Érdekes tapasztalatokat osztott meg a medveszakértő

Üdv az új otthonban! •  Fotó: Facebook/Bear Again Rehabilitation Center for Orphan Bears

Üdv az új otthonban!

Fotó: Facebook/Bear Again Rehabilitation Center for Orphan Bears

Az árva medvék nevelésével és a természetbe való fokozatos visszaengedésével 2003 óta foglalkozik a Gyergyóalfaluhoz tartozó medve-visszavadító központ. Húsz év alatt közel kétszáz medvét vadítottak vissza, sokukat pedig az elengedés után még egy-két évig követtek, GPS-jeladóval ellátott nyakörveken keresztül. Bereczky Leonardó központvezető a két évtizedes tevékenységük ismertetése mellette a medvékkel kapcsolatos tévhitekről is beszélt a Székelyhonnak.

Barabás Hajnal

2023. március 08., 21:192023. március 08., 21:19

Húsz éve létesült medve-visszavadító központ az Olt forrásának közelében, egy Gyergyóalfaluhoz tartozó területen. Az elmúlt két évtized működéséről és a medvékről beszélgettünk Bereczky Leonardóval, a létesítmény vezetőjével, aki elmondta, jelenleg csak a medvebocsok gondoskodásával foglalkoznak, működésüket pedig különböző alapítványok, a Természetvédelmi Világalap (WWF) és magánadományozók támogatják.

Tőle tudjuk, hogy nemrég nyertek egy németországi alapítványnál egy pályázatot, amelyből kamerarendszert tudnak felszerelni az első kertbe, így további megfigyeléseket végezhetnek a medvékről.

A központnak négy kertje van, egyikből a másikba kerülnek át a befogott, árván maradt medvebocsok, fokozatosan egyre nagyobb élőhelyet biztosítva számukra. Majd utolsó lépésként kiengedik az állatokat a mintegy ötezer hektáros, közeli erdőbe, innen szélednek szét egyre távolabbi területekre.

Mint a központ vezetőjétől megtudtuk, jelenleg tizenhárom medvebocsot látnak el, idén egyelőre még nem került új állat a „medveárvaházba”. Évente egyébként átlagosan tíz-tizenöt medvéről gondoskodnak.

Állategészségügyi vizsgálaton •  Fotó: Facebook/Bear Again Rehabilitation Center for Orphan Bears Galéria

Állategészségügyi vizsgálaton

Fotó: Facebook/Bear Again Rehabilitation Center for Orphan Bears

Tévhitek a medvékről

Rendkívül fontos információt osztott meg velünk a vezető: a medvéket természetazonos módon etetik a visszavadító területén. „A táplálék kihelyezése egy drónnal és egy sodronypályával működik, így nem tudják összekötni a táplálék forrását semmilyen emberi jelenléttel, ez nagyon lényeges része a projektnek” – emelte ki Bereczky. Hozzátette,

kilencven százalékban füvet, tojást, gabonaféléket, magvakat, gyümölcsöket adnak a medvéknek, és kevés húst, mivel nehezen jutnak hozzá a vágóhídi hulladékokhoz.

„A medve egy ragadozó állat, szüksége van az állati eredetű fehérjére, azonban tévhit az, hogy a medve, ha húst kóstol, vérmedvévé válik. Kevés az az időszak, amikor igényli a húst, a nyárnak nagy részén meg sem eszi vagy alig eszik húst” – magyarázta. Hozzátette, táplálkozás szempontjából

a medve olyan, mint az ember: mindent elfogyaszt és mindent megemészt.

Amikor kiengedik az utolsó kertből a völgybe a medvéket, egy darabig még vissza-vissza járnak oda, a kihelyezett tápláléktöbblettel tudják befolyásolni, hogy mennyi időre térnek vissza; ha drasztikusan lecsökkentik az adagot, akkor már nem mennek vissza.

Táplálás egészen kicsi kortól •  Fotó: Facebook/Bear Again Rehabilitation Center for Orphan Bears Galéria

Táplálás egészen kicsi kortól

Fotó: Facebook/Bear Again Rehabilitation Center for Orphan Bears

„A tapasztalataink azt mutatják, hogy a központtól legkevesebb 120–150 kilométerre is eltávolodnak. Az ösztöneikben is benne van, hogy szétszéledjenek. Tehát az is

Idézet
tévhit, hogy itt maradnak a medvék, ezen a környéken, ahol neveljük őket.

