A konferencián a projekt első évét értékelték
Fotó: Veres Nándor
A székelyudvarhelyi Villanytelepi Napköziotthon szervezésében és három ország három tanintézményének részvételével nemzetközi konferenciát tartottak a hétvégén. Egy kétéves közös projekt hozta össze őket, melynek Zöld napok, jeles napok projektmódszerrel és élménypedagógiával az óvodában (röviden „Vadóc” projekt) a címe, és az Európai Unió oktatás korszerűsítését célzó programja, az ERASMUS+ támogatásával valósult meg, az iskolai-óvodai stratégiai partnerség keretében.
2018. július 09., 14:052018. július 09., 14:05
A pályázat a zöld és jeles napok köré épül, melyeket összetett feladatok sorozataképp ún. projektmódszerrel viszik közelebb a gyerekekhez. Ez
Az élményalapú pedagógia pedig egy olyan nevelési irányzat, melynek során a gyerek saját tapasztalatain keresztül jut ismeretek birtokába. A közös pályázás ötlete a magyarországi Balkány település Szent Jácint görögkatolikus óvodájától származik, és a Villanytelepi Napközi mellett a felvidéki Szepsin található Boldog Salkaházi Sára Iskolaközpont szállt be a 2017 szeptemberétől éles projektbe. A rendezvényt az alkalomra összeállt egyesített kórus nyitotta meg két felvidéki népdallal.
Orbán Árpád, Székelyudvarhely alpolgármestere köszöntőjében arra emlékeztetett, hogy az egyén abban a közösségben érzi jól magát, tud fejlődni, ahol vannak még hasonló gondolkodású emberek.
– mondta.
Péter Edit, a házigazda intézmény vezetője azzal nyitotta meg a konferenciát, hogy július a székely naptár szerint Áldás hava, „amikor is elkezdődik az aratás, és most mi is odaértünk, hogy ennek a projektnek az első évi termését kóstolgatjuk.” Majd Kányádi Sándorról emlékezett meg, akitől minden természeti jelenséggel kapcsolatban verset lehet kölcsönözni az élményalapú pedagógiához.
Pásztor Lászlóné előbb a balkányi óvodát ismertette, mely 2011 óta lett egyházi intézmény, és három saját telephellyel – ebből kettő a tanyavilágban van – rendelkezik. Zöld óvodaként prioritásuk a környezettudatosság, a természet megismertetése, megszerettetése, védése.
Majd fotókon mutatta be tavalyi tevékenységüket hónapokra lebontva: havonta zöld konyhát működtettek, az étrendben bevezették az ökológiai lábnyom jelet, takarítóakciót szerveztek, szüreteltek, Márton-napot ültek, tökfaragó napot tartottak. További tevékenységük még az óvoda kertjében kialakított gyógy- és fűszernövénytelepről a begyűjtés, télire eltevés, felcímkézés.
– zárta mondandóját.
A három részvevő közül a szepsi iskolaközpont a legfiatalabb, 2015-ben alakult. Óvoda, alapiskola, gimnázium működik benne, és az egyházmegye egyetlen katolikus fenntartású magyar intézménye. Amint Nagy István igazgató mesélte, tizenkét gyerekkel indultak, ám jövőre már harminckét óvodásuk lesz. „Van igény az ilyen szellemű nevelésre nálunk is.
– mondta. Felhívta a figyelmet arra, hogy a projekt három különböző fenntartású intézményt hozott össze, két különböző felekezetit és egy önkormányzatit, de szerinte nincs nagy különbség, „mert a kereszténység és az anyanyelv szeretete mindenikben ott van”. A levetített kisfilmből pedig az derült ki, az ottani gyerekek szeretnek sütni-főzni, és játékos módon ismerkedni a természettel madáretetés, faültetés, kerti munkálatok, gyógynövényekkel való ismerkedés révén. Ők is sikerrel viszik a zöld konyhát, melynek az a célja, hogy minél kisebb ökológiai lábnyommal, helyi alapanyagokból készüljenek a hónapról hónapra tematikusan kigondolt és felelevenített hagyományos étkek.
