Jó irányba tartunk? Az emberek egy része szerint nem annyira. Képünk illusztráció
Fotó: Thomas Campean
A jelen sokkal rosszabb, mint ahogyan a 20. században jövőnket elképzeltük – derül ki az IRES közvélemény-kutató cég felméréséből. A megkérdezettek számos témakör mentén úgy gondolják, hogy a jövőben nem történik majd előrelépés, ugyanakkor a legtöbb romániait távlatilag a család jóléte, az életminőség növekedése és az egészség foglalkoztatja a leginkább.
2018. október 06., 14:002018. október 06., 14:00
Az IRES A jövő a jelenben címmel készített reprezentatív felmérést 1008 nagykorú személy bevonásával. Mint kiderült:
A felmérés első kérdésében arra keresték a választ, hogy mi jut először eszükbe a romániaiaknak a jövő szóról. A legtöbben (30%) a gyerekek, illetve a család jólétével kapcsolatos választ adtak, a második legnépszerűbb visszajelzés a saját jólétre, illetve az életminőség növekedésére vonatkozott (15%), a harmadik helyen pedig az egészség áll (9%). Többen jelölték meg emellett a reményt, a karriert, a pénzt, illetve a bizonytalanságot is. Nagyon kevesen gondoltak viszont a vakációzásra: a válaszadók mindössze 0,4 százaléka jelölte meg a pihenőszabadságot válaszként.
A megkérdezettek 63 százaléka állította, hogy fontos a jövőre vonatkozó tervezés, azonban a kérdéskört lebontva sokan gondolják úgy, hogy ez felesleges: 52 százalék szerint csak Isten dönthet a sorsuk felől, 36 százalék szerint pedig a lakosság jövője a vezetők kezében van.
A jövő alakulásával kapcsolatosan többségben borúlátóak a romániaiak: csak a megkérdezettek 45 százaléka szerint válhat jobbá az egészségügyi rendszer, és 43% gondolja úgy, hogy javulhat Románia megbecsültsége a világban, akárcsak a romániai iskolarendszer.
A fennmaradó válaszadók szerint változatlan marad vagy rosszabbodni fog a helyzet a felsorolt kategóriákban. Az elemzők arra is kíváncsiak voltak, hogy a megkérdezettek gondoltak-e a 2000-es évekre az ezredváltás előtt. Miközben az alanyok 19 százaléka nem tudott válaszolni fiatal koruk miatt, a válaszadók 45 százaléka válaszolt igennel. Utóbbiaktól azt is megkérdezték, milyennek képzelték el akkor a jövőt:
A felmérés utolsó kérdéséből kiderült: ha választhatnának, a megkérdezettek 18 százaléka megállítaná az időt.
Óraátállítás vár ránk ismét vasárnap hajnalban, ezúttal egy körrel visszafelé tekerjük a nagy mánusokat. Bár évek óta rebesgetik, hogy megszabadulunk bioritmusunk ily módon történő felforgatásától, úgy tűnik, ez még jövőben sem esedékes.
Tizenhat évesen az 1956-os forradalomban harcolt, pénteken rendkívüli történelemórán mutatta be az eseményeket a Corvin-közi pesti srác, Varga János. Történetüket Kolozsváron és Székelykeresztúron is sok diákkal ismertette meg.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.
Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
szóljon hozzá!