Ez nem így van, mert a természetben létezik az úgynevezett fiatalkori szétszéledésnek nevezett viselkedési sajátosság, ami azt jelenti, hogy az állatok, nemcsak a medvék, elhagyják a területüket, ahol születtek. A természet így próbálja megoldani a vérfertőzést és a genetikai állomány felhalmozódását” – fejtette ki. Mivel GPS-jeladóval és telefonnal ellátott nyakörvekkel jelöltek meg sok medvét az általuk gondozottak közül, az adatokból tudják, a megjelölt medvék nagy távolságokra, száz kilométernél is távolabb szélednek a központtól.

Idézet
Amelyeket megjelöltük, közülük egy sem tért vissza

mutatott rá Bereczky.

A kezdetekkor egyébként az összest megjelölték a nevelt medvebocsok közül, de mivel ezek a követőrendszerek nagyon drágák, darabjuk háromezer euró körüli áron kapható, ma már csak egy-két egyedet követnek a kiengedés után. Egy-két évig gyűjtik az adatokat, ezt követően

a nyakörv automatikusan leoldódik és leesik,

ugyanis van rajta időzített zár. „Azért is tartjuk fontosnak a követésüket, megfigyelésüket, hogy lássuk, milyen változások következnek be a viselkedésükben, mert a környezet folyton változik az emberi behatás következtében, így várható a medvék részéről is a válaszreakció” – fogalmazott a központ vezetője.

„Kerti” munka •  Fotó: Facebook/Bear Again Rehabilitation Center for Orphan Bears Galéria

„Kerti” munka

Fotó: Facebook/Bear Again Rehabilitation Center for Orphan Bears

Sok az „urbanizált” medve

Mivel az élőhelyeikre egyre nagyobb méretekben van hatással az emberi tevékenység, az a tapasztalat, hogy nagyon sok új „urbanizált” medve kezd megjelenni mindenhol, és ez pontosan egy ilyen válaszreakciója ennek a fajnak azokra a változásokra, amit emberek tesznek a természetben.

Bereczky ezzel kapcsolatban elmondta, minél többet foglalkozik a medvékkel, annál jobban rájön, hogy milyen keveset tudunk róluk. Elmondása szerint a medve az emberhez talán az egyik legjobban hasonlító állatfaj mind a táplálkozás, mind pedig a testfelépítés terén, hiszen fel tud állni két lábra, használni tudja a mellső végtagjait fogásra.

„Nem annyira intelligens, mint az ember, viszont elég intelligens ahhoz, hogy a föld legtöbb ökológiai élőhelytípusait el tudja foglalni, az esőerdőtől a sivatagig, a forró égövtől a sarki égövig sok helyen előfordul a medve. Tehát

Idézet
óriási alkalmazkodási képességet mutattak fel a világban, hasonlót az emberéhez”

– emelte ki. Hozzáfűzte, a medvék jó alkalmazkodási képességéből fakad, hogy nem okoz neki problémát közeledni az ember felé, miután az ember behatolt az ő élőhelyeire, és megszoktatta magát az állattal. „Ez történik most, ennek vagyunk a szemtanúi. Az emberek úgy érzékelik emiatt, hogy elszaporodtak a medvék, holott ennek a fajnak az állománybeli változásait nagyon komoly dolgok befolyásolják, nem tud hirtelen változásokat mutatni, nem olyan, mint egyes rovarfajok, hogyha meleg van, jobban szaporodnak” – magyarázta.

GPS-jeladóval ellátott nyakörvet tesznek némelyik egyedre, amely egy-két év után magától leesik •  Fotó: Facebook/Bear Again Rehabilitation Center for Orphan Bears Galéria

GPS-jeladóval ellátott nyakörvet tesznek némelyik egyedre, amely egy-két év után magától leesik

Fotó: Facebook/Bear Again Rehabilitation Center for Orphan Bears

Megoldás része lehet

Tapasztalataik szerint, amikor a problémás viselkedésű anyamedvék bocsai a visszavadító központba kerültek, akkor olyan állatokat tudtak nevelni belőlük, amelyek már nem mutatták a problémás viselkedést, mert nem volt alkalmuk az anyamedvétől megtanulni. Ugyanis például ha Tusnádfürdőn bejár a medve a kukákhoz élelmet keresni, viszi magával a bocsait is, így azok ezt a mintát tanulják meg, és ők is be fognak járni kukázni.

„Szeretnénk, ha az ország többi területén is kihasználnák ezt a lehetőséget, hogy ahol problémás viselkedésű anyaállatokat észlelnek, jó eredményt hozó dolog lenne ezektől elvenni a bocsokat és jó viselkedésű bocsokat nevelni belőlük, mivel ezek az anyák továbbadják ezt, az ember számára problémás magatartást” – jegyezte meg Bereczky.

