Jó irányba tartunk? Az emberek egy része szerint nem annyira. Képünk illusztráció
Fotó: Thomas Campean
A jelen sokkal rosszabb, mint ahogyan a 20. században jövőnket elképzeltük – derül ki az IRES közvélemény-kutató cég felméréséből. A megkérdezettek számos témakör mentén úgy gondolják, hogy a jövőben nem történik majd előrelépés, ugyanakkor a legtöbb romániait távlatilag a család jóléte, az életminőség növekedése és az egészség foglalkoztatja a leginkább.
2018. október 06., 14:002018. október 06., 14:00
Az IRES A jövő a jelenben címmel készített reprezentatív felmérést 1008 nagykorú személy bevonásával. Mint kiderült:
A felmérés első kérdésében arra keresték a választ, hogy mi jut először eszükbe a romániaiaknak a jövő szóról. A legtöbben (30%) a gyerekek, illetve a család jólétével kapcsolatos választ adtak, a második legnépszerűbb visszajelzés a saját jólétre, illetve az életminőség növekedésére vonatkozott (15%), a harmadik helyen pedig az egészség áll (9%). Többen jelölték meg emellett a reményt, a karriert, a pénzt, illetve a bizonytalanságot is. Nagyon kevesen gondoltak viszont a vakációzásra: a válaszadók mindössze 0,4 százaléka jelölte meg a pihenőszabadságot válaszként.
A megkérdezettek 63 százaléka állította, hogy fontos a jövőre vonatkozó tervezés, azonban a kérdéskört lebontva sokan gondolják úgy, hogy ez felesleges: 52 százalék szerint csak Isten dönthet a sorsuk felől, 36 százalék szerint pedig a lakosság jövője a vezetők kezében van.
A jövő alakulásával kapcsolatosan többségben borúlátóak a romániaiak: csak a megkérdezettek 45 százaléka szerint válhat jobbá az egészségügyi rendszer, és 43% gondolja úgy, hogy javulhat Románia megbecsültsége a világban, akárcsak a romániai iskolarendszer.
A fennmaradó válaszadók szerint változatlan marad vagy rosszabbodni fog a helyzet a felsorolt kategóriákban. Az elemzők arra is kíváncsiak voltak, hogy a megkérdezettek gondoltak-e a 2000-es évekre az ezredváltás előtt. Miközben az alanyok 19 százaléka nem tudott válaszolni fiatal koruk miatt, a válaszadók 45 százaléka válaszolt igennel. Utóbbiaktól azt is megkérdezték, milyennek képzelték el akkor a jövőt:
A felmérés utolsó kérdéséből kiderült: ha választhatnának, a megkérdezettek 18 százaléka megállítaná az időt.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
szóljon hozzá!