Közel ötvenre emelkedett a lakhelyi elkülönítés alatt állók száma Hargita megyében. Fokozódó nyugtalanság. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A koronavírus romániai megjelenése nem hozott olyan szigorításokat a járványügyi óvintézkedések terén, amelyek érintenék Hargita megyét. Csütörtökre 49-re emelkedett a megyében a lakhelyi elkülönítés alatt állók száma, de ez folyamatosan változik, ugyanis az újonnan elszigeteltek mellett vannak olyanok is, akiknél a napokban véget ér a kéthetes elkülönítés. A megyei egészségügyi igazgatóság vezetője szerint tapasztalható az aggodalom a lakosság egy részének körében, de óva int mindenkit a pánikolástól.
2020. február 27., 22:002020. február 27., 22:00
Nem szigorodtak az óvintézkedések, továbbra is az érvényes, hogy akik a koronavírus által érintett térségekből térnek haza, 14 napra lakhelyi elkülönítésre kerülnek, azok pedig, akik megfordultak karantén alá vont településeken – például a 12 észak-olaszországi helység valamelyikén –, hazaérkezésükkor karanténközpontban kerülnek járványtani megfigyelés alá – tájékoztatott Tar Gyöngyi. A Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetőjétől annak kapcsán kértünk tájékoztatást, hogy szerdán este bejelentették az első igazolt romániai koronavírusos megbetegedést: egy Gorj megyei 20 éves férfi kapta el a koronavírust egy 71 éves olasz állampolgártól, aki rokonlátogatóba és üzleti ügyeit intézni érkezett Romániába, és csak hazautazása után derült ki, hogy beteg.
A szerdán feljegyzett 37-ről csütörtökre 49-re nőtt a lakhelyi elkülönítés alatt állók száma Hargita megyében. Ők nem jártak a koronavírus miatt karantén alá vont külföldi településeken, csak olyan, többnyire olaszországi térségekben, ahol már előfordultak megbetegedések. Karanténban nincs senki a megyében, és nem is lehet, hiszen aki vesztegzár alá helyezett területről tér haza, az már a határátlépéskor karanténközpontba kerül – mondta Tar Gyöngyi.
Az egészségügyi minisztérium és az országos járványtani hatóság már napokkal korábban közzétett egy járványmegelőzési tudnivalókról szóló tájékoztatót, és a szakemberek azóta is többször felhívták a figyelmet arra, hogy aki a koronavírus által érintett térségekből való hazatérését követő 14 napban a megbetegedés főbb tüneteinek – láz, köhögés, légzési problémák – egyikét észleli magán, ne háziorvosához vagy a kórházi sürgősségi osztályra menjen, hanem a 112-es sürgősségi segélyhívószámon tegyen bejelentést. Ezzel kapcsolatban azonban Tar Gyöngyi azt javasolja, hogy az érintettek először háziorvosukat hívják fel telefonon, és tőle majd megkapják a megfelelő eligazítást. A 112-es vonal vészhelyzetre van és leterhelt már az is, továbbra is történnek szívrohamok, agyvérzések, tűzesetek, ezért ajánlja a sürgősségi segélyhívószám tehermentesítést, továbbá azért is, mert tapasztalatból tudja, hogy egy koronavírus miatt aggodalmaskodó telefonálóval fél óráig vagy akár még annál is tovább tart az elbeszélgetés, illetve az adataik lejegyzése – mondta Tar Gyöngyi.
A Hargita Megyei Mentőszolgálatnál is tapasztalták, hogy nem mindenki van tisztában azzal, hogy hová kell forduljon a járványmegelőzési teendőkkel kapcsolatban. Péter Szilárd, a mentőszolgálat igazgatója megkeresésünkre elmondta,
Fontos lenne, hogy a sürgősségi segélyhívószámot, illetve a mentőszolgálatot csak azok hívják, akik megfordultak az említett területeken és észlelik magukon a betegség tüneteit – „köhögnek, folyik az orruk, lázasak” –, ha nincsenek egészségügyi panaszaik, akkor háziorvosukkal konzultáljanak – hangsúlyozta a megyei mentőszolgálat igazgatója.
A megyei egészségügyi igazgatóságnál folyamatosan csengnek a telefonok és az átgondolatlan hívások miatt folyton figyelniük kell arra, hogy ne blokkoljanak esetlegesen fontos telefonos bejelentéseket.
