Korábbi években rendszerint százak vettek részt a húsvétvasárnapi határkerülésen. Archív
Fotó: Csibi Márti
A nem megfelelő időjárás, valamint a földek, mezei utak állapota sem engedi meg, hogy idén megszervezzék a hagyományos gyergyószéki húsvéti lovas határkerülést. A gazdákra is figyelnek ezzel, az emberek és a lovak egészségét sem szeretnék kockára tenni.
2023. április 07., 18:352023. április 07., 18:35
Harminchárom éve szervezik meg minden évben húsvét vasárnapján a lovas határkerülést. Ez alól eddig csak a járvány két éve volt kivétel, most az időjárás állja útját ennek.
Amint az egyik főszervező, Len Emil elmondta, a földeken jóval nagyobb a hóréteg, mint ami Gyergyószentmiklóson van (pedig ott is régen láttak ennyi havat),
Gondolniuk kell a gazdákra is, nem szeretnék, ha a földeket összetörnék.
Fotó: Csibi Márti
A határkerülést 1990-ben szervezték meg újra azon évtizedek után, amikor ez nem volt lehetséges, és azóta évente húsvétvasárnap kivonulnak a Hármashatárhoz, ahol Gyergyószentmiklós, Tekerőpatak, Kilyénfalva, Gyergyóújfalu, Gyergyócsomafalva és Gyergyóalfalu lovasai és gyalogosan, illetve autókkal érkező hívők találkoznak. Idén csatlakozott volna ehhez Gyergyószárhegy is.
Bajkó Tibor, aki az utóbbi időben szintén vezető szerepet vállal a szervezésben, elmondta, a jelenlegi körülmények között figyelniük kell arra is, hogy elkerüljék az emberek megbetegedését/megsérülését, ami a hideg, csapadékos idő, átázott talaj miatt megtörténhetne, de a lovak egészségét is szem előtt kell tartani.
Fotó: Csibi Márti
A határkerülés elmaradásáról egyeztettek Dávid György főesperessel, illetve az érintett plébániákkal is. Idén Gyergyószentmiklós, pontosabban a Szent István-plébánia lett volna a soros a szentmise bemutatására, ez most egy évet tolódik.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
1 hozzászólás