Péter Edit szerint a projekt tökéletesen passzol a maguknak választott „Munkálkodj, alkoss, játékosan, örömmel˝ mottóhoz. Náluk már éve óta
– fejtette ki. Eddig tíz projektet tudnak felmutatni, holott a jelenleg használt oktatási program évi hetet követel meg. Elég kevés a személyzet, viszont közel kétszáz gyerek jár a nyolc csoportba, de úgy véli, így is sikerült hatékonyan dolgozni, bevonva a munkaközösséget, gyerekeket, szülőket, partnereket. A projektjeik szerkezete hasonló, munkatervük azonban sajátos, azaz öt tevékenységi területen dolgoznak: nyelv és kommunikáció, tudományok, ember és társadalom, esztétika és kreativitás, testnevelés. Tevékenységeik közül megemlítette a zöld konyhát, melyhez ökológiai lábnyom térképet készítettek, hogy mit is értenek kis (helyben termett), közepes (kétszáz kilométeren belül) és nagy (hajóval vagy repülővel szállított) jelzés alatt. Majd fotókkal szemlétette a Takarítás-világnapi komposztálást, szelektív hulladékgyűjtést, faültetést, állatkert-látogatást, házikedvencek bevitelét az oviba, a Márton-napozást. A Ne vásárolj semmit! napra ötletes plakát készült, aznap csereberéltek, játékokat készítettek hulladékból. Madárkarácsonyt is tartottak, ugyanakkor kiültethető fenyőt vásároltak, melyre saját készítésű díszek kerültek. A Víz világnapján halas játékokra került sor, míg a Föld napján a sétatérre látogattak.
Haáz Margit, a Villanytelepi Napközi óvónője Tele kertem zsályával címmel arról tartott beszámolót, hogy náluk a munkaközösség milyen erőfeszítéseket tesz a hagyományokon alapuló egészséges táplálkozásra és népi gyógymódok alkalmazására, mely egyben a fűszer- és gyógynövények megismertetését, felhasználási módozatait is jelenti az ovisokkal például a gyermekfolklórban előforduló kifejezések magyarázata és szemléltetése, különböző játékok, közös főzicskézések, ültetés, gyűjtögetéssel egybekötött kirándulások, a jártukban-keltükben látott díszítőelemek felfedezése révén. Amint elmondta,
„Meg kell válogatni, mit adunk a gyerekeknek, legyen szó ételről vagy irodalomról, és mindenből csak a legjobbat szabad adni nekik” – summázta. A konferenciát gyermekműsor és a Civitas Alapítvány jóvoltából helyi termékek kóstolással egybekötött bemutatója zárta.
Tizenkét megyére érvényes figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a sűrű köd miatt.
Őrizetbe vették csütörtök este azt az ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
Egy gyalogátjárón átkelő idős férfit ütöttek el csütörtökön délután Gernyeszegen. Az ügyben vizsgálódik a rendőrség.
Fel nem robbant lövedéket talált a kertjében egy újtusnádi férfi, segítséget kért a szakértőktől.
A tiltás ellenére építkezésből származó hulladékot, háztartási szemetet és bezsákolt ágnyesedékeket, leveleket is kidobnak a marosvásárhelyiek azokba a tárolókba, amelyeket a nagy volumenű hulladéknak helyeztek ki.
Fiataloknak utaltak ki telket házépítésre, megoldották a teremhiánnyal küzdő őrkői óvoda gondját, és kinevezték a város tanintézményeinek vezetőtanácsaiba a képviselőiket – erről szólt a csütörtöki, rendes havi tanácsülés Sepsiszentgyörgyön.
Módosították az önkormányzat beruházási listáját, hogy új projektek indulhassanak el, levegőhöz jut a VSK, továbbá út-és járdajavításról is döntöttek a gyergyószentmiklósi képviselő-testület csütörtöki ülésén.
Két, forgalomba be nem íratott gépkocsit azonosítottak egy nap alatt Maros megyében a közlekedésügyi rendőrök, akik ittas sofőrt is igazoltattak.
Természetvédelmi területen halmozott fel kőbányászatból származó föld- és kőzetanyagot egy kőbánya Csíkcsicsó külterületén, ezért több tízezer lejes pénzbírságot rótt ki rá a környezetőrség. A cég környezetvédelmi engedélyét is felfüggeszthetik.
A közönség szavazatán is múlik, hogy elnyeri-e a rangos elismerést a VIBE fesztivál az European Festival Awards-on.
szóljon hozzá!