Hozzáfűzte, korábban Tusnádfürdőről és Brassóból hoztak el medvebocsokat településre bejáró anyamedvéktől, és a visszavadító központból való elengedésüket követően – ahol egy-három évig gondozták őket – , szorosan követték a viselkedésüket, de

egyikből sem lett problémás állat.

A központ igazgatója úgy véli, ez a lehetőség is része lehet a medveprobléma megoldásának. Tevékenységüket megosztják az interneten is, ahol medvékről készült fotókat és videókat is lehet látni, akárcsak a Facebook-oldalukon.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 13., szerda

Két szamárköhögés-eset is tarkítja a légúti megbetegedések heti statisztikáját

Évek óta nem igazoltak szamárköhögés-fertőzést Hargita megyében, de a napokban két megbetegedést is diagnosztizáltak. Az eset körülményei miatt azonban nem tart a szamárköhögés elterjedésétől a megyei tisztifőorvos.

Két szamárköhögés-eset is tarkítja a légúti megbetegedések heti statisztikáját
2024. november 13., szerda

Utazás Székelyföldről az austerlitzi ütközet helyszínére

Csoportos utazást szerveznek Székelyföldről az 1805-ös austerlitzi csata helyszínén megszervezett hagyományőrző hadijátékokra. Az ötnapos utazásra, amely során több jelentős történelmi helyszínt is megtekintenek, még várnak jelentkezőket.

Utazás Székelyföldről az austerlitzi ütközet helyszínére
2024. november 13., szerda

Akadálymentes teret kérnek az édesanyák – apró gesztus, de nagy segítség lenne

Nem lenne nagy befektetés, de sok kisgyerekes szülőnek könnyítené meg a Színház téren való közlekedését. Akadálymentes teret szeretnének a marosvásárhelyi édesanyák legalább a karácsonyi vásár idejére.

Akadálymentes teret kérnek az édesanyák – apró gesztus, de nagy segítség lenne
2024. november 13., szerda

Hétfőtől kezdik utalni az 500 lejes tanszertámogatást

Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból, amelyet november 18-án kezdenek el folyósítani.

Hétfőtől kezdik utalni az 500 lejes tanszertámogatást
2024. november 13., szerda

Elszállítják a zöldhulladékot Gyergyószentmiklóson

Őszi zöldhulladék-elszállítást szervez Gyergyószentmiklós, amelynek során a kertes házaktól viszik el az összegyűlt száraz faleveleket, gyomnövényeket, ágakat. Az akció jövő héten zajlik.

Elszállítják a zöldhulladékot Gyergyószentmiklóson
2024. november 13., szerda

Támogatás Gyergyószentmiklósnak: kevés, de ez is számít

895 ezer lejt kapott Gyergyószentmiklós a kormány tartalékalapjából, ami jóval kevesebb, mint amire jelenlegi nehéz pénzügyi helyzetében szüksége lenne a városnak. De ez is jól jön – elmaradt számlák kifizetésére fordítják az összeget.

Támogatás Gyergyószentmiklósnak: kevés, de ez is számít
2024. november 13., szerda

Felújítják a Csíki Csobbanó tetőszerkezetét, ráadásul nem először

A mindössze tizenegy éve épített csíkszeredai uszoda tetőszerkezete már számos felújításon átesett, azonban még mindig több renoválásra váró eleme van. Háromhetes munkálat kezdődik a Csíki Csobbanóban, ezért néhány napig bezárják a létesítményt.

Felújítják a Csíki Csobbanó tetőszerkezetét, ráadásul nem először
2024. november 13., szerda

Forgalomkorlátozással kell számolni a székelyudvarhelyi Tamási Áron utcában

Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön Székelyudvarhelyen, a Tamási Áron utcában – tájékoztatja az autóvezetőket a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.

Forgalomkorlátozással kell számolni a székelyudvarhelyi Tamási Áron utcában
2024. november 13., szerda

Aprópénzből tehetik szebbé a rászorulók karácsonyát

Az előző évekhez hasonlóan idén is tombolák értékesítésével akarja összegyűjteni téli segélyprogramjának anyagi alapját a Kovászna Megyei Vöröskereszt.

Aprópénzből tehetik szebbé a rászorulók karácsonyát
2024. november 13., szerda

Jobb sorsára vár a nyárádszeredai napi piac – szerződés van, a munka mégsem halad

A kivitelező akadályozza a nyárádszeredai piac kibővítését és fejlesztését, pedig az új vásártérre, csarnokra évek óta várnak a helyiek és környékbeliek. A félig kész oszlopok azonban nem zavarják sem az árusokat, sem a vásárlókat a piacozásban.

Jobb sorsára vár a nyárádszeredai napi piac – szerződés van, a munka mégsem halad
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!