– említett egy példát Tar Gyöngyi, felhíva a figyelmet arra, hogy az egészségügy nem nyomozó hatóság, ilyen jogköre csak a rendőrségnek van.
Aki a koronavírussal kapcsolatos tudnivalókról és az aktuális járványügyi helyzetről szeretne hitelesen tájékozódni, látogasson el a megyei egészségügyi igazgatóság honlapjára, esetleg az egészségügyi minisztériuméra vagy az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ internetes oldalára. Ha nem talál választ kérdéseire, akkor felteheti azokat a megyei egészségügyi igazgatóság illetékeseinek e-mailben, az epidemio@aspharghita.ro címen.
– tájékoztatott az igazgatóság vezetője. Az egészségügyi minisztérium egyébként csütörtökön egy ingyen hívható zöldszámot is létrehozott a koronavírussal kapcsolatos kérdések megválaszolására: a 0800 800 358-as telefonszám naponta 8 és 23 óra között hívható. Ezen ugyan román nyelven lehet csak érdeklődni, de aki elboldogul román nyelven is, az érdeklődhet az említett számon is.
A napokban országszerte felmerült, hogy akadozik az ellátás az egészségügyi védőfelszerelések – maszkok, védőruhák – esetében, ugyanis ezek jó részét Kínában gyártják, ám az ottani tömeges koronavírusos megbetegedések miatt a készleteket visszatartották. A Hargita megyei helyzettel kapcsolatban Tar Gyöngyi elmondta, a járványügyekben érintett hatóságoknak – az egészségügyi igazgatóságnak, a mentőszolgálatnak, a sürgősségi esetek felügyelőségének – van készleten néhány teljes testet fedő védőruházatuk, ami kezdetnek elég, de remélik, kapnak még a közeljövőben, ugyanis központi szinten már folyamatban van egy új közbeszerzés.
Megszökött felügyelője mellől egy 12 éves kislány Marosvásárhely központjában, keresi a rendőrség.
Egy RMDSZ-es és egy szociáldemokrata alelnököt választott a Maros megyei önkormányzat képviselő-testülete csütörtökön. A soros tanácsülésen beiktatták azokat a képviselőket is, akik nem vettek részt a korábbi rendkívüli tanácsülésen.
A sebészetben a fejlődés kötelező, így a minimálinvazív eljárásokban nyújtanak segítséget szaktekintélynek számító bukaresti sebészek egy Csíkszeredában megszervezett sebészeti műhely során november 21–23. között a térség orvosainak.
Az elmúlt egy évben óriási mértékben sikerült kiszélesíteni Magyarország mozgásterét, ami a határon túli magyar közösségek megerősödését is jelenti – jelentette ki Orbán Viktor a Magyar Állandó Értekezlet csütörtöki plenáris ülésén Budapesten.
A szárazság, a hőhullám és az árvíz hatásait fogják vizsgálni Kézdivásárhelyen egy nyertes pályázat pénzalapjából. Tudni fogják, hogy az éghajlatváltozás negatív hatásainak elkerüléséért a város egyes részeiben milyen változásokra lesz szükség.
Marcel Ciolacu a csütörtöki kormányülés elején bejelentette, hogy a nap folyamán Budapestre utazik, ahol „döntő találkozót” tartanak Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról.
Romániában az élelmiszeripar nagyon kis részben ad hozzá az ország GDP-jéhez, ráadásul sok élelmiszeripari és mezőgazdasági terméket importálunk. Ez a rendszerváltás előtt pont fordítva volt – hangzott el egy szakmai konferencián.
A havazás, melyet az időjósok már több napja előrejeleztek, csütörtök reggel Háromszékre is megérkezett. A megyeszékhelyen a TEGA Rt. munkatársai hajnali 4 órától dolgoztak a város hótalanításán, Háromszéken többnyire jók az útviszonyok.
Leginkább az áramellátásban okozott gondokat a havazás Hargita megyében, számos településen jelenleg is szünetel a szolgáltatás. A hegyvidéki útszakaszokon a 3-5 centimétert is elérheti a latyakos hóréteg vastagsága, a vasúti közlekedés is akadozik.
Péntekre érvényes, harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hét megye hegyvidékére.
4 hozzászólás