, ugyanakkor két útszakaszon korlátozták a 3,5 tonnánál nehezebb össztömegű járművek forgalmát.
Elindult a napijegyek értékesítése a VIBE Fesztivál 2025-ös kiadására, emellett új szállásopciók is elérhetők – olvasható a szervezők közleményében.
Gondot okoz a zord időjárás a közlekedésben a Hargita megyei utakon: ahol emelkedők vannak, ott jellemzően elakadnak a teherautók az áprilisi havazástól beborított csúszós úton.
A helyi adók csaknem 75 százalékát fizették be Csíkszeredában az év első három hónapjában, minden korábbinál többen alkalmazták ugyanakkor a ghiseul.ro platformot – derül ki a városháza tájékoztatásából.
Jövő héten már nagyhét, közeleg a húsvét és a tavaszi vakáció. Az alábbiakban összegyűjtöttük a szabadnapokra és a vakáció idejére vonatkozó tudnivalókat.
Illegális fakitermelés megalapozott gyanúja miatt tartottak több házkutatást is Maros megyében csütörtök reggel.
Negyedik alkalommal lesz alkalmuk egy térben vásárolni az erdélyi könyvkiadók kínálatából és részt venni író-olvasó találkozókon a székelyudvarhelyieknek: nemsokára kezdetét veszi a városban a könyvünnep.
szóljon hozzá!