Kétezer éves ezüst és arany ékszerek ideiglenesen elhelyezve a tárlóban
Fotó: Haáz Vince
Hatvannégy darabból áll az az ékszerkollekció, amelynek eredetét még az időszámításunk előtti első századra datálják, és amelyre véletlenül bukkantak rá Marosvásárhely közelében, a nagyernyei lombhullató erdőben. A megtaláló Harsányi Zsolt rendező, aki a múzeum részéről jutalomban fog részesülni.
2018. november 12., 14:202018. november 12., 14:20
2018. november 12., 14:232018. november 12., 14:23
Hasonló értéket az 1960-as években találtak Csíkmadaras határában – tudtuk meg Soós Zoltántól, a Maros Megyei Múzeum igazgatójától. A kincseket ismertetve elmondta,
azzal a meggondolással, hogy túlságosan veszélyes, ha maguknál tartják, s hogy valamikor visszatérnek a rejtekhelyhez, és kiássák onnan az ezüst nyakékeket, karkötőket, láncokat, ruhacsatokat, díszeket, illetve három, aranyból készült darabot. Csakhogy erre már valamiért nem került sor, így
A leletek fontosságáról beszéltek a sajtóbemutatón
Fotó: Haáz Vince
Harsányi elmondta, nyolc éve szerzett engedélyt fémdetektor használatára, de eddig csak szemétre bukkant, ez volt ez első alkalom, hogy értéket talált a talajfelszín alatt körülbelül fél méterre. „Az első ezüst darab után egy kis gödörre bukkantam, de
– idézte fel a történteket a rendező, aki kis ásót használt, majd finoman kiemelte az ékszereket a földből, hazavitte, és azonnal telefonált a múzeum igazgatójának. Az ezüst és arany ékszereket András Tihamér, a múzeum restaurátora egy hét alatt tisztította meg, kezelte és illesztette össze. Az újságírók számára ki is állították a leletet, majd elmondták, hogy azokat nemsokára Bukarestbe szállítják értékbecslésre, de
annak gyűjteményét gyarapítják, és majd állandó kiállításon tekintheti meg a nagyközönség.
Daniel Cioată régész, a Maros Megyei Múzeum munkatársa, az antik korszak és a Dák Királyság kutatója is értékelte az erdőből előkerült kincseket, mondván, hogy teljes készletről van szó, amelynek minden darabja megmaradt, éppen ezért rendkívül ritkának és értékesnek számít.
Fotó: Haáz Vince
Hasonlóan értékes dák kori lelet a Csíkmadarason talált, tizennégy darabos ezüst ivókészlet. Legutóbb 2014 nyarán Maros megyében, Mezőmadarason bukkantak egy húsz darabból álló dák kori ezüstkincskészletre, amely szintén a múzeum tulajdonát képezi. Az sem egy lakott településről származik, hanem valószínűleg menekülés közben ásták el. A sajtótájékoztatón a múzeumot fenntartó Maros megyei önkormányzat elnöke, Péter Ferenc is megerősítette, hogy Bukarestből visszakerül a kincs, és Marosvásárhelyen lesz kiállítva.
Fotó: Haáz Vince
Lapunk érdeklődésére Soós Zoltán elmondta, nem egy valamikori dák településen, hanem az erdőben rejthette el kincseit a menekülő család. „Akkoriban is nagy értéknek számított egy ilyen kollekció, az egész család megélhetését, életben maradását biztosíthatta, hiszen a pénz értéke változó volt, sokkal megbízhatóbbnak számított az ezüst vagy arany ékszer, amit bármikor élelmiszerre, használati eszközökre lehetett váltani” – magyarázta a múzeumigazgató.
Jutalom jár a megtalálónak
A fémdetektoros keresés régészeti lelőhelyen tiltva van. A törvénysértést úgy lehet megelőzni, hogy mielőtt valaki elindul „kincset keresni”, utánanéz, melyek azok a lelőhelyek, amelyek a közelben találhatók vagy esetleg útba eshetnek, és azokat elkerüli. Ahol találtak már valami értéket, az régészeti lelőhelynek számít, így oda tilos visszatérni. A leletek megtalálójának a múzeum a becsült érték 45 százalékát fizeti ki jutalomként.
Hárommillió lejjel egészítette ki a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
Aktualizálták Gyergyószentmiklós önkormányzati alapszabályzatát. Lényeges gyakorlati jelentősége nincs ennek, mint ahogy a tisztségviselők igazolványainak formájáról szóló döntésnek sem, erről mégis személyeskedésig menően vitatkoztak.
Tudatosságra és felelős döntéshozatalra buzdították egymást a Fiatalok a fiatalokért elnevezésű kampányeseményen, amelyet az országos dohányzásmentes napon, csütörtökön tartottak Székelyudvarhelyen a Siculus Ifjúsági Házban.
Innovatív applikációt hoznak létre, amely közelebb viszi a közönséget a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház világához. Egyszerre hatvan programozó dolgozik egy napon át egy applikáció létrehozásán.
Eltávolították a havazás miatt a sínekre dőlt fákat, és újraindult a közlekedés a 400-as vasúti fővonal Marosfő és Gyergyóhodos közötti szakaszán – tájékoztatott csütörtök délután a Hargita megyei tűzoltóság.
Sepsiszentgyörgyön nő a Napkapu-erdő és alakul a Napkapu-szobor is, melyre szerdán új elemek kerültek rá azoknak a neveivel, akik munkájukkal hozzájárultak ahhoz, hogy a Sepsiszentgyörgy határában gyarapodó csemetékből egy szép erdő válhasson.
Újabb havazás kezdődött a délutáni órákban, ugyanakkor a hőmérséklet csökkenésével az utak ismét csúszóssá váltak. Van ahol tükörjég, máshol becsúszott kamion nehezíti a forgalmat.
Csíkszeredai pedagógusoknak tart újjáélesztési oktatást az Erdély Mentőcsoport. A kezdeményezés célja, hogy minél több tanár és tanító ismerje meg azokat az elsősegélynyújtó technikákat, amik életeket menthetnek.
Egy év kényszerkihagyás után újra életre kel a gyergyószentmiklósi városnapok közkedvelt gasztronómiai eseménye: a Kárpát-medencei Disznótoros Fesztivál december 7-én várja az érdeklődőket. Legalább ötven főzőcsapatra számítanak.
Megszökött felügyelője mellől egy 12 éves kislány Marosvásárhely központjában, keresi a rendőrség.
szóljon hozzá!