
Tarlótűz Kézdivásárhely határában (archív felvétel). Nagy a baj, ha már a sürgősségi felügyelőségnek is közbe kell lépnie
Fotó: Székely Hírmondó-archív
Év elejétől mostanig Kovászna megyében 53 tűzesetet jegyeztek száraz növényzet, tarló és avar égetése miatt, szemben a 2023-ban nyilvántartott 57 hasonló esettel. Mindez azt jelenti, hogy a jelenséget nem igazán sikerül kordában tartani.
2024. október 22., 19:362024. október 22., 19:36
Sepsiszentgyörgyön ritkán fordul elő, hogy valaki avart vagy gallyat égessen, hiszen a legtöbb esetben a TEGA elszállítja ezeket lebomló hulladékként, egyébként meg a törvény is tiltja az eljárást – tudtuk meg a Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrségtől.
Korábban – a 2013-ból származó 241-es városi tanácsi határozat értelmében – a fákról levágott ágakat, leveleket, amelyeket nem lehet komposztálni, előre meghatározott időpontokon el is szabadott égetni, azonban ez változott: a törvény nem tesz különbséget a komposzt szempontjából nem hasznosítható anyagok, mint például beteg növények vagy a magas juglontartalma miatt nehezen komposztálható diófalevelek között.
A dió egy olyan, juglon nevű vegyületet állít elő, amely az erre érzékeny növényekre mérgező, így gátolja azok a fejlődését. A kerti növények esetében a juglon-érzékenység leggyakoribb tünetei a levelek sárgulása, lankadása, hervadása a vegetációs időszak alatt, különösen forró, száraz időben. Ez végül a mérgezést elszenvedő növény pusztulását okozhatja. (forrás: Magro.hu)
„Az elmúlt pár évben nem volt ilyen jellegű gondunk, bejelentést sem kaptunk – tájékoztatott Hadnagy István, a helyi rendőrség igazgatója. – A helyzet az, hogy ameddig helyi határozat szabályozta a kérdést, addig a mi hatáskörünkbe tartozott, azonban amióta már törvény írja elő az anyagok tárolásának, komposztálásának módját, azóta a környezetőrség felügyeli. Nyilván, továbbra is minket keresnek meg ilyen ügyekkel, és akadt rá példa, hogy szomszédok közti nézeteltérés okán született panasz miatt kiszálltunk a helyszínre. Azonban
Más helyzet áll elő, ha valaki a tömbház teraszán rak tüzet, ami tilos, illetve zöldövezetben. Például Sugásfürdő felé csak az erre kijelölt helyeken megengedett. Azt azért mindenképp hangsúlyoznám, hogy
– ez nem törvény, csupán a józan ész diktálta elővigyázatosság.”
A Kovászna megyei környezetőrségtől annyit sikerült megtudnunk, hogy 2023 folyamán két ellenőrzést végeztek száraz növényzet égetésével kapcsolatban, és mindössze egy szabálysértési bírságot szabtak ki, 800 lej értékben. Idén eddig 19 ellenőrzési akciót hajtottak végre azoknak az önkormányzatoknak a területein, ahol az utóbbi időben a legtöbb növénytüzet jelezték, de ezek inkább figyelmeztető jelleggel bírtak, és a megelőzést szolgálták.
A Kovászna megyei sürgősségi felügyelőség szóvivőjétől megtudtuk,
ami azt jelenti, hogy a jelenséget nem igazán sikerül kordában tartani. A keletkezett károk összesen mintegy 103 hektárnyi területet érintettek, és a tüzek 80 százalékát nyílt térben történő tűzgyújtás okozta.
A szóvivő is hangsúlyozta, a száraz növényzet égetése szigorúan tilos, és a növényi hulladék, szemét, éghető anyagok égetésére vonatkozó jogszabályok betartásának elmulasztása – anélkül, hogy erre külön engedélyt szereznének be, valamint elmulasztanánk a tűz terjedésének megakadályozására szolgáló intézkedések megtételét – szabálysértésnek minősül, és a 2007/537-es kormányrendelet alapján 1000-től 2500 lejig terjedő bírsággal sújtható.
– tette hozzá.
Medve jelenléte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a csíkszeredaiakat kedd este.
Súlyos kutyabántalmazási ügyről tájékoztatta a nyilvánosságot közösségi oldalán Forró Béla, a kézdivásárhelyi Benji Állatvédő Egyesület elnöke. Ez az eset mégis egyike a szerencsésebben végződőknek.
A nyolcadikosok 79 százaléka ért el legalább 5-ös átlagot az országos képességfelmérő vizsgákon – tájékoztatott kedden az oktatási minisztérium.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion kedden felszólította az államfőt, hogy ezen a héten bízzon meg valakit kormányalakítással, és bejelentette, hogy kezdeményezi Nicușor Dan felfüggesztését.
Újabb vörös jelzésű időjárási riasztást adtak ki kedden délután Maros és Hargita megye több településére. A heves viharok, a nagyméretű jégeső és a felhőszakadások veszélye miatt a hatóságok mindkét megyében RO-Alert riasztást is küldtek.
Nicușor Dan kedden kijelentette, hogy fennáll az előre hozott választások lehetősége, de szerinte ezt a forgatókönyvet el kellene kerülni, mert nem hozna jelentős változást a politikai erőviszonyokban, és fenntartaná a jelenlegi patthelyzetet.
Hatalmas erővel csapott le a szélvihar a Gyergyószárhegy határában álló kapolnára kedden délután. A vihar teljesen megrongálta a szabadtéri létesítményt.
Narancssárga jelzésű viharriasztás volt érvényben kedden délután Maros megyében, ahol az erős szél, a felhőszakadás több helyen is komoly fennakadásokat okozott.
Közönségének alig 9 százaléka középiskolás korú – ezért alapvető cél lesz a jövőben, hogy nyisson a fiatalok felé a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház.
Sepsiszentgyörgyön olyan meleg van, hogy locsolni kell az utcákat. A TEGA köztisztasági vállalat naponta száz köbméter vizet használ fel a megyeszékhely hűtésére.
szóljon hozzá!