Ötven banival többe fognak kerülni az ezzel a logóval ellátott termékek. A pluszpénzt később visszakaphatjuk
Fotó: RetuRO
A betétdíjas visszaváltási rendszer lényege: a vásárlók 50 bani garanciát fizetnek november 30-tól az üzletekben a palackozott italokért (víz, üdítő, sör, bor, szeszesitalok). Ezt az összeget később visszakapják, ha az italok csomagolását visszaváltják a kereskedőknél.
2023. november 29., 20:582023. november 29., 20:58
A betétdíjas visszaváltási rendszer szinte minden részletére kitértünk egy korábbi cikkünkben, ezúttal csak egy kis emlékeztetőt tartunk.
Mi legyen a műanyagpalackokkal? Hajítsuk ki továbbra is az erdő szélén vagy a patak partján, ahogy szoktuk? Nehogy, váltsuk inkább vissza! November 30-tól nálunk is lehetőség lesz erre. A rendszer elveiről, részleteiről átfogó anyagot készítettünk.
A betétdíjas rendszer a műanyag-, üveg- vagy fémcsomagolásban, azaz alumíniumdobozban értékesített, 100 ml és 3 liter közötti űrtartalmú csomagolásokra vonatkozik; tehát ezek vásárlása esetén 50 banis felárat kell fizetni, ezt a plusz pénzt azonban csak akkor kapja vissza a vásárló, amikor a csomagolást később visszaviszi az üzletbe.
A fogyasztónak tehát a következőre kell figyelnie: hamarosan az üzletek polcain kétféle címkével fognak megjelenni a műanyagpalackban, üvegben vagy alumínium dobozban tárolt folyadékok, az új címkés termékekért ötven banival többet fogunk fizetni, azt a plusz ötven banit azonban később visszakaphatjuk.
Egy dologgal azonban tisztában kell lenni: senkinek nem adnak vissza később ötven banit, ha azért korábban nem fizetett ötven banit. Tehát hiába visszük vissza az üzletbe azokat a palackokat, boros, pálinkás, sörös üvegeket vagy dobozokat, amelyek most otthon tornyosulnak, mert azokon még nem szerepel a visszaváltási logó.
– ezért is kell vigyázni, hogy a flakonról ne tépjük le a címkét. Mi több, visszavitelkor a palackot, dobozt nem szabad összenyomni.
A rendszer működtetésével megbízott RetuRO vállalatnak nemcsak a visszaváltott fém-, üveg- és műanyag csomagolások időközönkénti begyűjtése a kötelessége, hanem egy úgynevezett kezelési díjat – vagy visszavételi díjat – is kell fizetnie a kereskedőknek, mert a csomagolások tárolása, mozgatása, őrzése számukra többletköltségekkel jár.
Az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet május 28-án vörös szintű árvízriasztást adott ki a Nagy-Küküllő székelyudvarhelyi szakaszára, valamint a környező patakokra. A figyelmeztetés pénteken 14 óráig érvényes.
A Parajdon kialakult súlyos árvízhelyzetről egyeztetett telefonon Orbán Viktor miniszterelnök Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. „A Székelyföld számíthat ránk!” – írta a magyar kormányfő.
Megtalálták annak a férfinak a holttestét, aki három hete tűnt el Maroshévízen a Maros folyó partján.
Június 4-én startol az önkormányzatok és közintézmények számára a Roncsautó program 2025-ös kiírása; a magánszemélyek pedig június 19-étől pályázhatnak a romániai gépkocsipark felújítását célzó program keretében nyújtott támogatásokra.
Az állami költségvetés kiegyenlítése és a kormányalakítás lesz a két fő témája a parlamenti pártok képviselőivel a Cotroceni-palotában folytatandó szerdai konzultációknak – jelentette ki Nicușor Dan államfő.
Nem kapott mezőgazdasági áradáskárokról szóló bejelentést kedd délutánig a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság, de az már most biztos, hogy nem tett jót a sok eső a földeknek. Mindezek ellenére azonban a talaj vízkészletei még nem teltek fel.
Sok helyen kiléptek a medrükből a folyók, patakok Hargita és Kovászna megyében kedden, utakat, mezőket árasztva el.
Az utóbbi időszak meteorológiai jelenségei aggasztók, az idei május bekerülhet minden idők öt legesősebb májusainak sorába – jelentette ki a környezetvédelmi miniszter.
A költségvetési hiány egy „üszkösödés” a román gazdaság testén – jelentette ki kedden Daniel Dăianu, aki szerint illúzió, hogy a deficitet csupán a kiadások lefaragásával mérsékelni lehet, ezért szerinte bizonyos adóemelések nem kerülhetők el.
szóljon hozzá!